Technologia sztucznej inteligencji (44% wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Pierwsze miejsce zajmuje Big Data (84%), a drugie predykcyjne utrzymanie ruchu (62%) – tak wynika z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkcyjnych w Polsce”, przygotowanego przez NTT DATA Business Solutions.
W największych polskich przedsiębiorstwach sektora produkcyjno-wytwórczego standardem są systemy ERP. Korzysta z nich 9 na 10 dużych firm przemysłowych. Spółki chcą jednak iść o krok dalej, dlatego coraz chętniej przyglądają się jeszcze bardziej zaawansowanym technologiom, takim jak analityka dużych zbiorów danych czy AI.
ERP, czyli standard w produkcji
Jak wynika ze wspomnianego badania, poza rozwiązaniami wspierającymi zarządzanie (ERP), 78% firm produkcyjnych wdrożyło rozwiązania BI (Business Intelligence). Do wsparcia zarządzania produkcją coraz częściej wykorzystywane są również systemy MES (59%), SCADA (49%) oraz APS (18%).
Rozwiązania klasy MES wyraźnie częściej implementowane są w przemyśle samochodowym (82%) oraz w największych firmach zatrudniających powyżej 1 000 pracowników (74%). Branża automotive wspiera produkcję dodatkowymi rozwiązaniami w zakresie nadzoru procesów produkcyjnych SCADA (71%) i harmonogramowania produkcji w APS (65%).
Lista rozwiązań (funkcji) informatycznych dedykowanych procesom wytwórczym w przedsiębiorstwach pokrywa się z systemami IT wykorzystywanymi na różnych poziomach zarządzania firmą. Otwiera ją moduł produkcji zintegrowanego systemu MRP/ERP (75%), współpracujący z wbudowanym lub dostarczonym oddzielnie modułem zarządzania jakością (68%) i dedykowanym rozwiązaniem do planowania produkcji (71%). Wysokie nasycenie systemami BI wśród firm przekłada się natomiast na szerokie stosowanie platformy analityczno-raportowej w produkcji (67%). Dane aplikacji biznesowych, w połączeniu z informacjami zbieranymi z urządzeń OT, wykorzystywane są do planowania, optymalizacji produkcji i podejmowania decyzji.
Firmy produkcyjne stawiają na zaawansowane technologie
Podejście firm do rozwiązań z zakresu ERP, BI czy MES jest również spójne z oczekiwaniami w obszarze nowych technologii. Sektor produkcyjny w Polsce jest zdecydowany na kontynuację inwestycji w analitykę danych i szeroko pojętą cyfryzację w celu sprostania wymogom nowoczesnego przemysłu.
“Wyniki naszego badania wskazują na wysokie nasycenie firm systemami IT przy jednoczesnej chęci inwestowania w nowe technologie, takie jak Big Data, Predictive Maintenance czy Artificial Intelligence. Przy okazji przedsiębiorstwa są świadome wyzwań i korzyści związanych z ich wdrażaniem. Firmy posiadają wizję nowoczesnego systemu zarządzania produkcją, który zapewnia odpowiedni poziom cyberbezpieczeństwa, skalowalność, ergonomię obsługi oraz spójność danych” – komentuje Krystian Stypczyński, Head of SAP Consulting w NTT DATA Business Solutions.
Priorytetowym obszarem innowacji wskazywanym przez liderów produkcji uczestniczących w badaniu, jest wspomniana już Big Data (84%). Drugie miejsce zajęło predykcyjne utrzymanie ruchu (62%), a dopiero trzecie technologia sztucznej inteligencji (44%). Tylko co czwarta firma (25%) implementuje natomiast rozwiązania internetu rzeczy (IoT) lub – specyficzne dla branży – elementy przemysłowego internetu rzeczy (IIoT), który nierozerwalnie kojarzy się z Przemysłem 4.0 i 5.0. Technologie te mają związek z różnego rodzaju czujnikami, sterownikami czy inteligentnymi urządzeniami dla pracowników, które – komunikując się w nowoczesnych protokołach, takich jak Bluetooth Low Energy (BLE) czy sieci 5G – umożliwiają cyfryzację procesów produkcyjnych. Warto dodać, że przemysłowy internet rzeczy znajduje dziś bardzo wiele zastosowań w zakresie zbierania danych, automatyzacji procesów produkcyjnych, predykcyjnego utrzymania ruchu, poprawy jakości produktów czy optymalizacji wytwarzania i łańcucha dostaw.
Pełną treść raportu można znaleźć pod tym linkiem.