AdvertorialInfrastrukturaSprzętPREZENTACJA PARTNERA

Dyski Western Digital NVMe SSD sprostają najważniejszym potrzebom w obszarze transformacji centrów danych

Advertorial

Postępująca transformacja biznesu przekłada się na wzrost wymagań względem firmowej infrastruktury IT. W obliczu rosnących potrzeb – związanych z analityką biznesową, wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji i operacjonalizacją informacji – szczególnie istotne staje się zapewnienie wydajnych i wysoce dostępnych nośników danych.

Dyski Western Digital NVMe SSD sprostają najważniejszym potrzebom w obszarze transformacji centrów danych

W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła dynamika projektów cyfrowej transformacji biznesu. Przybyło też inicjatyw mających na celu jak najlepsze wykorzystania dostępnych danych. Równolegle, wzrosła presja na zapewnienie nieprzerwanego i jak najszybszego dostępu do nich. Wszystko to sprawia, że w warstwie pamięci masowych wykorzystywanych na potrzeby aplikacji i usług biznesowych pierwszym wyborem stały się pamięci Flash. Zmieniający się charakter obciążeń w warstwie danych i gwałtowny wzrost potrzeb w zakresie wydajności pamięci masowych wymaga jednak wykorzystania – w warstwie danych – rozwiązań zoptymalizowanych pod kątem obsługi dużych strumieni danych.

Technologia odpowiednia dla dzisiejszych potrzeb

Takim potrzebom najlepiej odpowiadają pamięci masowe wykorzystujące dyski SSD wspierające technologię NVMe. Ten, zaprojektowany specjalnie z myślą o wykorzystaniu pełni możliwości nośników SSD, standard umożliwia też wykorzystanie interfejsu PCIe na potrzeby komunikacji podsystemu danych z procesorem. To z kolei przekłada się na możliwość wyeliminowania ograniczeń typowych dla tradycyjnej architektury pamięci masowych, które potencjalnie wpływały na ograniczenie wydajności pracy poszczególnych komponentów serwera.

Jest to o tyle ważne, że ostatnie lata przyniosły znaczącą zmianę w charakterze obciążeń obsługiwanych w ramach typowej infrastruktury IT w firmach. Wraz z upowszechnieniem usług oferowanych w modelu chmury obliczeniowej zwiększyła się m.in. dostępność zaawansowanych funkcji związanych z przetwarzaniem zróżnicowanych, często nieuporządkowanych zbiorów danych. W efekcie, w wielu organizacjach niezbędne stało się zmodernizowanie infrastruktury danych pod kątem zapewnienia charakterystyki umożliwiającej sprawną obsługę nowych rodzajów obciążeń. Dotyczy to m.in. możliwości równoległej obsługi większej liczby strumieni danych (RIOPS), poprawy wydajności, optymalizacji ruchu sieciowego i minimalizacji opóźnień w dostępie do danych.

Celem jest także zapewnienie wysokiej efektywności energetycznej warstwy pamięci masowych i jak największej gęstości upakowania zasobów danych w istniejących szafach serwerowych. Dwa ostatnie aspekty mają duże znaczenie m.in. w kontekście konieczności gromadzenia jak największych ilości danych niezależnie od ograniczeń posiadanych centrów danych.

Nowy wymiar optymalizacji i specjalizacji

Potrzeby w zakresie optymalizacji infrastruktury danych zmieniają się w ślad za zmianami charakteru operacji ich przetwarzania. I tak, w miarę jak rośnie znaczenie danych oraz aplikacji w biznesie, rosną też ich specyficzne wymagania względem infrastruktury IT. Chęć zapewnienia jak najwyższej wydajności we wszystkich warstwach stosu technologicznego oznacza np. konieczność zoptymalizowania warstwy pamięci masowych pod kątem obsługi wzorców operacji odczytu i zapisu typowych dla konkretnych aplikacji biznesowych.

Maksymalizacji wydajności warstwy storage pod kątem konkretnych obciążeń sprzyja też wykorzystanie nośników, których architektura została zoptymalizowana pod kątem zapewnienia nieprzerwanej dostępności i wysokiej wydajności. Standardowe nośniki ogólnego zastosowania przestają bowiem sprawdzać się w odniesieniu do potrzeb typowych dla dzisiejszych centrów danych. Dobrym przykładem są tu rozwiązania wykorzystujące architekturę 3D NAND, która zakłada tworzenie trójwymiarowych struktur układów pamięci półprzewodnikowych, a co za tym idzie otwiera nowe możliwości w zakresie wydajności oraz gęstości zapisu, a także efektywności kosztowej i energetycznej nośników tego rodzaju.

Nowa generacja pamięci NVMe SSD w ofercie Western Digital

Przykładem nośnika odpowiadającego dzisiejszym potrzebom biznesu w zakresie szybkości i dostępności pamięci masowych jest oferowany przez firmę Western Digital dysk Ultrastar DC SN840 NVMe SSD. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane specjalnie pod kątem zapewnienia najwyższej wydajności oraz efektywności energetycznej podsystemu pamięci masowych dla środowisk IT nowej generacji. Najnowsze dyski NVMe SSD firmy Western Digital z rodziny Ultrastar wykorzystują sprawdzone rozwiązania w obszarze architektury oraz zastosowanych układów pamięci 96L 3D TLC NAND. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno na potrzeby klasycznych rozwiązań typu storage, jak i w ramach wysoce wydajnych środowisk HPC przeznaczonych do zastosowań o krytycznym znaczeniu biznesowym.

Dyski Western Digital NVMe SSD sprostają najważniejszym potrzebom w obszarze transformacji centrów danych

Dyski Western Digital Ultrastar DC SN840 reprezentują trzecią generację wydajnych, zoptymalizowanych pod kątem zastosowań w centrach danych, nośników danych SSD NVMe tego producenta. Są wyposażone m.in. w dwuportowy interfejs PCIe Gen 3.1 i wspierają standard NVMe 1.3. Co ważne, nośniki te zapewniają stabilną i równomierną wydajność w zakresie operacji sekwencyjnego odczytu oraz zapisu. Szybkość sekwencyjnego odczytu danych sięga 3,47 MB/s, podczas gdy wydajność analogicznych operacji zapisu danych to 3,33 MB/s. W przypadku obciążeń mieszanych (70/30 zapis/odczyt) wydajność dysków Ultrastar DC SN840 sięga nawet 503 tys. operacji na sekundę.

W ofercie Western Digital dostępne są nośniki Ultrastar DC SN840 o pojemności sięgającej od 1,6 TB do 15,36 TB. Dwuportowa architektura – oparta na pionowej integracji kontrolerów pamięci Flash – pozwala na zapewnienie nadmiarowości komunikacji, co na ogromne znaczenia dla dostępności danych w przypadku awarii pojedynczej ścieżki danych.

Model Ultrastar DC SN840 NVMe SSD sprawdzi się także w tych zastosowaniach związanych z przetwarzaniem danych, dla których szczególne znaczenia ma zapewnienie nieprzerwanej dostępności danych w powiązaniu z minimalnymi czasami dostępu do poszczególnych zbiorów danych. Oznacza to, że najnowsze rozwiązanie Western Digital będzie dobrym wyborem dla środowisk pamięci masowych budowanych m.in. pod kątem analiz danych w czasie rzeczywistym, rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i algorytmy uczenia maszynowego, a także obsługi rozległych baz danych OLTP/ OLAP.

W roli podstawowego nośnika dla serwerów HPC i macierzy danych dyski Western Digital Ultrastar DC SN840 mogą być także z powodzeniem wykorzystywane na potrzeby obciążeń typowych dla środowisk zwirtualizowanych i modelu chmury obliczeniowej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *