CyberbezpieczeństwoPREZENTACJA PARTNERA

Flowmon NDR: Zaawansowana odpowiedź na współczesne zagrożenia sieciowe

Advertorial

Według danych Proxyrack, globalne straty wynikające z cyberprzestępczości mogą sięgnąć wartości 11,9 biliona dolarów do 2026 roku, a w perspektywie pięciu lat wzrosnąć nawet do 20 bilionów. Równolegle zmienia się charakter zagrożeń – coraz częściej wykorzystują one mechanizmy sztucznej inteligencji, złożone łańcuchy dostaw oraz techniki unikania detekcji. W odpowiedzi na te zagrożenia coraz większe znaczenie mają rozwiązania Network Detection and Response (NDR), które wykrywają anomalie i naruszenia bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym.

Flowmon NDR: Zaawansowana odpowiedź na współczesne zagrożenia sieciowe

Powszechna dostępność narzędzi AI znacząco zwiększa liczbę i poziom zaawansowania cyberataków. Dzięki technologii deepfake przestępcy mogą obecnie m.in. przeprowadzać zautomatyzowane kampanie phishinowe oraz zwiększać skuteczność swoich oszustw.

Istotnym zagrożeniem pozostają także ataki ransomware. Te, wraz z upowszechnieniem modelu ransomware-as-a-service (RaaS), stają się bowiem dostępne także dla mniej doświadczonych cyberprzestępców. Ponadto, dzięki sztucznej inteligencji ataki te są coraz trudniejsze w wykryciu. Za jej pomocą przestępcy szyfrują sygnatury niebezpiecznych plików (unikalne ciągi znaków identyfikowane przez systemy bezpieczeństwa), co pozwala im omijać tradycyjne mechanizmy wykrywania. Tymczasem skutki incydentu ransomware mogą być bardzo dotkliwe dla firmy, która padnie jego ofiarą. Zazwyczaj obejmują one nie tylko zaburzenie ciągłości operacyjnej, ale również oznaczają poważną rysę na wizerunku przedsiębiorstwa, a konsekwencją może być też kara grzywny. W tym kontekście rośnie znaczenie rozwiązań, które zapewniają bieżącą analizę aktywności w sieci i pozwalają wykrywać nietypowe działania jeszcze przed eskalacją incydentu.

NDR w praktyce – Progress Flowmon

Rozwiązania klasy Network Detection and Response (NDR) stanowią kluczowy komponent nowoczesnej architektury bezpieczeństwa. Podstawą ich skuteczności jest zdolność do zaobserwowania standardowych wzorców aktywności w danej sieci, a następnie wykrywanie odchyleń od tej normy. Przykładem takiego rozwiązania jest Progress Flowmon.

Flowmon NDR: Zaawansowana odpowiedź na współczesne zagrożenia sieciowe
Źródło: Progress Flowmon

Dzięki analizie pełnego spektrum ruchu (w tym komunikacji zaszyfrowanej) Flowmon umożliwia szybkie identyfikowanie anomalii, które mogą wskazywać na przygotowania do ataku lub jego aktywną fazę. Dotyczy to m.in. nietypowych transferów danych, masowego szyfrowania plików czy niestandardowej aktywności użytkowników i urządzeń. Kluczową zaletą tego rozwiązania jest wykrywanie ruchu lateralnego (przemieszczania się atakującego wewnątrz infrastruktury) – zjawiska często pomijanego przez tradycyjne systemy ochronne. Zapewniona w ten sposób widzialność umożliwia szybkie ograniczenie skali naruszenia bezpieczeństwa firmy i zminimalizowanie jego skutków.

Flowmon może być zintegrowany z narzędziami SIEM, SOAR. firewallami i innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa w infrastrukturze, co usprawnia wykrywanie incydentów i zarządzanie ich neutralizacją. Dostarczane informacje są ustrukturyzowane i osadzone w kontekście sieciowym, co pozwala zespołom IT szybciej zrozumieć charakter zagrożenia oraz podjąć odpowiednie działania. Co istotne, rozwiązanie zachowuje wysoką skuteczność zarówno w środowiskach lokalnych, chmurowych, jak i hybrydowych, zapewniając spójną ochronę niezależnie od złożoności infrastruktury.

Flowmon NDR: Zaawansowana odpowiedź na współczesne zagrożenia sieciowe
Źródło: Progress Flowmon

Flowmon kontra ukryte zagrożenia w łańcuchu dostaw

W firmach, które prowadzą działalność w silnej integracji z partnerami zewnętrznymi, zagrożenia cyberbezpieczeństwa często pochodzą spoza bezpośredniego obszaru kontroli. Z tego względu kluczowe znaczenie zyskują rozwiązania umożliwiające stałą obserwowanie oraz kontekstową analizę komunikacji sieciowej – niezależnie od źródła, charakteru danych czy lokalizacji zasobów. Progress Flowmon kompleksowo wspiera cały cykl zarządzania incydentami: od wczesnego wykrycia anomalii, przez identyfikację przyczyn, po szybkie wdrożenie działań naprawczych. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą nie tylko szybciej i skuteczniej reagować na incydenty, ale też budować trwałą odporność na przyszłe zagrożenia – również w kontekście złożonej współpracy z partnerami zewnętrznymi.

Demo Flowmon jest dostępne pod tym linkiem

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *