CDOCXO HUBAgenda 2023Polecane tematy
Jak skutecznie wdrażać Low Code? Świetne dyskusje podczas spotkania CXO HUB!
Za nami bardzo dobre spotkanie o Low Code. 19 czerwca społeczność CXO HUB spotkała się w warszawskim Cambridge Innovation Center, aby przedyskutować zagadnienie efektywnego adaptowania platform Low Code. Bardzo dziękuję i gratuluję mówcom, panelistom i oksfordzkim debatantom – bardzo dziękuję zaangażowanej publiczności.
Adam Kasperowicz, CIO w Grupie VAN otworzył spotkanie opowiadając historię Low Code w swojej firmie. Dużo czasu poświęcił powodom, dla których zarząd przystał na budowę nowego kluczowego dla działalności firmy systemu TMS właśnie w Low Code.
Low Code w Grupie VAN
Bardzo ciekawy był m.in. wątek zmian w zespole, w relacjach z biznesem, w samym IT, ale także kwestie relacji z partnerami technologicznymi – kryteria ich wyboru. Adam Kasperowicz mówił też o „ziemi obiecanej”, założeniach korzyści, które dzięki LowCode Grupa VAN planowała osiągnąć: zniwelowania ryzyka utraty suwerenności i przejęcia klientów przez platformy frachtowe, ryzyka braku visibility, którego oczekują klienci, przyspieszenie cyfryzacji procesów i dostarczania dodatkowych wartości dla klientów (np. w zakresie obsługi płatności), ale także otwarcia drogi do wykorzystania chmury.
Bardzo ciekawe były natomiast także obserwacje nieoczywistych korzyści, które można było zidentyfikować dopiero po adaptacji Low Code. Jedną z nich jest zmniejszenie TCO poprzez zredukowanie stosu technologicznego (np. dwukrotne zmniejszenie liczby serwerów aplikacyjnych i potrzeb licencyjnych), a także budowę w chmurze DRC.
Praktycy-CIO o adaptacji programowania niskokodowego
Sesja Low Code w działaniu pozwoliła zgodnie z planem ukazać dużą różnorodność celów, środków – a więc zastosowań Low Code. Rafal Wyszewski, CIO w firmie Gourmet Foods, Tomasz Rychter, Dyrektor Pionu Innowacji i Jakości w Centralnym Ośrodku Informatyki i Adam Kasperowicz bardzo ciekawie dyskutowali o pułapkach i błędach, ale i perspektywach.
Przedstawili też swoje, bardzo różnorodne doświadczenia z Low Code. Dyskutanci zgodnie podkreślali znaczenie dobrego przygotowania i zrozumienia możliwości oraz ograniczeń platformy. Dobra analiza własnych potrzeb i zarazem możliwości przyswojenia LowCode powinna poprzedzić wybór jednego albo kilku rozwiązań, zależnie od rozmiaru organizacji. Cennym wsparciem w tej fazie jest współpraca z partnerem merytorycznym, który pomoże w wyborze.
Ogniem na wprost
W sesji „ogniem na wprost” o Low Code otwarcie mówili przedstawiciele partnerów spotkania CXO HUB: Przemysław Staniszewski, prezes firmy Pretius Low-code oraz Jakub Głąb i Michał Jurkowski – wiceprezesi VSoft.
Udało się poruszyć i ciekawie przedyskutować m.in. zagadnienia vendorlock na platformach Low Code, możliwości ograniczenia integracji – z rozwiązaniami w firmie, ale i planowanymi architekturami np. chmurowymi, o kastomizacji w Low Code, o szybkości i efektywności pracy w Low Code, przestrojenie ról w firmie do pracy w Low Code. O tym, że Low Code nie jest do wszystkich zastosowań, ale też, że różne platformy służyć mogą różnym celom – a więc o świadomym wybieraniu i wykorzystywaniu tej technologii. I przyszłości – rozwiązań, rynku, scenariuszy zastosowania.
Debata oksfordzka
Wielki finał naszego spotkania stanowiła debata oksfordzka z tezą “W ciągu 3 do 5 lat większość core’owych (głównych) systemów firmy powstanie w paradygmacie Low Code”. Do swoich racji publiczność przekonała drużyna „Kontra”, w której udział wzięli Michał Głowinski, CIO w EG A/S, Jacek Chmiel, dyrektor w Avenga Labs, oraz Sławomir Panasiuk, VP i CIO w KDPW. Gratulacje!
Być może jedną z kluczowych kwestii, dla których drużynie „PRO”, w składzie Michał Jurkowski, VP w VSoft, Przemysław Staniszewski, CEO w Pretius Low Code oraz Adam Kasperowicz, CIO w Grupie VAN, nie udało się przekonać publiczności – był czasowy horyzont zmiany. „Gdybyśmy te argumenty rozpatrywali w skali 5-8 lat, wynik mógłby być odmienny” – można było usłyszeć już po debacie, w trakcie kolacji. Zapis debaty – bo warto utrwalić te argumenty, można wręcz zastosować je jako matrycę przy własnych rozważaniach dotyczących miejsca dla Low Code w firmie – ukaże się w magazynie ITwiz i w serwisie, podobnie jak omówienia pozostałych sesji.
Ostatnie rozmowy po kolacji przeciągnęły się do 22. Było sporo spotkań nowych i starych, okazało się też, że spotkanie przysłużyło się konkretnym sprawom i współpracy. Kolejne spotkania są więc nieodzowne – cieszę się na nie już dziś.
Do zobaczenia w CXO HUB po wakacjach!