AplikacjeBiznesPolecane tematy

Czy dzięki ChatGPT w 2025 roku będziemy mieli na świecie 1 mld aplikacji?

Do 2020 roku na świecie powstało blisko 400 milionów aplikacji. Według różnych prognoz, do roku 2025 miało ich powstać kolejne 400 milionów. Jednak prognozy nie wzięły pod uwagę jednego ważnego czynnika: rozwoju sztucznej inteligencji i stworzenia modelu ChatGPT. “ChatGPT będzie miał ogromny wpływ na przyśpieszenie tworzenia aplikacji” – powiedział podczas VMware Technology Forum Arkadiusz Sikora, Country Manager VMware Polska. Jego zdaniem ich liczba w ciągu dwóch lat może wzrosnąć nawet do 1 mld.

Czy dzięki ChatGPT w 2025 roku będziemy mieli na świecie 1 mld aplikacji?

ChatGPT drastycznie przyśpiesza prace nad nowym oprogramowaniem, co oznacza przyśpieszenie tworzenia kolejnych aplikacji w sposób wykładniczy. “Załóżmy dla uproszczenia, że w rok, dwa będziemy mieli na świecie miliard aplikacji. Oznacza to, że w ciągu kilku kolejnych lat aplikacji może być nawet tyle, ile liczy nasza populacja: 8 miliardów. To niesie ze sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Z jednej strony wzrosną przychody firm, klienci uzyskają łatwiejszy i szybszy dostęp do usług, z drugiej firmy będą musiały zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z zarządzaniem bardzo złożonym ekosystemem” – tłumaczy Arkadiusz Sikora, Country Manager VMware.

Szybki rozwój aplikacji i potrzeba ich modernizacji to jedna z tez, które donośnie wybrzmiały podczas konferencji VMware poświęconej chmurze obliczeniowej. Wiele wskazuje na to, że jesteśmy świadkami istotnej rewolucji. Wirtualizacja mocy obliczeniowej zapoczątkowana na początku lat 2000, masowa implementacja centrów danych definiowanych programowo, którą po raz pierwszy obserwowaliśmy na rozwiniętych rynkach ponad 10 lat temu a następnie migracja do chmury obliczeniowej – to najważniejsze kamienie milowe w obszarze automatyzacji. Dziś coraz częściej mówi się o kolejnym etapie – prowadzeniu biznesu w oparciu o złożony ekosystem wielu chmur.

“Wiele firm rozpoczęło kilka lat temu podróż do chmury, uważając, że to przedsionek lepszego świata i zakładając, że tam będzie lepiej, efektywniej, po prostu łatwiej. I część z tych założeń faktycznie się sprawdziła. Ale nawet w Polsce mamy przykłady firm, które po tym hurraoptymizmie wycofały się z planów migracji do chmury. Czy to znaczy, że chmura jest zła? Nic z tych rzeczy. Po prostu potrzebujemy bardziej inteligentnego i dopasowanego podejścia” – twierdzi Arkadiusz Sikora. “W świecie IT chmura sama w sobie przestaje być rozwiązaniem. Różnorodność firm i mnogość ich potrzeb sprawia, że potrzebna jest kombinacja chmur prywatnych, publicznych i lokalnych” – podsumowuje.

VMware Technology Forum 2023 to konferencja organizowana przez VMware Polska wraz z technologicznymi partnerami: m.in. Google Cloud, Dell Technologies, Intel, HPE, Veeam czy T-Systems. W tegorocznej edycji zorganizowanej po raz pierwszy od czasu pandemii wzięło udział ponad 600 przedstawicieli świata IT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *