To już czwarty z rzędu dwucyfrowy przyrost przychodów IFS. Szczególnie wysoki wzrost dotyczy usług chmurowych, wyniósł on 105%. Jak wskazują przedstawiciele firmy, mimo wyzwań związanych z pandemią Covid-19, strategia oparta na dostarczaniu klientom najwyższej jakości Moments of Service pozwoliła na osiągnięcie stabilnego wzrostu w każdym kolejnym kwartale ubiegłego roku, podobnie jak przez poprzednie dwa lata. CAGR, czyli skumulowany roczny wskaźnik wzrostu za 2020/2021 wyniósł 22% dla przychodów ze sprzedaży oprogramowania i 36% dla przychodów okresowych.
W minionym roku IFS koncentrowało się na wspieraniu organizacji i dostarczaniu rozwiązań spełniających ich bieżące potrzeby, ale również umożliwiających średnio i długookresowe planowanie procesów i zasobów, wskazują przedstawiciele spółki.
“Jesteśmy niezwykle dumni z dwucyfrowego wzrostu przez cztery kolejne lata, zwłaszcza w świetle trudnych okoliczności panujących po roku 2019. Na urzeczywistnienie naszych planów wpływ miała strategia fuzji i przejęć. Pomyślnie włączyliśmy do struktur IFS dwie firmy. Od momentu dołączenia Axios Systems do rodziny IFS w czerwcu zeszłego roku zwiększyliśmy liczbę subskrypcji IFS assyst o 236 % w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku” – skomentował Darren Roos, dyrektor generalny IFS.
Z osiągniętych w 2021 roku satysfakcjonujących wyników wyłania się obraz mocnej firmy w dobrej kondycji. “Najbardziej cieszy mnie to, że nie idziemy na kompromis z żadnymi innymi wskaźnikami, żeby osiągać zrównoważony rozwój na tym poziomie. IFS zawsze stawia na intensywny rozwój swojego oprogramowania, dzięki czemu umożliwiamy budowanie wartości dodanej, zapewniamy dostęp do innowacji, otwartość, elastyczność i skalowalność rozwiązania. Cieszę się, widząc, że znaczna część naszych przychodów pochodzi od nowych klientów, którzy postawili na jakościową zmianę wybierając IFS” – dodał Marek Głazowski, dyrektor zarządzający IFS Poland & Europe East.
Najważniejsze dane finansowe i operacyjne za 2021 rok
Kolejny rok z rzędu IFS odnotowało dwucyfrowy skok przychodów ze sprzedaży z oprogramowania, przy jednoczesnym wzroście osiąganej marży.
- Przychody ze sprzedaży oprogramowania wyniosły 4928 mld SEK (szwedzkie korony), czyli o 22% więcej niż w 2020 roku
- Przychody okresowe uplasowały się na poziomie 4061 mld SEK, czyli odnotowały 30% wzrost rdr.
- Przychody ze sprzedaży rozwiązań chmurowych wzrosły z kolei o 105% w stosunku do roku 2020.
- Przychody netto wyniosły natomiast 6767 mld SEK, co oznacza wzrost o 14% rdr.
“Stabilność wzrostu przychodów wraz z dywersyfikacją przychodów i akwizycjami pokazuje siłę naszych aktywności, które przynoszą wymierne efekty. Dla regionu IFS Poland & EE był to niezwykle udany rok. Duże wzrosty w każdej gałęzi biznesowej są dowodem słuszności przyjętej przez nas strategii zwiększania zakresu działalności” – powiedziała Anna Jędrys, dyrektor finansowa IFS Poland & Europe East.
Ponieważ pod koniec drugiego kwartału 2021 roku WorkWave wydzielił się jako odrębna firma, powyższe wyniki nie uwzględniają ich wkładu w finanse Grupy IFS. Gdyby uwzględnić wkład WorkWave, tegoroczne przychody ze sprzedaży oprogramowania wzrosłyby o 32%, a Grupa IFS osiągnęłaby przychody w wysokości 984 mln USD.