RynekPolecane tematy

HP zamyka platformę chmurową Helion

Według zapowiedzi platforma HP Helion zostanie wyłączona z końcem stycznia 2016 roku, niecałe półtora roku po jej uruchomieniu. Rezygnując z utrzymywania własnej platformy w modelu public cloud HP zamierza skoncentrować się na rozwiązaniach i usługach wspierających tworzenie prywatnych i hybrydowych środowisk cloud computing.

HP zamyka platformę chmurową Helion

Uruchomiona w maju 2014 roku i oparta na technologii OpenStack platforma HP Helion miała konkurować z usługami takimi jak: Amazon Web Services, czy Microsoft Azure. Od tego czasu zrealizowano także szereg inwestycji związanych z rozwojem samej platformy. Nieoficjalnie mówi się, że na rozwój środowiska HP Helion wyasygnowano środki rzędu miliarda dolarów. Prowadzono też działania mające na celu zapewnienie pełnej interoperacyjności środowiska HP Helion z innymi platformami cloud computing – z najpopularniejszymi w skali świata usługami Amazon Web Services na czele.

Plany kierownictwa koncernu HP w obszarze rozwiązań chmurowych zakładają więc współpracę z licznymi dostawcami usług cloud computing.

Obecnie jednak platforma HP Helion nie jest już dostępna dla nowych użytkowników, a HP oficjalnie zapowiada, że oferowane za jej pośrednictwem usługi zostaną wyłączone za trzy miesiące. Decyzji dotyczącej zamknięcia chmury publicznej HP towarzyszyć ma “podwojenie wysiłków” związanych z rozwojem prywatnych i zarządzalnych środowisk cloud computing.

Zdaniem przedstawicieli kierownictwa firmy przyszłością korporacyjnych zastosowań modelu cloud computing będą rozwiązania hybrydowe, rozumiane jako środowiska cloud computing oparte w części na lokalnej infrastrukturze IT, a częściowo na usługach świadczonych w oparciu o infrastrukturę zewnętrznych dostawców. “Klienci powtarzają nam, że granice pomiędzy poszczególnymi wcieleniami chmury publicznej zacierają się” – podkreśla Bill Hilf, wiceprezes HP odpowiedzialny za ofertę HP Cloud. Jego zdaniem, w takiej sytuacji odpowiedzią na potrzeby klientów staje się umiejętne łączenie różnych środowisk chmurowych oraz technologii opartych na lokalnych zasobach informatycznych. Plany kierownictwa koncernu HP w obszarze rozwiązań chmurowych zakładają więc współpracę z licznymi dostawcami usług cloud computing – oraz ich integrację z oferowanymi przez HP technologiami wspierającymi tworzenie i zarządzanie środowiskami cloud.

Rozwijane mają być również: stworzona na potrzeby platformy HP Helion implementacja oprogramowania OpenStack oraz – wspierająca chmury prywatne, zarządzalne i publiczne – platforma HP Cloud Foundry.

Przedstawiciele koncernu zapowiadają jednocześnie, że usługi związane z projektowaniem, budowaniem oraz utrzymaniem środowisk cloud computing będą oferowane niezależnie od planów związanych z wyłączeniem platformy HP Helion. Najpewniej jednak tego rodzaju usługi koncentrować będą się głównie na tzw. prywatnych lub hybrydowych środowiskach cloud computing. W kontekście budowania hybryd zapowiadane są również kolejne inwestycje mające na celu zapewnienie pełnej zgodności oferowanych przez HP rozwiązań sprzętowych i aplikacyjnych dedykowanych do tworzenia chmur prywatnych z wybranymi środowiskami chmury publicznej. Mowa tu m.in. o środowiskach chmurowych firm Amazon, Microsoft i Google. Rozwijane mają być również: stworzona na potrzeby platformy HP Helion implementacja oprogramowania OpenStack oraz – wspierająca chmury prywatne, zarządzalne i publiczne – platforma HP Cloud Foundry. Zapowiadane są też inwestycje w ekosystem partnerów, którzy mają wspierać realizację nowej strategii HP w obszarze rozwiązań chmurowych – i odpowiadać m.in. za integrację środowisk cloud opartych na technologiach HP z usługami innych dostawców.

Zapowiadane są inwestycje w ekosystem partnerów, którzy mają wspierać realizację nowej strategii HP w obszarze rozwiązań chmurowych – i odpowiadać m.in. za integrację środowisk cloud opartych na technologiach HP z usługami innych dostawców.

Zdaniem analityków decyzja kierownictwa HP świadczy o tym, że globalny rynek usług cloud computing został zdominowany przez kilku największych graczy, co powoduje, że – zwłaszcza w segmencie rozwiązań infrastrukturalnych (Infrastructure-as-a-Service, IaaS) bardzo trudno jest zaistnieć innym dostawcom z globalnymi ambicjami. Przykładowo, z przeprowadzonych w połowie roku analiz wynika firmy Synergy, że czterech największych dostawców opartych usług infrastrukturalnych na modelu cloud computing – Amazon, Microsoft, IBM i Google – kontroluje ponad połowę (54%) światowego rynku tego rodzaju usług. Sam tylko Amazon kontroluje 29% tego rynku. Warto dodać, że tylko z tytułu tego rodzaju usług kwartalne przychody wspomnianych czterech firm przekraczają 3 mld USD.

Niewykluczone jednak, że dalszy rozwój rynku usług cloud computing będzie przede wszystkim wynikiem postępującej specjalizacji usług chmurowych. Specjalizacja ta dotyczyć ma m.in. dedykowanych funkcji przetwarzania dostosowanych do nietypowych rodzajów obciążeń lub niszowych aplikacji oferowanych w modelu usługowym. Do własnych, publicznych platform chmurowych swoje rozwiązania systematycznie przenoszą też najwięksi producenci oprogramowania biznesowego – jak Oracle, czy SAP.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *