Infrastrukturacentra danych / data centerRynekPolecane tematy

Do 2027 roku przychody z centrów danych przekroczą wartość 500 mld dolarów

Według prognoz Stocklytics, w latach 2024-2029 rynek centrów danych odnotuje 50% wzrost, co oznacza zwiększenie jego wartości o ponad 208 mld dolarów. Tylko do końca 2024 roku globalne centra danych mają wygenerować około 416 mld dolarów przychodów (+12% rdr). Co więcej, wartość tego rynku przekroczyć ma 526 mld dolarów do końca 2027 roku, a następnie osiągnąć kwotę 624 mld dolarów w roku 2029. Branża centrów danych stoi jednak w obliczu znacznego niedoboru mocy.

Do 2027 roku przychody z centrów danych przekroczą wartość 500 mld dolarów

Branża centrów danych znajduje się obecnie na imponującej trajektorii w obliczu ciągłego wzrostu rozwoju sztucznej inteligencji. Ale AI to nie jedyny czynnik przyczyniający się do tego przyrostu.

“Globalną ekspansję centrów danych napędza rosnące przyjęcie rozwiązań multicloud. Do wzrostu przyczynia się również modernizacja sieci w celu obsługi 5G. Ponadto istotną rolę odgrywają inicjatywy ekspansji podejmowane przez hiperskalerów. Z kolei rosnący popyt ze strony MŚP na zwiększone możliwości przechowywania i przetwarzania danych, dodatkowo zwiększa potencjał przychodów na rynku” – skomentowała Edith Reads, analityk finansowa Stocklytics.

Światowym liderem pod względem liczby centrów danych są obecnie Stany Zjednoczone, które dysponując ponad 5 300 obiektami. Na drugim miejscu plasują się Niemcy (521 centrów danych), a tuż za nimi Wielka Brytania (514) i Chiny (449).

Niedobory mocy głównym wyzwaniem rynku data center

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na technologie sztucznej inteligencji, branża centrów danych stoi jednak w obliczu znacznego niedoboru mocy. W samych Stanach Zjednoczonych centra danych zużyły w 2022 roku prawie 17 gigawatów energii elektrycznej. Przewiduje się, że liczba ta wzrośnie ponad dwukrotnie do 35 gigawatów do 2030 roku.

Wielu dostawców energii ma trudności z modernizacją swoich sieci przesyłowych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Skutkuje to wydłużonymi terminami budowy nowych centrów danych. Opóźnienia wynoszą od 24 do 72 miesięcy właśnie z powodu problemów z zasilaniem. Sytuacja ta podkreśla pilną potrzebę alternatywnych źródeł energii, najlepiej odnawialnych i opłacalnych, w celu utrzymania centrów danych.

Postęp w kierunku przyjęcia energooszczędnych modeli infrastruktury dla centrów danych jest stopniowy. Niektóre przedsiębiorstwa aktywnie pracują jednak nad ograniczeniem emisji i badają alternatywne źródła energii. Przykładowo, niektóre centra danych wykorzystują wodorowe ogniwa zasilające do podtrzymywania baterii. Z kolei Microsoft w swoim regionie chmury w Szwecji wykorzystuje w generatorach ekologiczny olej napędowy. Ciekawe rozwiązanie stosuje również nowe centrum danych Dongtan IDC firmy Samsung. Wykorzystuje ono zewnętrzny wiatr i chłodniejszy klimat zamiast tradycyjnej klimatyzacji. W ten sposób firma dąży do zaoszczędzenia 21 443 ton emisji gazów cieplarnianych do 2035 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *