PracaRynekPolecane tematy

Equinix otwiera w Warszawie centrum rozwojowe, zainwestuje 45 mln dolarów

We wtorek 13 listopada 2018 roku przedstawiciele firmy Equinix oficjalnie zapowiedzieli otwarcie Centrum Rozwoju Produktu w Warszawie. W Polsce tworzone będą rozwiązania wspierające cyfrową transformację biznesu. Polski ośrodek będzie trzecim tego rodzaju centrum Equinix na świecie – i pierwszym w Europie. Wartość inwestycji ma sięgnąć 45 mln USD. Zatrudnienie w Warszawskim ośrodku znajdzie ok. 90 osób.

Equinix otwiera w Warszawie centrum rozwojowe, zainwestuje 45 mln dolarów

Equinix to działająca od 20 lat amerykańska korporacja specjalizująca się m.in. w usługach związanych z dzierżawą centrów danych, kolokacją oraz przesyłaniem i integracją danych. Firma rozwija też technologie wpisujące się w potrzeby związane z cyfrową transformacją biznesu. W skali świata Equinix obsługuje obecnie niemal 10 tys klientów. Firma działa w 40 krajach na pięciu kontynentach. Gros klientów firmy stanowią międzynarodowe korporacje wykorzystujące platformę do utrzymywania integracji w ramach cyfrowego łańcucha dostaw. W Polsce firma obecna jest od stosunkowo niedawna. W 2016 roku Equinix przejął Telecity, a tym samym dwa Data Center i punkt wymiany ruchu internetowego platformą PLIX. Jest to obecnie największy węzeł Equinix w Europie i czwarty na świecie. W tym roku transfer danych osiągnął 1 Tbps.

Teraz firma rozpoczyna kolejny rozdział swojej działalności w Polsce. Warszawa stała się szczególnym punktem w rozwoju Equinix – w stolicy uruchomione zostanie Centrum Rozwoju Produktu, w które firma zainwestuje 45 milionów dolarów. Według zapowiedzi, jeszcze w tym roku w centrum zatrudnienie znajdzie 40 ekspertów, a do końca przyszłego roku liczba pracowników powinna zwiększyć się do 90 osób. Będą to przede wszystkim inżynierowie i menedzerowie. W nowym ośrodku opracowywane będą przede wszystkim rozwiązania aplikacyjne m.in. przyjazne klientom oprogramowanie sieciowe, narzędzia związane z cyfrową transformacją, a także technologie z zakresu wirtualizacji infrastruktury sieciowej. “Dysponujemy już globalną platformą komunikacyjną, teraz zamierzamy tworzyć nowe rozwiązania dla liderów światowego biznesu” – zapowiada Brian Lillie, Chief Product Officer w Equinix.

Warszawskie R&D będzie trzecim tego typu obiektem firmy na świecie. Pozostałe dwa działają w Dolinie Krzemowej i w Singapurze. Uruchomienie nowego ośrodka badawczego wpisuje się w strategię firmy Equinix. Zakłada ona m.in. rozwój produktów wykraczających coraz bardziej poza dotychczasowy, skoncentrowany wokół fizycznej infrastruktury, model działalności. Przedstawiciele koncernu podkreślają, że dzięki odpowiednim rozwiązaniom i posiadanej wiedzy firma Equinix jest dla swoich klientów partnerem w budowaniu strategii biznesowych opartych o chmurę i globalne rozwiązania.

Warto dodać, że w ostatnim czasie infrastruktura Equinix w Polsce została włączona do platformy Equinix Cloud Exchange, która umożliwia tworzenie bezpośrednich, bezpiecznych i dynamicznych kanałów komunikacji pomiędzy rozproszoną infrastrukturą fizyczną. Za pośrednictwem tej, definiowanej programowo platformy sieciowej, klienci Equinix mają możliwość zestawienia bezpośrednich łączy m.in. do infrastruktury największych dostawców chmur na świecie, a co za tym idzie – środowisk chmury publicznej, takich jak: Amazon Web Services, Google Cloud Platform, IBM Cloud, Microsoft Azure, Oracle Cloud, a także łączy na potrzeby usług oferowanych dostawców SaaS takich jak Salesforce, SAP, czy ServiceNow.

W konferencji zapowiadającej otwarcie Centrum Rozwoju Produktu Warsaw Product Development Center oprócz przedstawicieli kierownictwa firmy Equinix wzięli udział także przedstawiciele instytucji publicznych, a także firm Microsoft i Google.

“Wymiana danych, usługi interconnectowe, rozwiązania chmurowe to kwestie niezmiernie istotne z punktu widzenia tworzenia w Polsce Przemysłu 4.0. Jestem niezmiernie dumny, że nasi specjaliści od rozwiązań sieciowych i oprogramowania należą do światowej czołówki, bowiem ich talent i umiejętności przyczyniają się do rozwoju Polski. Equinix jest kolejną firmą, która powierza swój rozwój polskim inżynierom” – tak o inwestycji w odczytanym podczas oficjalnego otwarcia liście wypowiedział się Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji. W podobnym tonie brzmiały też wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a także Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podkreślił, że inwestycje tego typu, to transfer wiedzy, który jest szczególnym elementem dla cyfrowej transformacji, którą przechodzi polska gospodarka.

Kulminacyjnym punktem konferencji była krótka dyskusja przedstawicieli firm Equnix, Microsoft i Google. Wzięli w niej udział m.in. Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft w Polsce oraz Antonio Gulli, szef zespołu inżynierów w warszawskim oddziale Google. Paneliści byli zgodni, co do tego, że Polska jest kluczowym ośrodkiem na mapie całego regionu, z olbrzymim potencjałem i licznymi talentami, stąd właśnie wybór Equinix i wielu innych firm, by to właśnie w Polsce lokować swoje centra badawczo-rozwojowe. Pewną ciekawostką jest uwaga, jaką wyraził Brian Lillie – jego zdaniem jednym z dużych mankamentów dla realizacji tego rodzaju inwestycji jest brak bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą, a San Francisco lub San Jose. Obecność takiego połączenia mogłaby być w przyszłości dodatkowym akceleratorem do rozwoju działalności w Polsce. Choć to szczegół, jak widać jest on istotny w kontekście pracy kadry zarządzającej.

Inwestycja Equinix w Centrum Rozwoju Produktu jest potwierdzeniem pozycji Polski na globalnym rynku IT. To kolejna światowa korporacja, która zdecydowała się ulokować swoje centrum R&D w naszym kraju. Oczywiście często wpływ na tą decyzje mają kwestie ekonomiczne – w końcu wciąż płace specjalistów IT w Polsce są niższe niż na zachodzie Europy. Jednocześnie, jak podkreślają przedstawiciele firm Equnix, Microsoft oraz Google – na świecie ceniona jest jakość pracy wykonywanej przez polskich inżynierów, a także ich kompetencje. Napływ kolejnych firm powinien jednak iść w parze z dalszym rozwojem edukacji w Polsce. Istotny jest fakt, że ministerstwa Cyfryzacji i Przedsiębiorczości nie przechodzą obojętnie obok takich wydarzeń i dość wyraźnie mówią o potrzebach tworzenia Przemysłu 4.0 w Polsce i cyfrowej transformacji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *