AdvertorialCyberbezpieczeństwoRynekPREZENTACJA PARTNERA

Jak polskie firmy mogą skutecznie chronić się przed cyberzagrożeniami?

Advertorial

W dzisiejszym świecie, gdzie cyfrowe zagrożenia rosną w zastraszającym tempie, cyberbezpieczeństwo nie jest już jedynie domeną wielkich korporacji. Obecnie również małe i średnie, polskie firmy są na celowniku cyberprzestępców.

Jak polskie firmy mogą skutecznie chronić się przed cyberzagrożeniami?

Ekosystem wsparcia PFR

Z raportu CERT Polska za 2023 rok wynika, że liczba incydentów cyberbezpieczeństwa w Polsce wzrosła o 53% w porównaniu z rokiem 2022. Coraz częściej atakowane są firmy, szczególnie przez kampanie phishingowe oraz złośliwe oprogramowanie. Dane te pokazują, jak pilne jest to, aby każda organizacja, niezależnie od wielkości, wdrożyła odpowiednie środki ochrony.

W odpowiedzi na te zagrożenia, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wprowadza inicjatywy edukacyjne i technologiczne, które pomagają polskim przedsiębiorcom nie tylko rozpoznać, ale w szczególności przeciwdziałać zagrożeniom cyfrowym. Kluczowe inicjatywy tworzą zintegrowany ekosystem wsparcia, który umożliwia firmom zarówno lepszą ochronę, jak i rozwój na bazie nowoczesnych technologii.

Są wśród nich m.in.: bezpłatny kurs online „Firma bezpieczna cyfrowo”; zestawienie dostawców technologii w publikacji „Mapa polskich rozwiązań z sektora cyberbezpieczeństwa” czy też możliwość bezpłatnego przetestowania polskich rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo w programie „Partnerstwo technologiczne PFR”.

Bezpłatny kurs online „Firma bezpieczna cyfrowo”

„Firma bezpieczna cyfrowo” to kurs online stworzony wspólnie z portalem Niebezpiecznik.pl, jednym z czołowych serwisów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w Polsce. Zaprojektowany jest z myślą o właścicielach małych i średnich firm, którzy często nie mają specjalistycznej wiedzy technicznej, ale zyskali świadomość, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo IT.

Dzięki praktycznym instrukcjom – m.in. o tym, jak chronić dane i systemy – przedsiębiorcy mogą łatwo zdobyć praktyczne wskazówki i dowiedzieć się, jak unikać błędów kosztujących polskie firmy miliony złotych rocznie.

Mapa polskich rozwiązań z sektora cyberbezpieczeństwa

Mapa polskich rozwiązań z sektora cyberbezpieczeństwa” to interaktywna platforma udostępniana przez PFR, umożliwiająca szybkie i proste wyszukiwanie dostawców usług cyberbezpieczeństwa. Narzędzie to wspiera firmy w doborze rozwiązań dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.

Jest to szczególnie istotne dla przedsiębiorstw zaczynających inwestować w ochronę IT. Na mapie znajdują się dostawcy technologii oferujących usługi i produkty w zakresie ochrony sieci, audytów bezpieczeństwa, zarządzania incydentami, a także analizy zagrożeń. Narzędzie jest szczególnie przydatne w sytuacji rozeznania rynku i sprawdzenia możliwości technologicznych, do stosowanych do potrzeb firmy.

Darmowe testowanie narzędzi cyfrowych w ramach Partnerstwa technologicznego PFR

Kolejnym filarem wsparcia dla firm jest program „Partnerstwo technologiczne PFR”, który łączy przedsiębiorców z rodzimymi dostawcami nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym z obszaru cyberbezpieczeństwa.

W ramach programu przedsiębiorcy mogą uzyskać bezpłatny dostęp do wielu rozwiązań cyfrowych w wersji demo lub trial. Daje im to możliwość przetestowania rozmaitych rozwiązań i dokonania świadomego wyboru co do zakupu technologii. Co więcej, dzięki tej inicjatywie budowane są relacje z krajowymi dostawcami i wspierany jest rozwój polskiego rynku cyberbezpieczeństwa.

Wspólna strategia na przyszłość

Wspomniane inicjatywy stanowią kluczowe wsparcie dla przedsiębiorstw w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa, zwiększaniu świadomości na temat cyberzagrożeń cyfrowych oraz budowaniu trwałych partnerstw z wiarygodnymi dostawcami. Tego typu wsparcie może być decydujące dla firm, które pragną być gotowe na przyszłość, a jednocześnie uniknąć ryzyka i potencjalnych strat.

Ponadto, w obliczu nadchodzącej dyrektywy NIS2, która nakłada bardziej rygorystyczne wymagania w zakresie cyberbezpieczeństwa, również w Polsce, wspomniane inicjatywy pozwolą przedsiębiorcom skutecznie dostosować się do nowych regulacji, zapewniając zgodność z obowiązującymi normami.

Magda Gajownik de Vries

Jak polskie firmy mogą skutecznie chronić się przed cyberzagrożeniami?

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *