Rynek
Google zagroził programistom — sprawą zajęła się UE
Unijni regulatorzy antymonopolowi przyjrzą się praktykom stosowanym przez firmę Alphabet w obszarze dystrybucji aplikacji poprzez platformę Google Play. Według twórców aplikacji koncern nadużywa swojej pozycji. Przykładem takich działań mają być groźby usunięcia aplikacji ze sklepu Google Play w razie wykorzystania innych opcji płatności niż system rozliczeń proponowany przez Google.
Krytycy twierdzą, że opłaty pobierane przez Google i Apple w ich sklepach z aplikacjami mobilnymi są nadmierne i kosztują deweloperów wspólnie miliardy dolarów rocznie, co jest oznaką monopolistycznej siły tych dwóch firm. Przedstawiciele amerykańskiego giganta technologicznego zapowiedzieli bowiem, że aplikacje korzystające z alternatywnych rozwiązań rozliczeniowych niż te, oferowane przez Google, będą usuwane z platformy Google Play.
W odpowiedzi na doniesienia dotyczące powyższych praktyk przedstawiciele UE zdecydowali się uruchomić działania sprawdzające. Unijni regulatorzy antymonopolowi wysłali deweloperom kwestionariusze, w których pytali m.in. czy tegoroczna zmiana polityki Google wpłynęła na dystrybucję ich produktów w sklepie Google Play, na które aplikacje wpłynęła i czy wpłynęła na ich zdolność do pozyskiwania użytkowników na urządzeniach z Androidem.
Przedstawiciele organów regulacyjnych chcieli wiedzieć, czy zmiana polityki Google zmusiła programistów do rezygnacji z innych opcji płatności na rzecz Google Billing, a także – czy migracja użytkowników do innej opcji płatności wpłynęła na liczbę istniejących użytkowników oraz dostęp programistów do danych. Deweloperzy zostali zapytani także, czy uważają, że mogą zaoferować lepszą usługę lub produkt, jeśli mają opcję innego systemu płatności oraz czy Google zezwolił im na korzystanie z alternatywnego systemu płatności, naliczył za to opłatę za usługę lub złożył skargę na bezpieczeństwo metody płatności. Ponadto twórcy aplikacji zostali zapytani, czy gigant płatności cyfrowych Stripe, holenderski system płatności Adyen i jednostka PayPal — Braintree są postrzegane jako alternatywne systemy płatności.
Przypomnijmy, że w ciągu ostatniej dekady Google został ukarany grzywnami antymonopolowymi UE w wysokości ponad 8 miliardów euro za praktyki antykonkurencyjne związane z jego usługą porównywania cen, mobilnym systemem operacyjnym Android i usługami reklamowymi.