Rynek
ICM UW rozwija i dostarcza oparty na AI framework Taxila do szybkiej oraz praktycznej analizy tekstów naukowych
Dzięki współpracy Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego z Systems Biology Institute Tokyo oraz zasobom Wirtualnej Biblioteki Nauki, z warsztatów dedykowanych wykorzystaniu Taxila w onkologii oraz w badaniach nad Covid-19, skorzystało już kilkudziesięciu lekarzy i naukowców z uznanych ośrodków w całej Polsce. W ramach wspomnianych warsztatów integracja Taxila z WBN pozwala obecnie na analizę 25 tys. pełnych artykułów naukowych – głównie z czasopism Springer i Elsevier – i jest stale powiększana o kolejne teksty.
Taxila to oparta na sztucznej inteligencji platforma umożliwiająca analizę tekstu w dużej skali i uzyskiwaniu na jego podstawie naukowego wglądu. Framework wykorzystuje technologię text-miningu: konwersji tekstu zawartego w wielu rodzajach dokumentów na struktury danych odpowiednich dla różnych algorytmów. Operując na ogromnym zbiorze publikacji, Taxila pozwala na generację hipotez naukowych łączących różne obszary wiedzy zawartej w tekście za pomocą narzędzi takich jak: analiza tagów, wyszukiwanie korelacji pomiędzy pojęciami czy wizualizacja grafowa, tłumaczą specjaliści ICM.
„Jesteśmy jak dotąd jedyną jednostką naukową na świecie posiadającą zainstalowany system informatyczny Taxila, który w połączeniu w korpusem WBN umożliwia automatyczną analizę tysięcy artykułów naukowych. Naszym najbliższym celem jest zwiększenie puli artykułów naukowych z 25 do 100 tysięcy i kolejne szkolenia dla środowiska medycznego, a w przyszłości dostęp do frameworku dla lekarzy, badaczy i studentów uczelni medycznych, w tym włączenie aplikacji w ofertę nowo powstającego Wydziału Medycznego na UW” – informuje dr inż. Robert Sot, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim.
Warsztaty z Text Mining odbywają się w dwudziestoosobowych grupach i prowadzone są w języku angielskim przez instruktorów SBI. Do tej pory odbyły się spotkania poświęcone tematom medycznym: “Taxila: Empowering the fight against COVID-19 through text” oraz dwie edycje “Taxila global scientific literature text-mining intelligence for oncology research”. W wydarzeniach wzięli udział pracownicy naukowi, lekarze i badacze z uniwersytetów i uczelni medycznych w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Białymstoku, Katowicach i Warszawie, Narodowego Instytutu Onkologii (Warszawa, Gliwice), Instytutu Matki i Dziecka, Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, Agencji Badań Medycznych oraz kilku innych jednostek badawczych.
Szczegóły dotyczące kolejnych edycji warsztatów będą publikowane na stronie Akademii ICM.