ProgramowaniePolecane tematy
Android Wear: informacje same nas znajdą
Z Davidem Singletonem, kierującym zespołami inżynierów pracujących m.in. nad Android Wear w Google, rozmawiamy o kierunkach rozwoju technologii urządzeń noszonych (wearable).
W którym kierunku rozwijają się rozwiązania Android Wear? Rozmawiamy dziś o inteligentnych zegarkach, bransoletkach, Google Glass… Jakich jeszcze urządzeń możemy się spodziewać?
Obecnie koncentrujemy się na rozwoju Android Wear dla urządzeń, które będziemy nosić na naszym nadgarstku. Jednak patrząc na rozwój technologii wearable, widzimy, że korzystający z nich ludzie łamią kolejne granice naszej wyobraźni. Dopiero dotknęliśmy „powierzchni” tego tematu. Dlatego tak bardzo jesteśmy podekscytowani pracą nad Android Wear – tworzeniem nowych rozwiązań i dostosowywaniem do wymogów tego systemu już istniejących. Chcemy, aby przełączanie się pomiędzy różnymi urządzeniami – noszonymi w kieszeni, na nadgarstku czy w samochodzie – stało się jak najłatwiejsze i jak najbardziej bezproblemowe.
Koncentrujemy się na rozwoju Android Wear dla urządzeń, które będziemy nosić na naszym nadgarstku. Jednak patrząc na rozwój technologii wearable, widzimy, że korzystający z nich ludzie łamią kolejne granice naszej wyobraźni. Dopiero dotknęliśmy „powierzchni” tego tematu. Chcemy, aby przełączanie się pomiędzy różnymi urządzeniami – noszonymi w kieszeni, na nadgarstku czy w samochodzie – stało się jak najłatwiejsze i jak najbardziej bezproblemowe.
Jakie są dziś najbardziej popularne sposoby korzystania z urządzeń noszonych? Wydaje się, że mają zastosowanie przede wszystkim podczas uprawiania sportów? Co jeszcze możemy zrobić z takimi urządzeniami? Jakie Państwo planują dodatkowe funkcjonalności?
Android Wear to coś więcej, niż tylko zastosowanie w fitnesie. Prezentuje wszelkie informacje, których potrzebujemy, w chwili kiedy są one niezbędne . Dzięki temu nie musimy sami ich szukać. Możemy powiedzieć OK Google, aby zadać pytanie dotyczące np. liczby kalorii w awokado, które właśnie chcemy zjeść; czy też tego, czy nasz lot nie jest opóźniony, ale możemy również zaplanować spotkanie, wysłać informację, ustawić alarm czy sporządzić notatkę.
Na stronie Android Wear piszą Państwo, że inteligentne urządzenia pozwalają na łatwiejszy kontakt z przyjaciółmi na serwisach społecznościowych, sprawdzenie aktualnej pogody czy poznanie wyników meczu, który właśnie trwa. Ale to samo oferuje nasz smartfon. Po co nam kolejne urządzenia?
Analizując wykorzystanie Android Wear, wierzymy głęboko, że rozwiązania wearable pomagają nam być jeszcze bardziej związanymi z otaczającym nas cyfrowym światem i jednocześnie z tym, co dzieje się wokół nas. Android Wear to nie tylko informacje z cyfrowego świata, lecz także z sensorów, w które wyposażone są urządzenia wearable. W połączeniu z aplikacjami pozwalają nam np. zachować zdrowie i sprawność fizyczną.
Androi Wear prezentuje wszelkie informacje, których potrzebujemy, w chwili kiedy są one nam niezbędne. Dzięki temu nie musimy sami ich szukać. Możemy powiedzieć OK Google, aby zadać pytanie dotyczące np. liczby kalorii w awokado, które właśnie chcemy zjeść; czy tego, czy nasz lot nie jest opóźniony, ale możemy także zaplanować spotkanie, wysłać informację, ustawić alarm czy sporządzić notatkę.
Czy używa Pan urządzenia z Android Wear? Z której aplikacji korzysta Pan najczęściej?
Uwielbiam korzystać z każdej, nowej aplikacji dla systemu Android Wear, a pojawiają się każdego tygodnia. Ostatnio moją ulubioną jest Wear Fitness Personal Trainer, który pomógł mi ponownie zacząć chodzić na siłownię. Aplikacja ta prowadzi krok, po kroku przez trening, np. przysiady przez 30 sekund, 5 sekund odpoczynku, 30 sekund wypady. Może także – dzięki wbudowanym we współpracujące z nią urządzenie – automatycznie liczyć powtórzenia danego ćwiczenia.
Tysiące aplikacji zostało już rozbudowane, by współpracować z urządzeniami korzystającymi z Android Wear. Dzięki temu wykorzystują takie możliwości technologii wearable, jak kontrola głosem. Aby ułatwić znalezienie odpowiednich aplikacji, stworzyliśmy osiem kolekcji Android Wear na Google Play. Dotyczą one takich tematów, jak: fitness czy podróże.
W jaki sposób powinny być tworzone aplikacje dla Android Wear?
Android Wear został zaprojektowany tak, by dotychczasowe aplikacje – bez żadnych modyfikacji – mogły być wykorzystane w technologiach wearable, o ile korzystają z bogatego systemu powiadomień. Ponadto udostępniliśmy pakiet narzędzi dla programistów – Android Wear SDK, który pozwala na pisanie aplikacji dedykowanych dla urządzeń wearable korzystających z takich funkcji, jak sterowanie głosem. Niemalże wszystkie API, do których programiści przyzwyczaili się w Androidzie, dostępne są także w Android Wear SDK. Poza tym wprowadziliśmy nowe API w Google Play Services, które umożliwia łatwą komunikację smartfona lub tabletu z urządzeniem noszonym. Istnieje też wiele zasad projektowania aplikacji dla inteligentnych zegarków czy bransoletek. Wszystkie znajdują się na naszych stronach dla programistów.
Ostatnio moją ulubioną aplikacją Android Wear jest Wear Fitness Personal Trainer, który pomógł mi ponownie zacząć chodzić na siłownię. Aplikacja ta prowadzi krok, po kroku przez trening, np. przysiady przez 30 sekund, 5 sekund odpoczynku, 30 sekund wypady. Może także – dzięki wbudowanym we współpracujące z nią urządzenie – automatycznie liczyć powtórzenia danego ćwiczenia.
Czy Google aktywnie poszukuje nowych partnerów, zarówno producentów urządzeń, jak i aplikacji?
Już dziś pracujemy z kilkoma producentami elektroniki użytkowej, takimi jak Asus, HTC, LG, Motorola czy Samsung, a także z producentami procesorów: Broadcom, Imagination, Intel, Mediatek i Qualcomm. Prowadzimy wspólne projekty z domami mody, np. Fossil Group. Od czasu pierwszych inteligentnych zegarków, dziesiątki tysięcy aplikacji – dostępnych już w Google Play – zostało rozbudowanych o wsparcie Android Wear. Jak wspomniałem wcześniej, dopiero jednak dotknęliśmy „powierzchni” tego tematu.