Biznes

5 technologii przyspieszających rozwój biznesu

Firmy nie zawsze są w pełni świadome korzyści płynących z zastosowania nowych technologii, ale wiedzą jedno: potrzebują ich, aby przetrwać. W które z nich zamierzają więc inwestować najczęściej? Firma Endava, globalny dostawca usług IT, zdecydowała się sprawdzić realne zainteresowanie poszczególnymi innowacjami. I tak, w rezultacie badania przeprowadzonego wśród 700 klientów firmy z całego świata, powstał raport „Emerging Tech Unpacked” wskazujący kluczowe trendy, inicjatywy i koncepcje technologiczne.

5 technologii przyspieszających rozwój biznesu

Zaufanie społeczeństwa wobec technologii plasuje się obecnie na najwyższym od dawna poziomie. Jak pokazuje raport “Technologia w służbie społeczeństwu”, przygotowany przez Fundację Digital Poland, około 80% Polaków uważa, że cyfryzacja może pomóc w rozwiązaniu najważniejszych problemów naszego kraju. Jednocześnie dane PwC, zawarte w najnowszej analizie CEO Survey, sugerują, że blisko 6 na 10 szefów firm planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy więcej inwestować w działania związane z wdrażaniem nowych technologii.

Jednak wybór odpowiedniej technologii, która umożliwi firmie osiągnięcie stabilnego sukcesu, nie jest łatwą decyzją. Podążanie za najnowszymi trendami wymaga przebrnięcia przez szum informacyjny złożony z wielu różnych opinii, błędnych wskazówek i technicznego żargonu. W efekcie trudno zrozumieć, które z rozwijających się innowacji rzeczywiście będą istotne dla danego przedsiębiorstwa.

“Okazuje się, że firmy są teraz znacznie bardziej ostrożne przy podejmowaniu decyzji technologicznych. Nie kierują się tylko tym, jak wiele mówi się o danej innowacji. Zamiast tego decydują się na wybór rozwiązań, patrząc z perspektywy tego, co faktycznie przyniesie korzyści ich klientom” – mówi Paweł Jankowski, Delivery Location Manager (Łódź i Warszawa) w Endavie.

Poniżej 5 najważniejszych technologii i innowacji przyspieszających obecnie rozwój biznesu, według raportu Endavy:

Automatyzacja napędzana przez AI. Firmy codziennie dostrzegają nowe zastosowania AI. Tylko 4% ankietowanych liderów nie zna tej technologii, a jeszcze mniej uważa ją za nieistotną dla ich biznesu. Wygląda na to, że narzędzia oparte o AI staną się wkrótce codziennym elementem kultury firmowej na całym świecie.

Big data i analityka predykcyjna. To dwa z trzech obszarów, które wydają się najważniejszym priorytetem dla przedsiębiorstw, ponieważ obie technologie zostały już wdrożone przez około 40% badanych organizacji. Trudno jest prowadzić firmę w czasach zdominowanych przez nieprzewidywalność, gdy nie ma ona dostępu do dokładniejszych informacji na temat stanu firmy czy możliwości przewidywania różnych scenariuszy biznesowych.

Cyfrowe ekosystemy. 4 na 10 przedsiębiorstw uważa, że wprowadzanie innowacji w tych obszarach ma duże znaczenie dla ich biznesu, głównie ze względu na możliwość zwiększenia efektywności operacyjnej, przyciągnięcia większej liczby klientów i zwiększenia niezawodności systemów IT. Tylko 10% organizacji deklaruje całkowity brak strategii wdrażania cyfrowych ekosystemów.

Environmental, Social and Governance (ESG) to obszar znany 70% organizacji, a 66% z nich wdrożyło już jakąś strategię ESG lub jest w trakcie tego procesu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwój tego trendu wynika przede wszystkim z najnowszych regulacji, które wymagają od większych firm raportowania ich wpływu na lokalne środowisko.

Web3. Technologia ta kojarzona jest głównie z kryptowalutami, ale jej potencjał może być znacznie większy niż tylko cyfrowe aktywa. Dane wskazują, że tylko 1 na 10 badanych firm w ogóle nie wie, czym jest Web3, a 66% przedsiębiorstw uważa, że ten obszar może mieć znaczenie dla ich inicjatyw.

Więcej informacji na temat wszystkich 13 kluczowych trendów, inicjatyw i koncepcji technologicznych, a także poziomu ich adopcji przez przedsiębiorstwa na całym świecie, można znaleźć we wspomnianym raporcie „Emerging Tech Unpacked”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *