CIOPolecane tematy

W co drugiej firmie decyzje dot. technologii zapadają poza działem IT

Z analiz przeprowadzonych na zlecenie VMware wynika, że statystycznie w połowie polskich firm zarządzanie technologiami odbywa się poza działem IT. Działy biznesowe stopniowo przejmują kontrolę nad inwestycjami w IT, aby zwiększyć szybkość operacyjną. Skutkiem ubocznym decentralizacji procesów decyzyjnych w obszarze technologii jest jednak powielanie rozwiązań, zwiększenie kosztów, a także zmniejszenie bezpieczeństwa IT. Co ważne, większość osób odpowiadających za technologie jest przeciwna rozproszeniu odpowiedzialności za wybór technologii.

W co drugiej firmie decyzje dot. technologii zapadają poza działem IT

Zdaniem uczestników badania zleconego przez VMware przekazanie decyzyjności w obszarze IT osobom odpowiedzialnym za poszczególne działy biznesowe pozwala uzyskać konkretne korzyści biznesowe. Do najważniejszych należą: możliwość szybszego wprowadzania na rynek nowych produktów i usług (deklarowana przez 48 proc. ankietowanych z Polski), mniej ograniczeń we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań (51 proc.) oraz lepsza zdolność do reagowania na zmieniające się warunki rynkowe (33 proc.). Wskutek przeniesienia decyzyjności w obszarze IT do działów biznesowych obserwowany jest też m.in. wzrost satysfakcji pracowników.

Zmiany w sposobie decydowania o technologiach stanowić mają odpowiedź na potrzebę zwiększenia dynamiki zmian biznesowych, jako dodatkowego, istotnego wymiaru konkurencji rynkowej.

Jednocześnie, w obliczu przeniesienia decyzyjności w obszarze IT do działów biznesowych następuje zmniejszenie efektywności wydatkowania środków na technologie i powielanie wydatków na usługi IT. Z takim zjawiskiem spotkało się 55 proc. ankietowanych na zlecenie VMware przedstawicieli polskich firm. Obserwowane są też problemy ze wskazaniem osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie IT (53 proc.). Do rzadkości nie należy też wdrażanie rozwiązań, które nie spełniają firmowych standardów bezpieczeństwa (55 proc.).

Badanie potwierdza również, że przesunięciu decyzyjności w obszarze technologii w kierunku działów biznesowych przeciwna jest większość (62 proc.) ankietowanych osób tradycyjnie odpowiedzialnych za rozwiązania IT. Sprzeciw CIO budzą w szczególności decyzje związane z bezpieczeństwem i zgodnością z przepisami (52 proc.), testowaniem i rozwojem aplikacji (44 proc.) oraz usług oferowanych w modelu chmury publicznej (38 proc.).

Dwie trzecie przedstawicieli kadry zarządzającej w firmach w Polsce strategiczną rolę w zakresie wdrażania innowacji technologicznych oraz zapewnienia bezpieczeństwa informacji przypisuje działom IT.

“Pojawienie się chmury obliczeniowej doprowadziło do demokratyzacji IT, ułatwiając dostęp do nowych technologii i dostarczając atrakcyjne modele kosztowe. Nic dziwnego, że wszelkie działy biznesowe z chęcią korzystają z tych możliwości. Jednocześnie zbyt często mamy do czynienia z brakiem kontroli nad tym zjawiskiem i nieodpowiednim zarządzaniem zasobami IT, co sprawia, że polskie przedsiębiorstwa mają problemy z rosnącymi kosztami, wyższą podatnością na cyberzagrożenia oraz sprecyzowaniem, kto za co odpowiada w trakcie przemian” – mówi Bartłomiej Ślawski, Country Manager VMware w Polsce. Jego zdaniem ze względu na skalę zmian decentralizacji procesów decydowania o wydatkach na IT nie należy już określać mianem “shadow IT”. “Bardziej odpowiedni wydaje się termin ‘mainstream IT’, bo decentralizacja zaczęła stanowić główny nurt” – uważa Bartłomiej Ślawski.

Zmiany w sposobie decydowania o technologiach stanowić mają odpowiedź na potrzebę zwiększenia dynamiki zmian biznesowych, jako dodatkowego, istotnego wymiaru konkurencji rynkowej. Z perspektywy osób zarządzających poszczególnymi działami biznesowymi przedłużające się procesy wyboru technologii, wdrożenia potrzebnych rozwiązań, ich konfiguracji oraz udostępnienia użytkownikom stanowią czynnik ograniczający potencjał biznesowy. “Nigdy nie obserwowaliśmy tak powszechnej chęci skorzystania z nowych, natychmiast dostępnych technologii, usług i sposobów pracy” – mówi Bartłomiej Ślawski.

Sprzeciw CIO budzą w szczególności decyzje związane z bezpieczeństwem i zgodnością z przepisami (52 proc.), testowaniem i rozwojem aplikacji (44 proc.) oraz usług oferowanych w modelu chmury publicznej (38 proc.).

Jednocześnie, jak wynika z badania VMware, dwie trzecie przedstawicieli kadry zarządzającej w firmach w Polsce strategiczną rolę w zakresie wdrażania innowacji technologicznych oraz zapewnienia bezpieczeństwa informacji przypisuje działom IT. Efektem jest konieczność zbudowania modelu zarządzania IT, który zrównoważy centralną funkcję kontrolną z rozproszeniem decyzyjności w obszarze technologii. “Działy IT mogą pozostać integralną częścią siły sprawczej przemian poprzez rozpoznanie zachodzących zjawisk i dostosowanie się do nich. Najnowsze technologie i aplikacje będą napędzać cyfrową transformację tylko wtedy, gdy będą w stanie przekraczać granice pomiędzy różnymi rodzajami chmury, zapewniając łatwy i szybki dostęp w bezpiecznym środowisku” – twierdzi Bartłomiej Ślawski.

Zdaniem autorów analizy do decentralizacji IT dochodzi wówczas, gdy pracownik z dowolnego działu biznesowego dokonuje zakupu rozwiązań informatycznych, instaluje oprogramowanie lub zajmuje się jego utrzymaniem. Obejmuje to także pracowników korzystających z oprogramowania niezatwierdzonego przez personel IT i nieobjętego nadzorem centralnego działu IT.

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie VMware przez firmę Vanson Bourne wzięło udział 2 tys. osób odpowiedzialnych za obszar IT oraz 2 tys. szefów pionów biznesowych. Respondenci reprezentowali duże – zatrudniające co najmniej 500 osób – przedsiębiorstwa z kilkudziesięciu krajów, w tym m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Holandii, Szwecji, a także Polski, Czech, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Badanie zostało przeprowadzone pomiędzy wrześniem 2016 roku i styczniem 2017 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *