centra danych / data centerBranża ITCloud computingSztuczna inteligencjaRynekPolecane tematy
HPE Discover Barcelona: przyszłość to AI i hybrid cloud
„AI przyspieszy cyfrową transformację, a większość decyzji biznesowych będzie wsparta analizą danych z wykorzystaniem algorytmów AI. Sztuczna inteligencja stanie się najbardziej zmieniającą naszą rzeczywistość innowacją” – przekonuje Antonio Neri, CEO HPE. Za tym słowami idzie szereg nowości produktowych HPE skoncentrowanych wokół hasła „Hybrid by design”.
Jedną z najbardziej rewolucyjnych technologii – zdaniem Antonio Neri – jest dziś Generative AI. Jej zastosowanie będzie jednak wymagać znaczących zmian, m.in. po stronie centrów danych. GenAI będzie również wymagać ogromnych mocy obliczeniowych. Na to nakłada się generowany przez IT ślad węglowy i konieczność szkolenia w organizacji specjalistów, którzy będą w stanie wykorzystać możliwości generatywnej sztucznej inteligencji.
HPE + NVIDIA + AI
„Dlatego HPE będzie tworzyć rozwiązania w oparciu o AI Native Architecture, która – w przeciwieństwie do Cloud Native Architecture, gdzie mieliśmy do czynienia z tysiącami obciążeń na wielu nodach – ma pozwalać na łatwą obsługę pojedynczych obciążeń na tysiącach nodów” – wyjaśnia Antonio Neri.
W tym kontekście warto wspomnieć o rozszerzeniu strategicznej współpracy HPE z NVIDIA mającej na celu stworzenie dedykowanej platformy sprzętowo-programowej – Enterprise GenAI Solutions Pack – dla przedsiębiorstw na potrzeby wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji.
„Rozwiązanie to jest oferowane w modelu on-premise, którą nasi klienci na całym świecie mogą już zamówić” – przekonuje Antonio Neri. W jego skład wchodzi gotowa platforma sprzętowa, wbudowane modele analityczne oraz akceleratory graficzne i dedykowane oprogramowanie NVIDIA. „Jedyne, co musi zrobić klient, to podłączyć do niego swoje dane, a następnie przetworzyć je w pełni zabezpieczonym, własnym środowisku IT” – dodaje.
Jest to wspólnie zaprojektowane i wstępnie skonfigurowane rozwiązanie, które ma pozwolić przedsiębiorstwom dowolnej wielkości na szybkie dostosowywanie podstawowych modeli AI przy użyciu prywatnych danych, a następnie wykorzystanie ich na potrzeby wdrożenie aplikacji produkcyjnych i wykorzystanie ich w dowolnym miejscu – od brzegu po chmurę.
Jak przekonują przedstawiciele HPE, nowa platforma „eliminuje złożoność opracowywania i wdrażania infrastruktury GenAI dzięki kompleksowemu rozwiązaniu dostrajania i wnioskowania AI opracowanemu przez HPE i NVIDIA”.
To zupełnie inna oferta niż ta, ogłoszona przez HPE w czerwcu 2023 roku w Las Vegas, kiedy zapowiedziano udostępnienie usług chmurowych dla przetwarzania dużych modeli LLM – HPE GreenLake form Large Language Model. W I połowie 2024 roku będą one udostępnione – wspólnie z partnerem lub partnerami – w USA, a w II połowie przyszłego roku w Europie.
Kolejne, wspólne rozwiązanie obu firm – także ogłoszone na HPE Discover Barcelona 2023 ma ułatwić tworzenie tzw. cyfrowych bliźniaków tzw. Digital Twins.
HPE ogłosiło też nową ofertę usług – HPE Services for AI. Dedykowany sztucznej inteligencji ma też być nowy produkt HPE GreenLake – File Storage for AI.
Jak jednak na koniec swojego wystąpienia zauważył Antonio Neri – sektor prywatny i publiczny muszą rozwiązać problem dotyczący podejścia do ryzyk związanych z AI. „Na początek można by zacząć od samoregulacji w różnych obszarach – od procesu zakupów i sprawdzania dostawców rozwiązań AI po analizę wpływu tego, co sami tworzymy w tym obszarze” – uważa Kay Firth-Butterfield, CEO Good Tech Advisory.
HPE Hybrid Cloud Portfolio
W kolejnym dniu konferencji Fidelama Russo, CTO HPE stwierdziła, że żyjemy dziś w świecie, w którym aplikacje i obciążenia są bardzo rozproszone. „Dlatego do zarządzania nimi potrzeba jest jedna, ujednolicona platforma upraszczająca i zabezpieczająca rozproszone zasoby IT organizacji na całym świecie” – uważa. W odpowiedzi na te wyzwania HPE ogłosiło dwie nowości produktowe.
Pierwsza to HPE GreenLake Hybrid Operations Software Suite, na który składają się HPE Ezmeral Unified Analytics, HPE Ezmeral Data Fabrics, HPE GreenLake OpsRamp, HPE Sustainability Insights Center oraz HPE Backup & Disaster Recovery.
Druga to Private Cloud Solutions for AI. Rozwiązanie jest oferowane jako usługa. Jej częścią jest Zerto Cyber Resilience Vault.
Wyniki HPE za rok 2023
Tuż przed konferencją HPE Discover w Barcelonie firma ogłosiła wyniki finansowe. Przychody za cały, 2023 rok finansowy wyniosły 29,1 mld USD. „W ciągu 5 lat dwukrotnie zwiększyliśmy wielkość zysku na akcję. Z kolei nadwyżka finansowa wzrosła z 444 mln USD do 2,2 mld USD na koniec 2023 roku finansowego” – mówi Antonio Neri.
„Po przejęciu Aruba Networks zwiększyliśmy przychody tej spółki 3-krotnie. Tylko w ciągu ostatnich 2 lat o 2 mld USD. Teraz firma ta odpowiada za 20% naszej sprzedaży. I tak dzieje się w każdym obszarze – hybrid cloud, AI, superkomputerów. Jestem też bardzo optymistycznie nastawiony co do naszych wyników w latach 2024, 2025, 2026” – dodaje prezes HPE.
„Kiedyś nasza działalność była Transactions Driven, teraz jest Services Driven. Competitors are looking at our tail lights” – podsumowuje to, co dzieje się w Hewlett Packard Enterprise.