InfrastrukturaAnalityka

AGH udostępnia swój superkomputer na potrzeby badań nad COVID-19

Uruchomiony w 2015 roku superkomputer Prometheus znajduje zastosowanie m.in. na potrzeby prac analitycznych związanych z opracowaniem szczepionki przeciw COVID-19. Co więcej, jak podkreślają przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej, granty obliczeniowe poświęcone badaniom nad koronawirusem SARS-CoV-2 mają pierwszeństwo w kolejce dostępu do zasobów najszybszego superkomputera w Polsce.

AGH udostępnia swój superkomputer na potrzeby badań nad COVID-19
Źródło: AGH

Z informacji ujawnionych przez AGH wynika, że wśród projektów wykorzystujących możliwości superkomputera Prometheus znajdują się m.in. prace związane z analizą przeciwciał, cząsteczek wykazujących działanie hamujące infekcję oraz oceną możliwości rozwoju szczepionek. Osoby zainteresowane wykorzystaniem superkomputera AGH do projektów badawczych nad koronawirusem SARS-CoV-2 mogą zgłaszać swoje inicjatywy za pośrednictwem portalu PL-Grid. Wedle zapowiedzi dla tego typu projektów dostępny jest sprzęt dysponujący ponad 53 tys. rdzeni obliczeniowych wraz z całą infrastrukturą pozwalającą na szybkie przetwarzanie dużych zbiorów danych medycznych, biologicznych i chemicznych. Specjaliści z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH udzielają pełnego wsparcia przy uruchomieniu programów na zasobach Prometheusa.

Jednocześnie, część mocy obliczeniowej superkomputera AGH jest udostępniona w ramach partnerstwa europejskiego PRACE i na potrzeby hackatonu, którego celem jest stworzenie nowych rozwiązań do skutecznej walki z pandemią koronawirusa. Szczegóły hackatonu dostępne są na stronie: https://euvsvirus.org/. ACK Cyfronet udostępnia również swoje zasoby w ramach Federacji EGI. Skupiająca ponad 250 jednostek naukowych z całego świata organizacja również angażuje się w realizację badań związanych z COVID-19. Możliwości najszybszego w Polsce superkomputera można wykorzystywać na rzecz walki z koronawirusem także w ramach projektu EOSC Synergy (Europejska Chmura Otwartej Nauki).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *