Branża ITRynekPolecane tematy
Intel ogłasza program inwestycyjny w Europie. Nowoczesna fabryka powstanie w Niemczech
Ogłaszając decyzję o lokalizacji nowego zakładu produkcyjnego, Intel uruchamia ambitny program inwestycyjny w Europie, od prac naukowo-badawczych, przez produkcję i pakowanie po kompleksowe łańcuchy dostaw. Łączna wartość inwestycji ma sięgnąć nawet 80 mld euro. Efektem ma być uruchomienie rozbudowanego ekosystemu wspierającego rozwój, produkcję oraz dostawy półprzewodników.
Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że nowoczesny zakład produkcyjny firmy Intel powstanie w Niemczech. Nowe centrum badawczo-rozwojowe oraz zakład pakowania półprzewodników powstaną też we Włoszech i Francji. Inwestycje nie ominą także Polski.
Inwestycja w Niemczech pochłonie nawet 17 mld euro. Nowa megafabryka zostanie zlokalizowana w Magdeburgu ma zostać uruchomiona do 2027 roku. Na etapie budowy pracę znajdzie nawet 17 tys. osób. Docelowo w nowym zakładzie pracować będzie ok. 3 tys. wysoko wykwalifikowanych pracowników. Dziesiątki tysięcy znajdą też zatrudnienie w podmiotach zaangażowanych w funkcjonowanie europejskiego ekosystemu Intela. Kolejne 13 mld euro w rozwój istniejącego zakładu produkcyjnego koncernu Intel w irlandzkim Leixlip. Wedle zapowiedzi nowe fabryki będą wykorzystywać najbardziej produkcyjne i oferować najnowocześniejsze mikroprocesory.
Kolejny zakład produkcyjny powstanie także we Włoszech. Wartość tej inwestycji sięgnie 4,5 mld euro. Fabryka – zapewne mniej zaawansowana niż nowe centrum w Niemczech i dostarczająca komponentów do produkcji mikroprocesorów – zatrudni docelowo nawet 15 tys. osób. Z oficjalnego komunikatu wynika, że zlokalizowana we Włoszech fabryka wspierałaby innowacje związane z produkcją na zamówienie, a także – pozwoliłaby wykorzystać nowe możliwości rozwoju wynikające z zapowiadanego przejęcia firmy Tower Semiconductor, która współpracuje z – posiadającą fabrykę we włoskim Agrate Brianza – firmą STMicroelectronics.
Za sprawą inwestycji w rozbudowę mocy produkcyjnych w Europie, Intel stworzy podwaliny pod dalszy rozwój ekosystemu oraz integrację łańcucha wartości półprzewodników oraz poprawę odporności łańcucha dostaw w Europie.
Francja zostanie natomiast europejskim centrum rozwoju koncernu Intel. Powstanie tam bowiem nowe centrum badawczo-rozwojowe, w którym docelowo pracę znajdzie ponad tysiąc inżynierów. Ośrodek ten będzie wyspecjalizowany m.in. w technologiach związanych ze sztuczną inteligencją oraz wysoce wydajnym przetwarzaniem danych. We Francji powstanie też ośrodek oferujący usługi związane z projektowaniem wyspecjalizowanych układów dedykowanych do konkretnych zastosowań odpowiadających potrzebom klientów. Zapowiadane jest także zwiększenie nawet o 50% przestrzeni badawczo-rozwojowych w istniejącego centrum rozwojowego Intela w Gdańsku. Rozbudowa ma zostać zakończona w przyszłym roku, a prace rozwojowe prowadzone w gdańskim kampusie firmy Intel mają koncentrować się m.in. na technologiach związanych z sieciami neuronowymi, przetwarzaniem dźwięku i obrazu, a także na rozwiązaniach związanych z modelem chmury obliczeniowej i centrami danych. Rozbudowany zostanie też ośrodek badawczo-rozwojowy koncernu w Hiszpanii.
Inwestycja zostanie objęta, ogłoszonym w lutym br., unijnym programem wsparcia rozwoju europejskiego sektora półprzewodników. Plany zakładają, że m.in. za sprawą inwestycji Intela, do 2030 roku Europa będzie odpowiadać nawet za 20% światowej produkcji półprzewodników. Obecnie udział ten jest istotnie niższy, a 80% procesorów produkowanych jest w Azji.
Plany inwestycji znaczącej inwestycji w powiększenie zdolności produkcyjnych firmy Intel w Europie ogłoszono w ubiegłym roku. Od tego czasu trwały negocjacje i poszukiwania dogodnej lokalizacji dla drugiego, po Irlandii, europejskiego zakładu produkcyjnego koncernu Intel. Początkowo, jako jedną z potencjalnych lokalizacji nowej fabryki Intela wskazywano m.in. Polskę.
Wedle nieoficjalnych doniesień to w naszym kraju ulokowana miała być część nowej inwestycji koncernu Intel. Warto dodać, że spośród niemal 70 potencjalnych lokalizacji nowej europejskiej fabryki koncernu 3 znajdowały się w Polsce. Ostatecznie jednak doniesienia te nie znajdują potwierdzenia, choć należy podkreślić plany rozbudowy gdańskiego kampusu firmy Intel.
Rozbudowa własnych mocy produkcyjnych koncernu to jeden z fundamentów ogłoszonej rok temu strategii biznesowej firmy Intel. Ogłoszono wówczas także m.in. powołanie odrębnej spółki zależnej koncernu, która będzie świadczyć usługi związane z produkcją układów x86, a także ARM i RISC-V. Plany zakładają, że spółka Intel Foundry Services stanie się głównym dostawcą usług związanych z wytwarzaniem mikroprocesorów w Stanach Zjednoczonych i Europie. Oznacza to, że Intel zamierza bardziej aktywnie konkurować z firmami, takimi jak TSMC i Samsung, które świadczą usługi produkcji procesorów na zlecenie.
Hasłem przewodnim aktualnej strategii koncernu Intel jest koncepcja, która zakłada wykorzystanie efektu synergii pomiędzy rozwojem własnych mocy produkcyjnych oraz technologii firmy Intel, współpracy z niezależnymi producentami i firmami technologicznymi, a także – wspomnianych usług produkcji mikroprocesorów na zlecenie. Zapowiadano wówczas także wprowadzenie do oferty usług z zakresu projektowania oraz produkcji układów wyspecjalizowanych pod kątem określonych zastosowań.
Działania te mają pozwolić na wzmocnienie pozycji koncernu Intel, a także zwiększenie dostępności mikroprocesorów na światowych rynkach. Przedstawiciele koncernu nie ukrywają, że zapowiadane inwestycje mają pozwolić na ograniczenie istniejącej dziś na rynku półprzewodników luki podażowej, która stanowi bezpośredni skutek wzrostu popytu na elektronikę użytkową i załamania globalnych łańcuchów dostaw w początkowym okresie pandemii COVID-19.
Warto wspomnieć, że nie dalej jak w lutym 2022 roku przedstawiciele koncernu Intel oficjalnie poinformowali o zawarciu umowy na zakup firmy Tower Semiconductor. Warta ponad 5 mld USD inwestycja ma pozwolić na rozbudowanie możliwości produkcyjnych koncernu w zakresie półprzewodników wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym, mobilnym czy energetycznym. Z kolei w grudniu 2021 roku Pat Gelsinger oficjalnie ogłosił plany zwiększenia mocy produkcyjnych zakładu produkcyjnego w Malezji. Inwestycja warta ponad 7 mld USD ma pozwolić na wzmocnienie możliwości produkcyjnych w perspektywie kolejnych 10 lat.