Sztuczna inteligencjaBiznesRynekPolecane tematy

10 strategicznych trendów technologicznych na 2025 rok

Strategiczne trendy technologiczne kształtują przyszłość przy pomocy odpowiedzialnych innowacji. Analitycy firmy Gartner przygotowali zestawienie 10 takich trendów na najbliższy rok. Dla usystematyzowania podzielili je na trzy grupy: imperatywy i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją, nowe granice informatyki oraz synergia człowieka z maszyną.

10 strategicznych trendów technologicznych na 2025 rok

Imperatywy i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją

  • Trend 1 – Agentic AI: Autonomiczna sztuczna inteligencja może planować i podejmować działania w celu osiągnięcia celów określonych przez użytkownika.

Korzyści biznesowe: Wirtualna siła robocza agentów wspomagająca, odciążająca i wspomagająca pracę ludzi lub tradycyjnych aplikacji.

Wyzwania: Wymaga solidnych zabezpieczeń, aby zapewnić zgodność z intencjami dostawców i użytkowników.

Prognozy: Do 2028 roku co najmniej 15% codziennych decyzji zawodowych będzie podejmowanych autonomicznie przez sztuczną inteligencję – oznacza to wzrost z 0% w 2024 roku.

  • Trend 2 – Platformy zarządzania AI: Rozwiązania technologiczne umożliwiające organizacjom zarządzanie prawną, etyczną i operacyjną wydajnością ich systemów AI.

Korzyści biznesowe: Tworzenie, zarządzanie i egzekwowanie zasad, które zapewniają odpowiedzialne korzystanie ze sztucznej inteligencji. Takie platformy wyjaśniają, jak działają systemy sztucznej inteligencji, modelują zarządzanie cyklem życia i zapewniają przejrzystość w celu budowania zaufania oraz odpowiedzialności.

Wyzwania: Wytyczne dotyczące sztucznej inteligencji różnią się w zależności od regionu i branży, co utrudnia ustanowienie spójnych praktyk.

Prognozy: Do 2028 roku przedsiębiorstwa korzystające z platform zarządzania sztuczną inteligencją osiągną o 30% wyższe oceny zaufania klientów i 25% lepsze wyniki w zakresie zgodności z przepisami niż niż ich konkurenci.

  • Trend 3 – Bezpieczeństwo dezinformacji: Pojawiająca się kategoria technologii mająca na celu systematyczne rozpoznawanie zaufania.

Korzyści biznesowe: Zmniejszenie liczby oszustw poprzez wzmocnienie kontroli walidacji tożsamości. Zapobieganie przejęciu konta poprzez ciągłą ocenę ryzyka, świadomość kontekstową i ciągły adaptacyjny model zaufania. Ochrona reputacji marki poprzez identyfikację szkodliwych narracji.

Wyzwania: Wymaga stale aktualizowanego, wielowarstwowego, adaptacyjnego uczenia się oraz podejścia zespołowego.

Prognozy: Do 2028 roku 50% przedsiębiorstw przyjmie produkty, usługi lub funkcje specjalne w celu przypadków użycia zabezpieczeń przed dezinformacją, w porównaniu z mniej niż 5% w 2024 roku.

Nowe granice informatyki – w jaki sposób przetwarzamy dane

  • Trend 4 – Kryptografia postkwantowa (PQC): Ochrona danych, która jest odporna na ryzyko odszyfrowania związane z obliczeniami kwantowymi (QC).

Korzyści biznesowe: Chroni dane przed zagrożeniami bezpieczeństwa, które pojawią się wraz z nadejściem obliczeń kwantowych.

Wyzwania: Algorytmy PQC nie zastępują istniejących algorytmów asymetrycznych. Obecne aplikacje mogą mieć problemy z wydajnością, będą wymagać testów i mogą wymagać przepisania.

Prognozy: Do 2029 roku postępy w dziedzinie obliczeń kwantowych sprawią, że większość konwencjonalnej kryptografii asymetrycznej nie będzie bezpieczna w użyciu.

  • Trend 5 – Niewidoczna inteligencja otoczenia: Technologia dyskretnie zintegrowana ze środowiskiem w celu umożliwienia bardziej naturalnych, intuicyjnych doświadczeń.

Korzyści biznesowe: Umożliwia niedrogie śledzenie i wykrywanie przedmiotów w czasie rzeczywistym, poprawiając widoczność i wydajność. Spory potencjał w zakresie niemożliwego do podrobienia pochodzenia i nowych sposobów zgłaszania przez przedmioty tożsamości, historii i właściwości.

Wyzwania: Dostawcy będą musieli zająć się kwestiami prywatności i uzyskać zgodę na niektóre rodzaje wykorzystania danych. Użytkownicy mogą zdecydować się na wyłączenie tagów w celu zachowania prywatności.

Prognozy: Do 2028 roku wczesne przykłady niewidzialnej inteligencji otoczenia będą koncentrować się na rozwiązywaniu problemów poprzez umożliwienie taniego śledzenia i wykrywania przedmiotów, zmniejszając koszty lub poprawiając wydajność.

  • Trend 6 – Energooszczędne przetwarzanie danych: Podejście do zwiększenia zrównoważonego rozwoju poprzez bardziej wydajną architekturę, kod i algorytmy. Ale także sprzęt zoptymalizowany pod kątem wydajności  oraz wykorzystanie energii odnawialnej do uruchamiania systemów.

Korzyści biznesowe: Odpowiedź na prawne, komercyjne i społeczne naciski w celu poprawy zrównoważonego rozwoju poprzez zmniejszenie śladu węglowego.

Wyzwania: Wymagany będzie nowy sprzęt, usługi w chmurze, umiejętności, narzędzia, algorytmy i aplikacje. Migracja do nowych platform obliczeniowych będzie złożona i kosztowna. Ceny energii mogą wzrosnąć w krótkim okresie wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zieloną energię.

Prognozy: Wiodącą kwestią dla większości organizacji IT jest ich ślad węglowy.

  • Trend 7 – Przetwarzanie hybrydowe: Łączy różne mechanizmy obliczeniowe, pamięci masowe i sieciowe w celu rozwiązywania problemów obliczeniowych.

Korzyści biznesowe: Wysoce wydajne, szybkie, transformacyjne środowiska innowacji. Sztuczna inteligencja, która wykracza poza obecne ograniczenia technologiczne. Autonomiczne firmy napędzane wyższymi poziomami automatyzacji. Rozszerzone ludzkie możliwości umożliwiające personalizację w czasie rzeczywistym na dużą skalę i wykorzystanie ludzkiego ciała jako platformy obliczeniowej.

Wyzwania: Rodzące się, wysoce złożone technologie wymagają specjalistycznych umiejętności. Ponadto system autonomicznych modułów wprowadza zagrożenia dla bezpieczeństwa. Taka koncepcja wiąże się z eksperymentalnymi technologiami i wysokimi kosztami. Potrzeba orkiestracji i integracji.

Synergia człowiek-maszyna łączy świat fizyczny i cyfrowy

  • Trend 8 – Przetwarzanie przestrzenne: Cyfrowe ulepszenie świata fizycznego przy użyciu technologii takich jak rzeczywistość rozszerzona i wirtualna w celu zaoferowania wciągających doświadczeń.

Korzyści biznesowe: Odpowiada na zapotrzebowanie konsumentów na wciągające i interaktywne doświadczenia w grach, edukacji i handlu elektronicznym. Zaspokaja zapotrzebowanie na zaawansowane narzędzia wizualizacyjne do podejmowania decyzji i zwiększania wydajności w opiece zdrowotnej, handlu detalicznym i produkcji.

Wyzwania: Wyświetlacze montowane na głowie są drogie i nieporęczne, wymagają częstego ładowania, izolują użytkowników i mogą zwiększać ryzyko wypadków. Interfejsy użytkownika są złożone. Głównymi problemami jest prywatność i bezpieczeństwo danych.

Prognozy: Do 2028 roku 20% ludzi będzie miało immersyjne doświadczenia z trwale zakotwiczonymi, geopozycyjnymi treściami raz w tygodniu, w porównaniu z mniej niż 1% w roku 2023.

  • Trend 9 – Roboty wielofunkcyjne: Roboty zdolne do wykonywania wielu zadań i płynnego przełączania się między nimi w zależności od potrzeb.

Korzyści biznesowe: Zwiększona wydajność i szybszy zwrot z inwestycji. Brak potrzeby zmian architektonicznych lub infrastruktury typu „bolt-down” oznacza szybkie wdrożenie, niskie ryzyko i skalowalność. Takie roboty mogą zastępować ludzi lub z nimi współpracować.

Wyzwania: Branża nie ustandaryzowała jeszcze ceny ani minimalnej wymaganej funkcjonalności.

Prognozy: Do 2030 roku 80% ludzi będzie codziennie współpracować z inteligentnymi robotami na co dzień, w porównaniu z mniej niż 10% obecnie.

  • Trend 10 – Ulepszenia neurologiczne: Poprawa zdolności poznawczych dzięki technologiom odczytującym i dekodującym aktywność mózgu.

Korzyści biznesowe: Podnoszenie kwalifikacji pracowników, poprawa bezpieczeństwa, spersonalizowana edukacja, umożliwienie osobom starszym dłuższej pracy, marketing nowej generacji.

Wyzwania: Początkowo drogie – ograniczona bateria, opcje mobilności i łączności bezprzewodowej. Technologie tego typu są inwazyjne i ryzykowne. UBMI i BBMI łączą się bezpośrednio z ludzkim mózgiem, tworząc wyzwania związane z bezpieczeństwem. Do tego dochodzą oczywiście obawy etyczne (np. zmiana postrzegania rzeczywistości przez użytkowników).

Prognozy: Do 2030 roku 60% pracowników IT będzie korzystało z technologii takich jak dwukierunkowe interfejsy mózg-maszyna (BBMI) – zarówno finansowanych przez pracodawcę, jak i samodzielnie – i będzie od nich zależnych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *