Branża ITRynekPolecane tematy

Larry Page i Sergey Brin – rezygnują z kierowania Alphabet, zastąpi ich Sundar Pichai

Larry Page i Sergey Brin zrezygnowali z kierowania holdingiem Alphabet – do którego należy Google – ze skutkiem natychmiastowym. Ich obowiązki przejmie Sundar Pichai, obecny dyrektor generalny Google. Page i Brin pozostaną w zarządzie Alphabet, w którym mają większościowe udziały (51% głosów na walnym zgromadzeniu). Obaj nie planują sprzedaży swoich akcji – zapewnili.

Larry Page i Sergey Brin – rezygnują z kierowania Alphabet, zastąpi ich Sundar PichaiNadszedł czas, aby uprościć naszą strukturę zarządzania. Alphabet i Google nie potrzebują już dwóch dyrektorów generalnych i prezesa. Tym samym, Sundar Pichai będzie dyrektorem generalnym Google i Alphabet. Stanie się odpowiedzialny za kierowanie Google i zarządzaniem inwestycjami Alphabet oraz innych spółek w naszym portfolio. Jesteśmy mocno zaangażowani w działalność zarówno Google’a, jak i Alphabet, w długoterminowej perspektywie, i pozostaniemy aktywni jako członkowie zarządu, akcjonariusze oraz współzałożyciele” – zapewnili Larry Page i Sergey Brin w liście opublikowanym na firmowym blogu.

Dzisiaj, gdyby nasza firma była osobą, miałaby 21 lat. To idealny czas na zmiany. Choć od dawna jesteśmy głęboko zaangażowani w codzienne zarządzanie firmą, to uważamy, że nadszedł czas, aby przyjąć rolę dumnych rodziców – oferując nasze doświadczenie i miłość, ale nie codzienną kontrolę” – napisali.

Larry Page i Sergey Brin – rezygnują z kierowania Alphabet, zastąpi ich Sundar Pichai

Dotychczasowe obowiązki Larry Page’a i Sergeya Brina przejmie Sundar Pichai, który od 2015 r. jest dyrektorem generalnym Google. „Chcę wyraźnie zaznaczyć, że ta zmiana nie wpłynie na strukturę Alphabet, ani na pracę, którą wykonujemy na co dzień. Będę nadal bardzo skupiony na Google i intensywnej pracy, którą wykonujemy. Jednocześnie jestem podekscytowany rozwojem działalności Alphabet i jego długoterminową koncentracją na rozwiązywaniu wszelakich wyzwań przy pomocy technologii” – podkreślił Sundar Pichai w odpowiedzi na decyzję Page’a i Brina.

Przypomnijmy, historia Google zaczęła się w roku 1995 na Uniwersytecie Stanforda. Larry Page rozważał podjęcie studiów na tej uczelni, a Sergey Brin, który był tam studentem, dostał zadanie oprowadzenia nowego kolegi. Według niektórych relacji podczas pierwszego spotkania nie zgadzali się ze sobą niemal w żadnej sprawie, ale w kolejnym roku zaczęli współpracować. W swoich pokojach w akademiku stworzyli wyszukiwarkę, która określała znaczenie poszczególnych stron internetowych na podstawie linków. Nazwali ją Backrub.

Wkrótce nazwa Backrub została zmieniona na Google. Nowa nazwa wywodziła się od pojęcia matematycznego, które oznacza liczbę złożoną z jedynki i setki zer. Trafnie oddaje ona misję Larry’ego i Sergeya polegającą na uporządkowaniu światowych zasobów informacji, tak by stały się powszechnie dostępne i użyteczne.

W ciągu kilku następnych lat wyszukiwarka Google przyciągnęła uwagę nie tylko społeczności akademickiej, ale też inwestorów z Doliny Krzemowej. W sierpniu 1998 roku Andy Bechtolsheim, współzałożyciel firmy Sun, wypisał Larry’emu i Sergeyowi czek na 100 000 USD – firma Google Inc. została oficjalnie powołana do życia. Dzięki tej inwestycji zespół nowo powstałej firmy mógł przenieść się z akademika do pierwszego biura: garażu na przedmieściach Menlo Park (Kalifornia), należącego do Susan Wojcicki, która dołączyła jako 16-ty pracownik, a obecnie jest prezesem zarządu YouTube. Toporne komputery stacjonarne, stół do ping-ponga i jasnoniebieski dywan stały się tłem dla kolejnych dni i nocy spędzanych w firmie…

W 2015 r. utworzono holding Alphabet, w którego strukturach znalazły się różne spółki powiązane z Google oraz sam Google. Larry Page został wówczas dyrektorem generalnym holdingu, a Sergey Brin zasiadł w fotelu prezesa.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *