Branża ITRynekPolecane tematy

Cisco Forum 2016: coraz trudniej przewidzieć rozwój technologiczny

W Zakopanem odbyła się już 18. edycja Cisco Forum, jednej z największych w Polsce konferencji IT. Z tej okazji organizatorzy wprowadzili do agendy – oprócz jak zawsze interesującego programu prelekcji i wykładów – ciekawe nowinki, w tym ścieżkę innowacji – poświęconą start-upom.


Cisco Forum 2016: coraz trudniej przewidzieć rozwój technologiczny

Sesja plenarna była okazją do bliższego przyjrzenia się cyfryzacji – temu, jaki jest stan tego procesu w Polsce i jakie wyzwania czekają naszą gospodarkę, aby była konkurencyjna na globalnych rynkach. Prezentowane raporty wskazywały, że Polska nie wypada dobrze. Przykładowo, okazuje się, że liczba robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników jest u nas mniej więcej trzykrotnie niższa niż w Czechach i na Słowacji. Jest więc jeszcze wiele do zrobienia, a Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny polskiego oddziału Cisco podkreślał, że duża odpowiedzialność – aby te braki nadrobić – spoczywa również na zgromadzonych na konferencji przedstawicielach branży IT.

Rozwój technologiczny jest coraz trudniejszy do przewidzenia

Bardzo dobrze wypadła prezentacja dyrektora technicznego Cisco Macieja Szeptyckiego, który opowiadał, jak daleko idący, a jednocześnie trudny do przewidzenia wpływ na nasze życie będzie miała cyfryzacja. Okazuje się, że to, co 10 lat temu uznani naukowcy uważali w świecie technologii za niemożliwe, teraz staje się rzeczywistością. Co więcej, dalszy rozwój technologiczny jest coraz trudniejszy do przewidzenia. Aby to zobrazować, posłużył się przykładem szachownicy, na której polach układa się ziarna ryżu. Na pierwszym jedno, a na każdym następnym dwa razy więcej. Po zapełnieniu pierwszej połowy szachownicy, na drugiej połowie liczba ziaren jest tak duża i rośnie tak szybko, że człowiek nie potrafi już tego objąć swoim umysłem. Według Macieja Szeptyckiego, drugą połowę szachownicy osiągnął już np. rozwój procesorów. Swoje wystąpienia w trakcie sesji plenarnej mieli również główni sponsorzy konferencji – Intel oraz Integrated Solutions.

To, co 10 lat temu uznani naukowcy uważali w świecie technologii za niemożliwe, teraz staje się rzeczywistością. Co więcej, dalszy rozwój technologiczny jest coraz trudniejszy do przewidzenia.Posłużmy się przykładem szachownicy, na której polach układa się ziarna ryżu. Na pierwszym jedno, a na każdym następnym dwa razy więcej. Po zapełnieniu pierwszej połowy szachownicy, na drugiej połowie liczba ziaren jest tak duża i rośnie tak szybko, że człowiek nie potrafi już tego objąć swoim umysłem. Drugą połowę szachownicy osiągnął już np. rozwój procesorów – mówi Maciej Szeptycki, dyrektor techniczny Cisco.

W tym roku konferencja odbyła się w zmienionej formule – trwała 2 dni, czyli o dzień krócej niż w ostatnich latach. Agenda była podzielona aż na sześć ścieżek: forum ekspertów, case study, forum TAC (Technical Assistance Center), innowacji, partnerów oraz architektur. W programie znalazły się tradycyjne sesje 75-minutowe, podczas których szczegółowo omawiano wybrane zagadnienie. Oprócz tego można było wziąć udział w półgodzinnych sesjach, tzw. flash, na których przedstawiano wybraną technologię, produkt czy trend. Tematyka prezentacji dotyczyła przede wszystkim praktycznego wykorzystania technologii Cisco – przez partnerów, start-upy i firmy deweloperskie.

Uczestnicy mieli też możliwość poznania oferty i nawiązania kontaktu z przedstawicielami obiecujących, polskich start-upów technologicznych. Jednym z nich było Ifinity (opisywaliśmy ją na łamach ITwiz 2/2015), firma zajmująca się projektami związanymi z mikrolokalizacją i nawigacją. Swoje technologie rozwija od dwóch lat, wykorzystując Bluetooth Low Energy. Ifinity bierze udział w programie start-upów Challenge Up!, organizowanym przez Intel, Cisco i Deutsche Telekom. T-Mobile Polska, spółka Grupy Deutsche Telekom, była partnerem tegorocznego Cisco Forum.

Spotkania one-2-one z inżynierami

Trafionym pomysłem okazała się Technical Clinic – uczestnicy mieli możliwość spotkania 1:1 z inżynierami TAC i Advanced Services o różnych specjalizacjach. Dla osób, które wolały spędzać czas w przestrzeni barowej, przygotowano CiscoTV, czyli transmisję na żywo sesji tematycznych odbywających się w trakcie Cisco Forum. Jeśli ta forma przekazu się sprawdzi, organizatorzy planują, że w przyszłym roku będzie ona nadawać na żywo w internecie.

Organizatorzy dokładali starań, aby zapewnić miejsce dla jak największej liczby uczestników. W tym roku przed hotelem Kasprowy (miejsce konferencji to jeden z nielicznych elementów, który pozostał niezmieniony) pojawił się duży namiot, w którym odbyła się m.in. sesja plenarna, a także sesje ze ścieżki innowacje. Mimo tych starań liczba chętnych była większa, niż liczba dostępnych miejsc. W imprezie udział wzięło aż 1300 osób, a rejestracja zakończyła się na miesiąc przed rozpoczęciem Cisco Forum.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *