InfrastrukturaRynek

Nowy superkomputer HPE pomoże przy ponownym lądowaniu na Księżycu

Koncern Hewlett Packard Enterprise (HPE) zaprojektował dla agencji kosmicznej NASA nowy superkomputer, który ma pomóc w przeprowadzeniu obliczeń i symulacji niezbędnych do zaplanowania i przeprowadzenia misji lotu na Księżyc. Maszyna o nazwie Aitken zbudowana będzie w oparciu o procesory Intel Xeon i ma charakteryzować się szczytową wydajnością na poziomie 3.69 petaflopów.

Nowy superkomputer HPE pomoże przy ponownym lądowaniu na Księżycu

Z informacji przedstawionych przez HPE wynika, że nowy superkomputer jest wyjątkowo energooszczędny i zaprojektowany zgodnie z wykorzystywaną już przez amerykańską agencję kosmiczną modułową architekturą Ames. Wykorzystanie tej architektury pozwoli m.in. na rezygnację ze stosowania opartego na wodzie systemu chłodzenia. Wedle zapowiedzi superkomputer Aitken został od podstaw zaprojektowany z myślą o NASA – projekt ten jest jednym z początkowych etapów zaplanowanej wstępnie na cztery lata współpracy pomiędzy HPE a NASA. Jego podstawowym zadaniem będzie wykonywanie obliczeń i symulacji niezbędnych do przeprowadzenia sekwencji EDL misji księżycowej (EDL – „Entry, descent, landing”, czyli „wejście w atmosferę, opadanie i lądowanie”).

Aitken bazuje na rozwiązaniu HPE SGI 8600 – specjalistycznej modularnej platformie obliczeniowej, wyposażonej w zaawansowane systemy chłodzenia i oszczędzania energii. Superkomputer uruchomiony został w nowym data center NASA Ames w kalifornijskim Mountain View i wykorzystuje modularną platformę MDC (Modular Data Center), opracowaną wspólnie przez inżynierów HPE i NASA. Przedstawiciele HPE wyjaśniają, że taka lokalizacja pozwoliła na maksymalne wykorzystanie warunków naturalnych do ewaporacyjnego chłodzenia całego systemu dzięki czemu można było uniknąć budowania wież chłodniczych oraz zużywania ogromnych ilości wody.

Nowy superkomputer wykorzystuje procesory Intel Xeon Scalable 2. generacji, a także rozwiązania sieciowe Mellanox InfiniBand oraz nowoczesne kontenery Schneider Electric SmartShelter Containers (pozwalające na szybkie budowanie centrów danych odpornych na warunki atmosferyczne ogień i włamanie). Na Aitkena składa się 1,150 węzłów obliczeniowych złożonych łącznie z 46,080 rdzeni. Konfigurację superkomputera uzupełnia 221 TB pamięci operacyjnej. Maksymalna teoretyczna wydajność to 3.69 petaflopów. “HPE i NASA Ames z sukcesami współpracują od dawna – razem udaje nam się wykorzystywać innowacyjne technologie HPE do stymulowania odkryć naukowych i eksplorowania przestrzeni kosmicznej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności i redukowaniu kosztów. Jesteśmy dumni, że mogliśmy zaprojektować nowy superkomputer, który wykorzystany zostanie przy następnej misji na Księżyc” – podkreśla Bill Mannel, wiceprezes i główny menedżer działu HPC and AI w HPE.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *