Firma Atos podpisała nowy czteroletni kontrakt z Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). Umowa dotyczy dostawy jednego z najpotężniejszych superkomputerów meteorologicznych na świecie – BullSequana XH2000. Wartość kontraktu to prawie 80 mln euro.
Realizacja zawartego kontraktu ma spowodować pięciokrotne zwiększenie mocy obliczeniowej ośrodka ECMWF, a także wesprzeć pracę naukowców zajmujących się prognozowaniem średniego i dalekiego zasięgu czasowego w ponad 30 państwach w całej Europie. Pozwoli to szybciej i rzetelniej przewidywać występowanie ekstremalnych zdarzeń pogodowych oraz określać ich intensywność. Jest to istotne zwłaszcza obecnie, gdy skutki zmian klimatu i trudnych warunków pogodowych są coraz bardziej odczuwalne.
“To nowe rozwiązanie zoptymalizuje bieżący system pracy ECMWF, co umożliwi dokładniejsze prognozowanie pogody. Ważne, że jest to długoterminowa współpraca, w ramach której będziemy ściśle współpracować z ECMWF w celu odkrywania nowych technologii i przygotowania się do potrzeb nowej generacji” – mówi Sophie Proust, Atos Group CTO w Atos.
Precyzyjne prognozy w niecałą godzinę
Nowy superkomputer ma pozwolić ECMWF na uruchomienie flagowej ogólnoświatowej funkcjonalności: 15-dniowej prognozy przy wysokiej precyzyjności ok. 10 km, co ma z kolei znacznie poprawić przewidywalność niebezpiecznych zdarzeń pogodowych. Dzięki BullSequana dokładniejsze prognozy będzie można opracowywać również w niecałą godzinę. Tym samym państwom członkowskim UE będą udostępniane bardziej wartościowe informacje w krótszym czasie.
„Prognozowanie pogody jest skomplikowane i wymaga ogromnej mocy obliczeniowej o najwyższej wydajności” – twierdzi Dr Florence Rabier, Director General w ECMWF. „To jeden z głównych powodów, dla których wybraliśmy firmę Atos. Wierzymy, że jest w stanie zapewnić i integrować najlepsze dostępne technologie, a dzięki sprawdzonej wiedzy specjalistycznej dostarczyć skuteczne rozwiązania społeczności zajmującej się prognozowaniem pogody w całej Europie”.
Wdrożenie we włoskiej Bolonii
Atos wdrożył już systemy BullSequana w wielu wiodących europejskich ośrodkach technologicznych, które podejmują prace produkcyjne lub badawcze w zakresie prognozowania pogody, systemów ziemskich i modelowania klimatu. Firma współpracuje z Meteo France, Ngerman Climate Computing Centre, hiszpański AEMet, Royal Netherlands Meteorological Institute i Plymouth Marine Laboratory w UK. Jeszcze w tym roku Atos dostarczy i zainstaluje system w centrum danych ECMWF w Bolonii we Włoszech. Usługa ruszy w 2021 r.
Ośrodek ECMWF (z siedzibą w Reading w Wielkiej Brytanii) jest z kolei niezależną organizacją międzyrządową wspieraną przez 34 państwa członkowskie i państwa współpracujące w całej Europie – posiada największe archiwum danych cyfrowych prognoz pogody na świecie.