Branża ITRynek

Broadcom inwestuje w ofertę oprogramowania, planuje kupić VMware

Z informacji agencji Reuters wynika, że Broadcom jest zainteresowana przejęciem firmy VMware. Ewentualna transakcja miałaby pomóc w rozszerzeniu oferty Broadcom m.in. w obszarach związanych z chmurą obliczeniową. Jej wartość mogłaby sięgnąć nawet 50 mld USD.

Broadcom inwestuje w ofertę oprogramowania, planuje kupić VMware
Źródło: VMware

Reuters donosi, że negocjacje pomiędzy Broadcom i VMware są w toku. Nie wiadomo jednak, jakie warunki transakcji są przedmiotem rozmów. Firma VMware jest wyceniana na 40 mld dolarów, zaś jej głównym udziałowcem jest Michael Dell. Posiada on 40% udziałów VMware, co jest wynikiem włączenia VMWare do akcjonariatu Dell Technologies w zeszłym roku. Drugim co do wielkości udziałowcem VMware jest fundusz private equity Silver Lake. Kontroluje on ok. 10% akcji VMware. Fundusz Silver Lake jest także znaczącym udziałowcem firmy Broadcom. Obecna kapitalizacja VMware sięga ok. 40 mld USD. Dla porównania, wycena firmy Broadcom jest niemal sześciokrotnie wyższa.

Przejęcie firmy VMware pozwoliłoby na dalszą dywersyfikację oferty koncernu Broadcom. Należy bowiem pamiętać, że firma ta nie koncentruje się już wyłącznie na rynku półprzewodników. Po tym jak w ciągu ostatnich czterech lat firma nabyła CA Technologies za 18,9 mld USD oraz dział bezpieczeństwa Symantec za 10,7 mld USD, Broadcom systematycznie rozwija bowiem ofertę oprogramowania dla biznesu. „Przejęcie VMware byłoby uważane za sens strategiczny; zgodne z koncentracją firmy Broadcom na budowaniu pogłębiającej się strategii oprogramowania dla infrastruktury korporacyjnej” – powiedział Hock Tan, dyrektor generalny Broadcom podczas marcowej rozmowy z analitykami. Z kolei według ekspertów Wells Fargo, inwestorzy w coraz większym stopniu oczekują od kierownictwa Broadcom kolejnego przejęcia. Szczególnie oczekiwane miałoby być przejęcie dostawcy strategicznego lub platformowego oprogramowania dla przedsiębiorstw.

Warto dodać, że w ubiegłym roku przedstawiciele kierownictwa firmy Broadcom prowadzili rozmowy w sprawie nabycia SAS Institute. Mówiło się wówczas, że wartość potencjalnej transakcji mogłaby wynieść nawet 20 mld USD. Ostatecznie jednak nie doszło do porozumienia.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *