InfrastrukturaBranża ITRynek

Szefowie europejskich firm nawołują do szybszego rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej

Złożony na ręce przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz Kolegium Komisarzy list otwarty stanowi apel o większe wsparcie m.in. w zakresie rozwoju europejskiej infrastruktury telekomunikacyjnej oraz zasobów obliczeniowych, co ma być niezbędne aby Europa nie stała się marginalnym graczem w świecie cyfrowej gospodarki. List podpisali m.in. szefowie firm, takich jak: Capgemini, Ericsson, Nokia, SAP, Schneider Electric i Siemens.

Szefowie europejskich firm nawołują do szybszego rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej

Zdaniem sygnatariuszy listu otwartego w sprawie cyfryzacji, łączności i konkurencyjności aspekty te mają kluczowe znaczenie dla przyszłości rozwoju gospodarczego UE, a także funkcjonowania europejskich społeczeństw. Nawołują zatem do wzmocnienia wysiłków na poziomie wspólnoty zmierzających do zapewnienia dostępu do nowoczesnej, bezpiecznej łączności, jako fundamentu dla postępującej cyfryzacji gospodarek i społeczeństw. Podają także przykłady obszarów i scenariuszy wykorzystania nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych m.in. w energetyce, transporcie, przemyśle, czy ochronie zdrowia. Szczególną uwagę zwracają też na kwestię cyberbezpieczeństwa oraz potrzebę skoordynowanego, sprzyjającego innowacjom wdrożenia AI Act.

Tłumaczenie listu otwartego zamieszczamy poniżej w całości, wraz z oryginalnymi odnośnikami:

List otwarty liderów przemysłu UE w sprawie cyfryzacji, łączności i konkurencyjności

Europa zbliża się do połowy lat dwudziestych nowego stulecia w kontekście niestabilnego środowiska geopolitycznego i niepewnych perspektyw gospodarczych. Przed nami wielkie wyzwania i możliwości, które wymagają od Europy przeprowadzenia cyfryzacji swoich społeczeństw i gospodarek. Opracowywanie i wdrażanie innowacji cyfrowych ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności Europy. W tym kontekście wzmocniona i bezpieczna łączność stanowi podstawę cyfryzacji jako jednego z kluczowych czynników zwiększających produktywność i dekarbonizację we wszystkich sektorach.

Komisja Europejska zauważyła w niedawnej publikacji, że „przyszłość konkurencyjności wszystkich sektorów europejskiej gospodarki zależy od zaawansowanej infrastruktury i usług cyfrowych, ponieważ stanowią one podstawę globalnego wzrostu PKB o 1 do 2 bilionów euro”. Cele Dekady Cyfrowej zakładają, że nowe sieci 5G i FTTH lub łączność satelitarna muszą docierać do niemal każdego zakątka Europy do 2030 r., tak aby żaden obywatel i żadna firma nie pozostała wykluczona. Szefowie rządów w ostatnich konkluzjach Rady Europejskiej zauważyli również, że „cyfrowa transformacja biznesu, rządu i społeczeństwa wymaga prawdziwego jednolitego rynku usług cyfrowych i danych, zachęcania i ułatwiania inwestycji w infrastrukturę cyfrową, taką jak 5G i 6G, oraz stosowania przełomowych technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja, blockchain, obliczenia kwantowe i technologia rzeczywistości immersyjnej”.

Jak zauważono w podsumowaniu Europejskiego Okrągłego Stołu dla Przemysłu, w ciągu ostatniej dekady operatorzy telekomunikacyjni zainwestowali 500 miliardów euro w modernizację i rozbudowę europejskich sieci. Mario Draghi – który właśnie opublikował kluczowy raport „Przyszłość europejskiej konkurencyjności” – przypomniał nam, że pomimo wysiłków „inwestycje telekomunikacyjne na mieszkańca są o połowę niższe niż w USA, a my pozostajemy w tyle we wdrażaniu 5G i światłowodów”.

Dlatego zgadzamy się z analizą Komisji, że należy zrobić więcej, aby poprawić sytuację i wspieramy działania mające na celu zwiększenie inwestycji w łączność i cyfryzację na całym kontynencie.

Stawką dla europejskiej gospodarki jest o wiele więcej niż przyszłość jednego sektora. Podkreślił to były premier Włoch Enrico Letta w swoim sprawozdaniu wysokiego szczebla. Zauważył bowiem, że „brak integracji w sektorach finansowym, energetycznym i łączności elektronicznej jest główną przyczyną malejącej konkurencyjności Europy”. Jeśli szybko nie stworzymy warunków do znacznego wzrostu inwestycji w sieci, ucierpi na tym cała europejska struktura przemysłowa.

