CyberbezpieczeństwoPolecane tematy

Citrix: 73% organizacji odczuwa rosnącą liczbę zagrożeń bezpieczeństwa pracy zdalnej

Pracując z dowolnego miejsca użytkownicy końcowi korzystają z różnych urządzeń dla uzyskania dostępu do aplikacji w chmurze i innych firmowych zasobów, a to sprawia, że możliwości potencjalnych ataków jest coraz więcej. Wiele organizacji IT stara się im zapobiec, jednak jak pokazało badanie “The State of Security in a Hybrid World” firmy Citrix: 74% osób podejmujących decyzje w zakresie firmowego bezpieczeństwa twierdzi, że procedury i procesy kontrole stały się bardziej złożone po migracji ich organizacji na pracę zdalną i hybrydową. Z kolei 73% respondentów stara się nadążyć za rosnącą liczbą zagrożeń bezpieczeństwa związaną z tymi zmianami.

Citrix: 73% organizacji odczuwa rosnącą liczbę zagrożeń bezpieczeństwa pracy zdalnej

Badanie Citrix Systems Inc. przeprowadzono wśród 1250 decydentów odpowiedzialnych za kwestie firmowego bezpieczeństwa w średnich i dużych organizacjach w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii oraz USA. Oprócz tych osób zankietowano również 3603 pracowników umysłowych. I tak, 66% z nich potwierdziło istotność swobody pracy zdalnej lub z domu, na dowolnym urządzeniu i możliwość korzystania z wybranych przez siebie zasobów. Ponadto 86% respondentów stwierdziło, że stworzenie wysokich standardów pracy dla pracowników jest „niezwykle” lub „bardzo ważne”. Z kolei nawet około dziewięciu na dziesięciu badanych analizuje wpływ bezpieczeństwa informacji na satysfakcję z pracy i efektywność działań pracowników.

„Wiele organizacji ma świadomość, że wraz z migracją na model pracy hybrydowej ich podejście do bezpieczeństwa musi ewoluować. Zamiast tradycyjnych strategii kontroli muszą wdrożyć bardziej inteligentne, skoncentrowane na ludziach podejście, które ochroni pracowników” – powiedział Kurt Roemer, główny strateg ds. bezpieczeństwa w Citrix. „Niemniej model hybrydowy to przyszłość pracy, a IT będzie w niej odgrywać kluczową rolę. Dzięki odpowiedniej technologii można zagwarantować ludziom spójny, bezpieczny i niezawodny dostęp do potrzebnych zasobów, a także wysoki komfort działania”.

Okazuje się, że większość uczestników badania Citrix podejmuje wymienione wyżej działania. 79% badanych decydentów twierdzi, że pandemia stworzyła okazję do ponownej analizy ich długoterminowej strategii bezpieczeństwa informacji. Wiele wyzwań jednak wciąż pozostaje. Wśród trzech najczęściej cytowanych przez pracowników biorących udział w badaniu Citrix znalazły się:

  • słaba jakość połączenia (43% badanych),
  • wirtualne/zdalne rozwiązywanie problemów technicznych (34%),
  • brak możliwości uzyskania szybkiego/łatwego wsparcia ze strony IT (32%).

Inwestowanie w przyszłość

Mimo, iż tylko 46% decydentów ds. bezpieczeństwa czuło się „w pewnym stopniu” przygotowanych do pracy zdalnej, gdy wybuchła pandemia, 84% czuje się teraz „bardzo” lub „w pewnym stopniu” przygotowanych do zabezpieczenia pracy zdalnej i hybrydowej, czytamy w analizie Citrix.

  • 58% badanych twierdzi, że w ciągu ostatniego roku inwestycje w firmowe zabezpieczenia wzrosły średnio o 40%,
  • 71% uważa, że ich firmowe środowisko IT jest obecnie bezpieczniejsze niż przed wybuchem pandemii.

Ma to kluczowe znaczenie, gdyż jak jasno wynika z raportu „The State of Security in a Hybrid World”, 52% decydentów ds. bezpieczeństwa uważa, że w przyszłości większość ich pracowników będzie na stałe pracować zdalnie lub hybrydowo.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *