Transakcja ma być zrealizowana w gotówce i akcjach, co sprawi, że będzie najwyższą w historii tego przedsiębiorstwa. Jednocześnie zapowiadane wcześniej przejęcie jest drugim co do wielkości na świecie ogłoszonym w tym roku, po kupnie przez Microsoft za 68,7 miliardów dolarów Activision Blizzard, producenta gier wideo.
Hock Tan, dyrektor generalny Broadcom, który dzięki przejęciom uczynił spółkę jednym z największych producentów układów scalonych na świecie, skupia się obecnie na rozwoju w obszarze oprogramowania. Zakup VMware, firmy oferującej usługi chmurowe, ma sprawić, że przychody Broadcom związane z oprogramowaniem zostaną potrojone i będą stanowić około 45% wartości jej całkowitej sprzedaży.
Daniel Newman, analityk Futurum Research, twierdzi z kolei, że dzięki przejęciu VMware firma Broadcom natychmiast stanie się ważnym graczem na rynku oprogramowania. „Przejęcie takiej spółki jak VMware otworzy wiele drzwi, których ich obecne portfolio prawdopodobnie nie otwiera przed nimi” – zauważył.
Porozumienie jest również sukcesem dla Michaela Della, szefa Dell Technologies, który w zeszłym roku wydzielił VMware z firmy produkującej komputery. Warto dodać, że posiada on 40% udziałów w VMware, a jego partner finansowy Silver Lake – firma private equity – 10% udziałów. Obie strony zgodziły się głosować za transakcją.
Broadcom ma już zobowiązania od konsorcjum banków na kwotę 32 miliardów dolarów w postaci finansowania dłużnego. Firma VMware, która twierdzi, że transakcja była niezamówiona, w ramach umowy będzie mogła przez 40 dni zabiegać o oferty od konkurencyjnych przedsiębiorstw. Jeśli jednak po upływie tego czasu VMware wybierze inną ofertę, będzie musiało zapłacić Broadcomowi 1,5 miliarda dolarów opłaty za zerwanie kontraktu, a jeśli zdecyduje się na wybór innej oferty przed upływem tego okresu, ureguluje opłatę likwidacyjną w wysokości 750 milionów dolarów.
Zwrot firmy Broadcom w kierunku oprogramowania rozpoczął się po tym, jak próba przejęcia giganta chipów mobilnych Qualcomm została zablokowana przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 roku ze względów bezpieczeństwa narodowego. Od tego czasu Broadcom przejął firmę CA Technologies, zajmującą się oprogramowaniem biznesowym, za 18,9 miliardów dolarów i kupił dział zabezpieczeń firmy Symantec za 10,7 miliardów dolarów, obniżając koszty w przejętych firmach oraz obcinając budżety sprzedaży i marketingu firm CA i Symantec z około 29% ich przychodów do 7%.
Przypomnijmy, że VMware działa na rynku oprogramowania do wirtualizacji, które umożliwia klientom korporacyjnym uruchamianie wielu aplikacji na swoich serwerach. Jak wskazują analitycy, biznes ten zaczął zwalniać, ponieważ organizacje znalazły nowe narzędzia do działania w chmurze, zmuszając tym samym VMware do poszukiwania nowych ofert, w tym między innymi poprzez współpracę z firmą Amazon. Keith Townsend, analityk w firmie doradczej CTO Advisor, powiedział, że Broadcom nie wydaje dużych pieniędzy na badania i rozwój, co może powodować obawy dotyczące wprowadzania na rynek nowych produktów od VMware.