Tak wynika z „Technology Ecosystem Benchmark Report” przygotowanego przez TD Synnex, we współpracy z firmą analityczną Canalys. Dzieje się tak pomimo prognoz IDC, według których rynek metawers ma osiągnąć wartość 16 miliardów dolarów, a związane z nim inwestycje mają wzrosnąć o 150% w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Mimo niewykorzystanego potencjału rynku metawers, te same firmy doskonale odnajdują się w nurcie usług zarządzanych, bowiem prawie trzy czwarte respondentów przewiduje wzrost przychodów z tego obszaru – wskazują autorzy „Technology Ecosystem Benchmark Report”.
„Raport porównawczy ekosystemu technologicznego” podkreśla fakt, że w globalnym ekosystemie technologicznym wszystkie firmy są ze sobą powiązane i wskazuje również na szybkie tempo zmian, które przerodziło się w stan ciągłej transformacji. Analizę opracowano na podstawie badania branżowego przeprowadzonego wśród partnerskich firm technologicznych średniej wielkości, czyli zatrudniających do 1000 pracowników.
I tak, za największe wyzwania dla swoich firm respondenci w Europie uznali następujące kwestie:
- przewidywanie i spełnianie oczekiwań użytkowników końcowych w zakresie technologii;
- sprawne prowadzenie działalności gospodarczej w branży technologicznej;
- aktywizowanie, wzbogacanie i rozwijanie branży technologicznej.
Pomimo powyższych wyzwań 82% europejskich partnerów spodziewa się wzrostu obrotów w bieżącym roku finansowym, przy czym 43% największe przychody osiąga ze sprzedaży zabezpieczeń, serwerów
i pamięci masowych, a 40% twierdzi, że technologie te są również najbardziej dochodowe. Najbardziej dochodową technologią dla europejskich partnerów okazały się systemy zabezpieczeń.
Z badania wynika, że w każdej kategorii usług prognozowany jest wzrost przychodów:
- usługi zarządzane – o 74%;
- usługi profesjonalne – o 65%;
- konsumpcja w ramach usług – o 50%;
- usługi pakietowe – o 44%;
- usługi zw. z cyklem życia produktu – o 38%
Większość europejskich partnerów (63%) przewiduje, że odsprzedaż sprzętu komputerowego będzie miała zasadnicze znaczenie dla ich działalności, przy czym 25% twierdzi, że znaczenie tej kategorii wzrośnie, a 38% – że nie ulegnie zmianie. Co ciekawe, respondenci twierdzą, że sprzedaż ich własnej własności intelektualnej, która obecnie ma czteroprocentowy udział w obrotach, zyska na znaczeniu, a ponad jedna trzecia z nich spodziewa się wzrostu tej wartości w ciągu najbliższych 24 miesięcy.
ESG ważnym trendem
Jak wynika z raportu, szefowie firm informatycznych wiedzą, że muszą oferować usługi związane ze zrównoważonym rozwojem i ESG (środowiskiem, społeczną odpowiedzialnością i ładem korporacyjnym). Nawet 43% europejskich partnerów planuje zaoferować funkcje raportowania zrównoważonego rozwoju w ciągu najbliższych dwóch lat. W badaniu podkreślono, że „partnerzy przygotowani do udzielania klientom pomocy w wypełnianiu zobowiązań i wymogów w zakresie ESG będą mieli ogromne możliwości na rynku”.
Europejscy partnerzy z branży IT sygnalizują także, iż priorytetową strategią rozwoju stała się współpraca. 79% respondentów uznało aktywizację partnerów branżowych za ważny lub bardzo ważny czynnik przyszłego rozwoju.
„Zapewnianie korzyści klientom końcowym oznacza rozwój możliwości biznesowych, które dostosowują się do najbardziej wydajnych i skutecznych sposobów pozyskiwania, konfigurowania, dostarczania, zabezpieczania, obsługi i serwisowania tych technologii” – skomentował Andy Gass, dyrektor ds. technologii cyfrowych w TD Synnex. „W środowisku ciągłych, szybkich zmian technologicznych europejskie firmy z sektora IT muszą szybciej wprowadzać rozwiązania na rynek. Współpraca w ramach branży przyspiesza wprowadzanie produktów na rynek, obniża koszty i likwiduje zapóźnienia technologiczne” – podsumował.
Podsumowanie analizy dla rynku europejskiego ze wspomnianego raportu można pobrać tu.