Cloud computingWydarzeniaSztuczna inteligencjaRynekPolecane tematy
HPE zaprezentowało nowości w chmurze HPE Greenlake
Podczas HPE Discover Barcelona 2024, przedstawiciele Hewlett Packard Enterprise zaprezentowali nowości w obszarze chmury hybrydowej i prywatnej, zarządzania wirtualizacją oraz pamięci masowej. “To najbardziej kompletne jak dotąd portfolio HPE GreenLake” – zapewniała Fidelma Russo, wiceprezeska i dyrektor generalna ds. chmury hybrydowej oraz CTO w HPE.
I tak, wśród najważniejszych innowacji, które miały swoją premierę w Barcelonie, znalazły się:
Oprogramowanie HPE VM Essentials (VME)
HPE VM Essentials to pierwszy krok w kierunku wykorzystania systemu Morpheus (po niedawnym przejęciu Morpheus Data) w całym portfolio HPE. Oprogramowanie to umożliwia elastyczne zarządzanie już używanymi zwirtualizowanymi obciążeniami lub zmianę platformy na hiperwizor HPE VME. Przy jednoczesnym skorzystaniu z prostej obsługi maszyn wirtualnych na obu stosach technologicznych.
- Redukcja kosztów dzięki wbudowanemu hiperwizorowi HPE opartemu na KVM: HPE VM Essentials obniża ponoszone koszty dzięki korzystnym cenom i wbudowanej obsłudze wykrywania maszyn wirtualnych oraz udostępniania ich w modelu as-a-service.
- Uproszczenie zarządzania poprzez integrację istniejących obciążeń: Oprogramowanie może również integrować istniejące klastry hiperwizorów użytkowników. Pozwalając na zarządzanie i udostępnianie obciążeń maszyn wirtualnych oraz maszyn wirtualnych opartych na jądrze (KVM) za pomocą jednego prostego interfejsu. A także na podstawową konwersję obrazów maszyn wirtualnych do HPE VM Essentials.
- Przygotowanie zasobów IT na przyszłe modyfikacje dzięki elastycznym ścieżkom dostarczania i uaktualniania: HPE VM Essentials będzie dostępne zarówno jako samodzielne oprogramowanie, jak i w formie zintegrowanej z rozwiązaniami HPE Private Cloud. Możliwe jest także przejście na pełną wersję Morpheus PlatformOps, aby uzyskać rozbudowane możliwości zarządzania chmurą hybrydową, nadzoru i zarządzania kosztami.
HPE VM Essentials jest elementem globalnej sieci wsparcia HPE i ekosystemu niezależnych dostawców oprogramowania. Firmy Cohesity oraz Commvault zamierzają wesprzeć to oprogramowanie, realizując usługi tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych maszyn wirtualnych.
Jako samodzielne oprogramowanie VME ma być ogólnie dostępne w grudniu i zakwalifikowane do pracy z najnowszymi rozwiązaniami HPE ProLiant Compute i HPE Alletra Storage. Planowana dostępność HPE VM Essentials z HPE Private Cloud Business Edition przewidywana jest na wiosnę 2025 roku.
HPE Alletra Storage MP X10000
Ta nowa, obiektowa pamięć masowa oferuje wysoką wydajność i skalowalność, umożliwiając szybsze zapisywanie oraz pobieranie danych, zapewniają przedstawiciele HPE. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla zastosowań takich jak szybkie jeziora danych czy nowoczesna ochrona danych.
- Szybszy dostęp do danych obiektowych na ogromną skalę: Obiektowa pamięć masowa typu all-flash wykorzystuje zdezagregowaną, współdzieloną architekturę pamięci masowej MP firmy HPE, która umożliwia niezależne skalowanie pojemności i wydajności. X10000 wykorzystuje nowy, uproszczony branding HPE, podobnie jak rozwiązanie HPE Alletra Storage MP B10000.
- Szybkie odzyskiwanie danych dzięki nowoczesnej ochronie: X10000 zapewnia taką przepustowość, która pozwala na szybsze tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie aplikacji o znaczeniu krytycznym. Kompatybilny z S3 interfejs obiektowej pamięci masowej i deduplikacja obsługują nawet 20-krotną redukcję danych i usprawniają integrację z dowolnym rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych.
HPE współpracuje z NVIDIA, aby opracować bezpośrednią ścieżkę danych dla transferów dostępu do pamięci (DMA) między pamięcią GPU, pamięcią systemową i X10000. Ma to kluczowe znaczenie dla zastosowań sztucznej inteligencji. Taka bezpośrednia ścieżka jeszcze bardziej zwiększy przepustowość systemu, zmniejszy latencję i poprawi wykorzystanie GPU, przekonują specjaliści HPE.
Pamięć masowa HPE Alletra Storage MP X10000 będzie ogólnie dostępna w grudniu 2024 roku. Z kolei pamięć X10000 z bezpośrednim dostępem do akcelerowanej infrastruktury obliczeniowej NVIDIA ma być ogólnie dostępna latem 2025 roku.
Nowe rozwiązania dla podmiotów działających w obszarach regulowanych
Wraz z przyspieszeniem innowacji w zakresie sztucznej inteligencji, dane stały się jeszcze ważniejsze dla bezpieczeństwa narodowego i konkurencyjności gospodarczej. Wiele państw, miast, placówek opieki zdrowotnej, dostawców infrastruktury czy laboratoriów badawczych potrzebuje takiego modelu pracy w chmurze, który nie będzie wystawiał danych wrażliwych ani własności intelektualnej na ryzyko związane z otwartymi sieciami. HPE wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom z nowymi rozwiązaniami HPE Private Cloud Enterprise Disconnected i HPE Alletra Storage MP Disconnected. Te fizycznie odseparowane rozwiązania chmury prywatnej i blokowej pamięci masowej pozwalają na korzystanie i zarządzanie chmurą prywatną bez połączenia z siecią.
Autoryzowani partnerzy HPE Partner Ready Vantage będą dostarczali skonfigurowane w ten sposób usługi chmury prywatnej na bazie HPE GreenLake w pierwszej kolejności w Europie. Zgodnie z przepisami lokalnymi i regionalnymi oraz regulacjami branżowymi.
HPE Private Cloud Enterprise Disconnected, wraz z suwerennymi usługami chmurowymi obsługiwanymi przez partnerów, ma być dostępna wiosną 2025 roku. HPE Alletra Storage MP Disconnected ma być natomiast ogólnie dostępna w pierwszej połowie 2025 roku.
HPE rozszerza swój ekosystem AI o nowych partnerów i nowe możliwości zastosowania
Sztuczna inteligencja to złożone hybrydowe obciążenie, którego wdrożenie i skalowanie jest trudne i kosztowne. We wrześniu HPE zaprezentowała program Unleash AI, który ma przyspieszyć zwrot z inwestycji u klientów korporacyjnych dzięki zwalidowanym rozwiązaniom w ramach HPE Private Cloud AI. Do Unleash AI dołączyło teraz kolejnych sześciu partnerów: Codeium, Contextual.AI, Dataiku, IronYun, Securiti i Writer. Partnerzy ci będą oferować różnorodne, atrakcyjne możliwości zastosowania – takie jak rozwój oprogramowania z wykorzystaniem AI, zaawansowane generowanie wspomagane wyszukiwaniem (RAG), inteligentna analiza materiałów wideo oraz rozwiązania do tworzenia bezpiecznych systemów GenAI.