Obecnie europejskie przedsiębiorstwa inwestują w cyfryzację swoich procesów, stosowanie sztucznej inteligencji i realizację wizji „Przemysłu 4.0”, ale nie jest to możliwe bez innowacyjnej łączności. Mówiąc słowami Enrico Letty: „technologie takie jak 5G (6G w przyszłości), IoT, web3.0, edge-cloud computing czy AI stworzą zupełnie nowe możliwości gospodarcze. Oczywiście wdrożenie tych technologii opiera się na sieciach, które zapewnią nowe możliwości, takie jak zwiększona moc obliczeniowa lub różne poziomy opóźnień”. Jako ojczyzna wiodących światowych producentów telekomunikacyjnych, Europa jest główną siłą w rozwoju innowacji sieciowych. Potrzebne jest jednak większe wsparcie, jeśli mamy nadal budować europejskie przywództwo technologiczne w zakresie zaufanej i zaawansowanej łączności.

W grę wchodzi wiele przypadków użycia, w różnych sektorach gospodarki i obszarach funkcjonowania społeczeństwa: chcielibyśmy przedstawić kilka przykładów głębokości i zakresu takich przypadków użycia.

W sektorze mobilności bezpieczna łączność i usługi mogą przyczynić się do ograniczenia liczby wypadków i zmniejszenia obciążeń dla środowiska generowanych przez ruch drogowy.

Inteligentne sieci i sztuczna inteligencja mogą przynieść korzyści całemu łańcuchowi wartości na wewnętrznym rynku energii UE, w tym wytwarzaniu, przesyłowi, dystrybucji i komercjalizacji. Obejmuje to technologie takie jak szybkie przesyłanie energii z odnawialnych źródeł do odległych lokalizacji lub umożliwienie bardziej efektywnego zarządzania zużyciem energii w celu zmniejszenia skali szczytowego zapotrzebowania na energię. Modernizacja i rozbudowa infrastruktury sieciowej może także umożliwić przesyłanie, przetwarzanie i wykorzystywanie dużych ilości danych na potrzeby inteligentnych liczników i zarządzania elastycznością popytu.

W sektorze opieki zdrowotnej infrastruktura cyfrowa ma kluczowe znaczenie dla postępów w e-zdrowiu: obejmuje to cyfrowe monitorowanie i opiekę, zdalne badania, a także rozwiązania AI do szybszego opracowywania, produkcji i dostaw leków.

W sektorze kolejowym potrzebujemy inwestycji w 5G dla kątem przyszłego kolejowego systemu komunikacji mobilnej (FRMCS) i poprawy jakości usług pasażerskich. Technologie 5G i FRMCS zapewnią też bezpieczną, wydajną komunikację o wysokiej przepustowości na potrzeby modernizacji i poprawy bezpieczeństwa kolei, a także niezawodną łączność pokładową, co przyczyni się do poprawy komfortu pasażerów.

Nowe rozwiązania telekomunikacyjne pozwolą również szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji w różnych branżach i zastosowaniach, od klasycznych prognoz i rekomendacji, po inteligentne sieci biznesowe, cyfrowych asystentów i modele generatywnej sztucznej inteligencji. Co więcej, zasadnicze znaczenie dla rozwoju AI w Europie będzie miało skoordynowane, sprzyjające innowacjom wdrożenie unijnego Rozporządzenia w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act).

Prywatne sieci 5G mogą w szczególny sposób wpłynąć na zwiększenie skali automatyzacji w przemyśle, łącząc wymagające rozwiązania aplikacyjne pomiędzy różnymi sektorami. Rozwiązania te funkcjonują w wymagających zdalnych lokalizacjach środowiskach, umożliwiając szersze i łatwiejsze cyfrowe wdrażanie w zakładach przemysłowych.

Potrzebne są również większe inwestycje w walkę z cyberprzestępczością, przy udziale wszystkich zainteresowanych stron i w zharmonizowany sposób na całym jednolitym rynku: musimy chronić infrastrukturę krytyczną, taką jak sieci energetyczne, a także kluczowe aktywności gospodarcze, takie jak te, realizowane w sektorze finansowym.

Europejski przemysł jest silny, ale wymaga wysokiego poziomu inwestycji i odpowiednich warunków politycznych, aby rozwijać się we wszystkich dziedzinach, wdrażać innowacje i zachować konkurencyjność na poziomie globalnym. Zapewnienie łączności nie jest wyjątkiem. Jako europejski przemysł potrzebujemy zwiększonej współpracy i inwestycji w zaufaną, bezpieczną, odporną łączność wysokiej jakości, a także w infrastrukturę obliczeniową.

Dlatego, jako dyrektorzy generalny wiodących przedsiębiorstw uważamy, że konieczne jest pilne podjęcie działań i ukształtowanie przyszłości europejskiej infrastruktury cyfrowej. Stawką jest konkurencyjność Europy. Z zadowoleniem przyjmujemy Białą Księgę KE i za konieczne uważamy zapewnienie, że potrzeby i propozycje wszystkich branż zostaną uwzględnione w przyszłych pracach. Tylko w ten sposób wysiłki europejskich graczy mogą być zrównoważone i skuteczne.

Powyższy list otwarty podpisali dyrektorzy generalni firm: Capgemini, Ericsson, SAP, Deutsche Bank, Sonae, Eni, Enel, CaixaBank, Iberdrola, E.ON, Renault Group, RWE, VERBUND, Inditex, Nokia, Schneider Electric, Deutsche Bahn, Einride, Siemens

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *