PracaRynekPolecane tematy

Equinix otwiera w Warszawie centrum rozwojowe, zainwestuje 45 mln dolarów

We wtorek 13 listopada 2018 roku przedstawiciele firmy Equinix oficjalnie zapowiedzieli otwarcie Centrum Rozwoju Produktu w Warszawie. W Polsce tworzone będą rozwiązania wspierające cyfrową transformację biznesu. Polski ośrodek będzie trzecim tego rodzaju centrum Equinix na świecie – i pierwszym w Europie. Wartość inwestycji ma sięgnąć 45 mln USD. Zatrudnienie w Warszawskim ośrodku znajdzie ok. 90 osób.

Equinix otwiera w Warszawie centrum rozwojowe, zainwestuje 45 mln dolarów

Equinix to działająca od 20 lat amerykańska korporacja specjalizująca się m.in. w usługach związanych z dzierżawą centrów danych, kolokacją oraz przesyłaniem i integracją danych. Firma rozwija też technologie wpisujące się w potrzeby związane z cyfrową transformacją biznesu. W skali świata Equinix obsługuje obecnie niemal 10 tys klientów. Firma działa w 40 krajach na pięciu kontynentach. Gros klientów firmy stanowią międzynarodowe korporacje wykorzystujące platformę do utrzymywania integracji w ramach cyfrowego łańcucha dostaw. W Polsce firma obecna jest od stosunkowo niedawna. W 2016 roku Equinix przejął Telecity, a tym samym dwa Data Center i punkt wymiany ruchu internetowego platformą PLIX. Jest to obecnie największy węzeł Equinix w Europie i czwarty na świecie. W tym roku transfer danych osiągnął 1 Tbps.

Teraz firma rozpoczyna kolejny rozdział swojej działalności w Polsce. Warszawa stała się szczególnym punktem w rozwoju Equinix – w stolicy uruchomione zostanie Centrum Rozwoju Produktu, w które firma zainwestuje 45 milionów dolarów. Według zapowiedzi, jeszcze w tym roku w centrum zatrudnienie znajdzie 40 ekspertów, a do końca przyszłego roku liczba pracowników powinna zwiększyć się do 90 osób. Będą to przede wszystkim inżynierowie i menedzerowie. W nowym ośrodku opracowywane będą przede wszystkim rozwiązania aplikacyjne m.in. przyjazne klientom oprogramowanie sieciowe, narzędzia związane z cyfrową transformacją, a także technologie z zakresu wirtualizacji infrastruktury sieciowej. “Dysponujemy już globalną platformą komunikacyjną, teraz zamierzamy tworzyć nowe rozwiązania dla liderów światowego biznesu” – zapowiada Brian Lillie, Chief Product Officer w Equinix.

Przeczytaj również
Veracomp staje się częścią Exclusive Networks

Warszawskie R&D będzie trzecim tego typu obiektem firmy na świecie. Pozostałe dwa działają w Dolinie Krzemowej i w Singapurze. Uruchomienie nowego ośrodka badawczego wpisuje się w strategię firmy Equinix. Zakłada ona m.in. rozwój produktów wykraczających coraz bardziej poza dotychczasowy, skoncentrowany wokół fizycznej infrastruktury, model działalności. Przedstawiciele koncernu podkreślają, że dzięki odpowiednim rozwiązaniom i posiadanej wiedzy firma Equinix jest dla swoich klientów partnerem w budowaniu strategii biznesowych opartych o chmurę i globalne rozwiązania.

Warto dodać, że w ostatnim czasie infrastruktura Equinix w Polsce została włączona do platformy Equinix Cloud Exchange, która umożliwia tworzenie bezpośrednich, bezpiecznych i dynamicznych kanałów komunikacji pomiędzy rozproszoną infrastrukturą fizyczną. Za pośrednictwem tej, definiowanej programowo platformy sieciowej, klienci Equinix mają możliwość zestawienia bezpośrednich łączy m.in. do infrastruktury największych dostawców chmur na świecie, a co za tym idzie – środowisk chmury publicznej, takich jak: Amazon Web Services, Google Cloud Platform, IBM Cloud, Microsoft Azure, Oracle Cloud, a także łączy na potrzeby usług oferowanych dostawców SaaS takich jak Salesforce, SAP, czy ServiceNow.

W konferencji zapowiadającej otwarcie Centrum Rozwoju Produktu Warsaw Product Development Center oprócz przedstawicieli kierownictwa firmy Equinix wzięli udział także przedstawiciele instytucji publicznych, a także firm Microsoft i Google.

“Wymiana danych, usługi interconnectowe, rozwiązania chmurowe to kwestie niezmiernie istotne z punktu widzenia tworzenia w Polsce Przemysłu 4.0. Jestem niezmiernie dumny, że nasi specjaliści od rozwiązań sieciowych i oprogramowania należą do światowej czołówki, bowiem ich talent i umiejętności przyczyniają się do rozwoju Polski. Equinix jest kolejną firmą, która powierza swój rozwój polskim inżynierom” – tak o inwestycji w odczytanym podczas oficjalnego otwarcia liście wypowiedział się Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji. W podobnym tonie brzmiały też wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a także Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podkreślił, że inwestycje tego typu, to transfer wiedzy, który jest szczególnym elementem dla cyfrowej transformacji, którą przechodzi polska gospodarka.

Przeczytaj również
Spółka Dynamics Development Center stała się częścią EIP SA

Kulminacyjnym punktem konferencji była krótka dyskusja przedstawicieli firm Equnix, Microsoft i Google. Wzięli w niej udział m.in. Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft w Polsce oraz Antonio Gulli, szef zespołu inżynierów w warszawskim oddziale Google. Paneliści byli zgodni, co do tego, że Polska jest kluczowym ośrodkiem na mapie całego regionu, z olbrzymim potencjałem i licznymi talentami, stąd właśnie wybór Equinix i wielu innych firm, by to właśnie w Polsce lokować swoje centra badawczo-rozwojowe. Pewną ciekawostką jest uwaga, jaką wyraził Brian Lillie – jego zdaniem jednym z dużych mankamentów dla realizacji tego rodzaju inwestycji jest brak bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą, a San Francisco lub San Jose. Obecność takiego połączenia mogłaby być w przyszłości dodatkowym akceleratorem do rozwoju działalności w Polsce. Choć to szczegół, jak widać jest on istotny w kontekście pracy kadry zarządzającej.

Inwestycja Equinix w Centrum Rozwoju Produktu jest potwierdzeniem pozycji Polski na globalnym rynku IT. To kolejna światowa korporacja, która zdecydowała się ulokować swoje centrum R&D w naszym kraju. Oczywiście często wpływ na tą decyzje mają kwestie ekonomiczne – w końcu wciąż płace specjalistów IT w Polsce są niższe niż na zachodzie Europy. Jednocześnie, jak podkreślają przedstawiciele firm Equnix, Microsoft oraz Google – na świecie ceniona jest jakość pracy wykonywanej przez polskich inżynierów, a także ich kompetencje. Napływ kolejnych firm powinien jednak iść w parze z dalszym rozwojem edukacji w Polsce. Istotny jest fakt, że ministerstwa Cyfryzacji i Przedsiębiorczości nie przechodzą obojętnie obok takich wydarzeń i dość wyraźnie mówią o potrzebach tworzenia Przemysłu 4.0 w Polsce i cyfrowej transformacji.

Przeczytaj również
Cisco prezentuje szereg innowacji platformy Webex ułatwiających pracę w modelu hybrydowym
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *