PracaProgramowaniePolecane tematy
Chcesz zarabiać więcej na programowaniu? Opanuj Clojure!
Nawet 90 tys. USD rocznie zarabiają obecnie programiści, specjalizujący się w najbardziej pożądanych przez pracodawców językach programowania. Z raportu przygotowanego przez serwis StackOverflow.com dowiadujemy się, że najbardziej doceniani są obecnie specjaliści od Clojure, F# i Go – których pensje mogą być prawie dwukrotnie wyższe niż osób programujących w C czy Javie.
O obszernym raporcie StackOverflow.com, przygotowanym na podstawie ankiet wypełnionych przez blisko 100 tys. programistów z całego świata, pisaliśmy szerzej w tekście: Kim jest statystyczny programista?. Poprzednio jednak skupiliśmy się na demografii i profilu typowego developera. Teraz przyjrzyjmy się temu, na jakie technologie i umiejętności związane z tworzeniem oprogramowania powinny postawić osoby zainteresowane rozwojem kariery w tym obszarze, a także – zmaksymalizowaniem wynagrodzeń za wykonywaną pracę.
Nie sugerujemy, że warto bezkrytycznie kierować się poniższą listą i natychmiast przeprofilować się na programowanie w językach i dialektach ze szczytu listy – choćby dlatego, że w chwili, gdy opanujemy je na przyzwoitym poziomie, na topie prawdopodobnie znajdą się już inne technologie). Poniższe zestawienie daje jednak pewien ogląd tego, jakie technologie znajdują się na fali wznoszącej i w jakie umiejętności warto inwestować.
Poniższe zestawienie prezentuje pierwszą dziesiątkę listy najlepiej zarabiających programistów (kwota, która widoczna jest obok nazwy języka/dialektu, to średnia suma rocznych zarobków programujących w nim specjalistów).
1. Clojure – 90 000 USD
2. F# – 80 000 USD
3. Go – 80 000 USD
4. Scala – 78 000 USD
5. Elixir – 76 000 USD
6. Ruby – 75 000 USD
7. WebAssembly – 75 000 USD
8. Rust – 72 000 USD
9. Erlang – 71 000 USD
10. Bash/Shell/PowerShell – 69 000 USD
W sumie na liście opracowanej przez StackOverflow.com znalazło się 21 pozycji – pozostała jedenastka to, kolejno: C#, Swift, Kotlin, SQL, JavaScript, C++, HTML/CSS, VBA, Assembly, C oraz Java. W przypadku ostatnich pozycji średnia zarobków oscylowała w okolicach 50-60 tys. USD rocznie, czyli o prawie połowę mniej niż w przypadku najlepiej opłacanych specjalności. Dodajmy, że sekcję ankiety dotyczącą zarobków wypełniło ok. 55 tys. respondentów.
Warto dodać, że wbrew powszechnej opinii, wedle której znaczną część programistów stanowią niezwiązani stałymi kontaktami freelancerzy, raport StackOverflow wyraźnie pokazuje, że developerzy pracujący w takim modelu stanowią mniejszość ogółu. Tylko niespełna 10% programistów deklaruje, że są „wolnymi strzelcami” lub prowadzą jednoosobowe firmy świadczące usługi dla innych podmiotów. Z kolei aż 74% ankietowanych pracuje na etacie w pełnym wymiarze godzin. Kolejne 5,1% zatrudnionych jest na część etatu, 6,4% aktualnie poszukuje pracy, zaś 4,4% nie jest zatrudnione… i pracy nie szuka. Około 0,4% ankietowanych odpowiedziało z kolei, że są już na emeryturze.
Szczegółowe wyniki ankiety są dostępne na stronie: https://insights.stackoverflow.com/survey/2019