InfrastrukturaRynekPolecane tematy

Dostarczamy gotowe rozwiązania umożliwiające szybkie wykorzystanie potencjału biznesowego technologii 5G

Komentarz

Z perspektywy czysto technologicznej technologia 5G oznacza większe – niespotykane do tej pory w sieciach mobilnych – przepływności oraz minimalne opóźnienia. Jest to istotne wszędzie tam, gdzie choćby ułamek sekundy może decydować o ludzkim życiu. Patrząc z perspektywy biznesu, pozwala także na dużo większą elastyczność w budowaniu rozwiązań.

Dostarczamy gotowe rozwiązania umożliwiające szybkie wykorzystanie potencjału biznesowego technologii 5G

W połowie 2020 roku planujemy uruchomienie łącznie 1600 stacji bazowych 5G w największych miastach Polski. Wówczas w zasięgu budowanej przez T-Mobile Polska infrastruktury 5G znajdzie się 6 mln Polaków. Kolejnym krokiem będzie budowa ogólnokrajowej sieci na częstotliwościach 3,5–3,8 GHz. Natomiast już teraz – wspólnie z klientami – testujemy możliwości 5G w ramach sieci kampusowych. Tego rodzaju autonomiczna infrastruktura znajduje szczególne zastosowanie w realiach Przemysłu 4.0, a więc wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z działalnością produkcyjną i przekazywaniem dużej ilości danych pomiędzy urządzeniami. Daje to zupełnie nowe możliwości optymalizacji produkcji, czy pozwala na budowanie wręcz przełomowych modeli biznesowych.

Za sprawą technologii 5G komunikacja pomiędzy urządzeniami końcowymi podłączonymi do internetu nabiera zupełnie nowych możliwości dlatego, że ilość danych transferowanych z tych urządzeń może być wielokrotnie większa niż dotychczas. Oznacza to, że jesteśmy w stanie szybko pozyskiwać większe wolumeny danych do analizy. Możliwości 5G są tu większe niż w przypadku typowych sieci WLAN. Oczywistą różnicą między 5G a sieciami Wi-Fi jest też specyfika urządzeń końcowych. Dzięki 5G eliminujemy bowiem konieczność budowy dedykowanej infrastruktury gwarantującej zasięg bezprzewodowej transmisji danych, ponieważ cały ruch odbywa się w ramach wydzielonego na potrzeby instalacji fragmentu sieci telekomunikacyjnej. W praktyce oznacza to możliwość uzyskania przepustowości i stabilności połączenia realizowanych do tej pory tylko przez sieci przewodowe.

W przypadku przedsiębiorstw komercyjnych, inwestycje w 5G zyskują szczególny sens wówczas, gdy organizacje te mają świadomość w jaki sposób technologia ta może wpłynąć na ich model biznesowy oraz posiadają skrystalizowaną wizję wykorzystania możliwości 5G. Przykładowo firmy z sektora retail będą mogły wykorzystać nowe metody analiz sprzedaży towarów znajdujących się na półkach w ich sklepach. Będą mogły też w czasie rzeczywistym oceniać popyt w sklepach lub śledzić każdy z produktów – od momentu wytworzenia do chwili, kiedy on zniknie z półki. Część z tych funkcjonalności oferujemy już dzisiaj na bazie sieci 4G.

Jednocześnie technologia 5G spowoduje, że zapotrzebowanie na przetwarzanie danych drastycznie wzrośnie. Wzrost popytu na moc obliczeniową będzie dotyczył zarówno przetwarzania centralnego, jak i przetwarzania bliżej brzegu sieci – Edge Computing. W tym ostatnim przypadku dane przetwarzane są w oparciu o zasoby operatora.

Nie ma jednak wątpliwości, że zwiększy to zapotrzebowanie na architektury zdolne do przetwarzania ogromnych, o wiele większych niż obecnie, ilości danych. W T-Mobile Polska wyprzedzamy te potrzeby, choćby inwestując w kolejne centra danych. W II kwartale 2020 roku rozpoczynamy budowę ośrodka, który zapewni nam dodatkowe 4400 m kw. powierzchni data center, a przypominam, że mamy już 21 tys. m kw. w kilkunastu ośrodkach w całej Polsce. Dzięki temu będziemy mogli m.in. lepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów związane z przetwarzaniem danych w modelu chmury prywatnej. Rozszerzamy też współpracę z Microsoft i ofertę usług wsparcia dla klientów decydujących się na przeniesienie obciążeń do chmury.

Dedykowane usługi w zakresie oceny biznesowego potencjału 5G prowadzimy również we współpracy z naszymi głównymi partnerami technologicznymi. Jedna z tych firm, Nokia, uruchomiła np. niedawno platformę WING (Worldwide IoT Network Grid) pozwalającą w łatwy sposób testować różne przypadki wdrożenia technologii 5G, dzięki której operatorzy mogą proponować klientom nowe możliwości oceny praktycznego potencjału tej technologii.

Dla największych klientów już teraz organizujemy dedykowane warsztaty, podczas których prezentujemy możliwości technologii 5G i wspólnie poszukujemy realnych scenariuszy wykorzystania jej w danej organizacji. Jest to o tyle istotne, że na potrzeby komunikacji M2M nasi klienci wykorzystują kilkaset tysięcy kart SIM. Z perspektywy rynku B2B fakt, że zaoferujemy usługi 5G w największych polskich miastach ma kluczowe znaczenie. Oznacza bowiem błyskawiczną dostępność technologii do zastosowań biznesowych w firmach. Dzięki temu nasi partnerzy uzyskają szeroki dostęp do 5G w swoich jednostkach rozwojowych i na tej podstawie będą mogli budować nowe rozwiązania biznesowe.

Duże znaczenie dla naszych inicjatyw w obszarze 5G ma także inkubator hub:raum. Zapewnia on wsparcie dla startupów i nowo założonych firm technologicznych w zakresie bieżącego wdrażania nowych technologii i już teraz w swojej siedzibie w Krakowie ma działające instalacje 5G oraz Edge Computing, które może udostępnić swoim partnerom. Chcemy jak najszybciej dostarczyć klientom gotowe komponenty umożliwiające łatwe i szybkie wykorzystanie możliwości technologii 5G.

Mariusz Chochołek, Head of Enterprise w T-Mobile Polska

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *