Agenda 2023CDOCXO HUBPolecane tematy

Jak skutecznie wdrażać Low Code? Świetne dyskusje podczas spotkania CXO HUB!

Za nami bardzo dobre spotkanie o Low Code. 19 czerwca społeczność CXO HUB spotkała się w warszawskim Cambridge Innovation Center, aby przedyskutować zagadnienie efektywnego adaptowania platform Low Code. Bardzo dziękuję i gratuluję mówcom, panelistom i oksfordzkim debatantom – bardzo dziękuję zaangażowanej publiczności.

Jak skutecznie wdrażać Low Code? Świetne dyskusje podczas spotkania CXO HUB!

Adam Kasperowicz, CIO w Grupie VAN otworzył spotkanie opowiadając historię Low Code w swojej firmie. Dużo czasu poświęcił powodom, dla których zarząd przystał na budowę nowego kluczowego dla działalności firmy systemu TMS właśnie w Low Code.

Low Code w Grupie VAN

Bardzo ciekawy był m.in. wątek zmian w zespole, w relacjach z biznesem, w samym IT, ale także kwestie relacji z partnerami technologicznymi – kryteria ich wyboru. Adam Kasperowicz mówił też o „ziemi obiecanej”, założeniach korzyści, które dzięki LowCode Grupa VAN planowała osiągnąć: zniwelowania ryzyka utraty suwerenności i przejęcia klientów przez platformy frachtowe, ryzyka braku visibility, którego oczekują klienci, przyspieszenie cyfryzacji procesów i dostarczania dodatkowych wartości dla klientów (np. w zakresie obsługi płatności), ale także otwarcia drogi do wykorzystania chmury.

Jak skutecznie wdrażać Low Code? Świetne dyskusje podczas spotkania CXO HUB!

Bardzo ciekawe były natomiast także obserwacje nieoczywistych korzyści, które można było zidentyfikować dopiero po adaptacji Low Code. Jedną z nich jest zmniejszenie TCO poprzez zredukowanie stosu technologicznego (np. dwukrotne zmniejszenie liczby serwerów aplikacyjnych i potrzeb licencyjnych), a także budowę w chmurze DRC.

Praktycy-CIO o adaptacji programowania niskokodowego

Sesja Low Code w działaniu pozwoliła zgodnie z planem ukazać dużą różnorodność celów, środków – a więc zastosowań Low Code. Rafal Wyszewski, CIO w firmie Gourmet Foods, Tomasz Rychter, Dyrektor Pionu Innowacji i Jakości w Centralnym Ośrodku Informatyki i Adam Kasperowicz bardzo ciekawie dyskutowali o pułapkach i błędach, ale i perspektywach.

Jak skutecznie wdrażać Low Code? Świetne dyskusje podczas spotkania CXO HUB!

Przedstawili też swoje, bardzo różnorodne doświadczenia z Low Code. Dyskutanci zgodnie podkreślali znaczenie dobrego przygotowania i zrozumienia możliwości oraz ograniczeń platformy. Dobra analiza własnych potrzeb i zarazem możliwości przyswojenia LowCode powinna poprzedzić wybór jednego albo kilku rozwiązań, zależnie od rozmiaru organizacji. Cennym wsparciem w tej fazie jest współpraca z partnerem merytorycznym, który pomoże w wyborze.

Ogniem na wprost

W sesji „ogniem na wprost” o Low Code otwarcie mówili przedstawiciele partnerów spotkania CXO HUB: Przemysław Staniszewski, prezes firmy Pretius Low-code oraz Jakub Głąb i Michał Jurkowski – wiceprezesi VSoft.

Jak skutecznie wdrażać Low Code? Świetne dyskusje podczas spotkania CXO HUB!

Udało się poruszyć i ciekawie przedyskutować m.in. zagadnienia vendorlock na platformach Low Code, możliwości ograniczenia integracji – z rozwiązaniami w firmie, ale i planowanymi architekturami np. chmurowymi, o kastomizacji w Low Code, o szybkości i efektywności pracy w Low Code, przestrojenie ról w firmie do pracy w Low Code. O tym, że Low Code nie jest do wszystkich zastosowań, ale też, że różne platformy służyć mogą różnym celom – a więc o świadomym wybieraniu i wykorzystywaniu tej technologii. I przyszłości – rozwiązań, rynku, scenariuszy zastosowania.

Debata oksfordzka

Wielki finał naszego spotkania stanowiła debata oksfordzka z tezą “W ciągu 3 do 5 lat większość core’owych (głównych) systemów firmy powstanie w paradygmacie Low Code”. Do swoich racji publiczność przekonała drużyna „Kontra”, w której udział wzięli Michał Głowinski, CIO w EG A/S, Jacek Chmiel, dyrektor w Avenga Labs, oraz Sławomir Panasiuk, VP i CIO w KDPW. Gratulacje!

Jak skutecznie wdrażać Low Code? Świetne dyskusje podczas spotkania CXO HUB!

Być może jedną z kluczowych kwestii, dla których drużynie „PRO”, w składzie Michał Jurkowski, VP w VSoft, Przemysław Staniszewski, CEO w Pretius Low Code oraz Adam Kasperowicz, CIO w Grupie VAN, nie udało się przekonać publiczności – był czasowy horyzont zmiany. „Gdybyśmy te argumenty rozpatrywali w skali 5-8 lat, wynik mógłby być odmienny” – można było usłyszeć już po debacie, w trakcie kolacji. Zapis debaty – bo warto utrwalić te argumenty, można wręcz zastosować je jako matrycę przy własnych rozważaniach dotyczących miejsca dla Low Code w firmie – ukaże się w magazynie ITwiz i w serwisie, podobnie jak omówienia pozostałych sesji.

Jak skutecznie wdrażać Low Code? Świetne dyskusje podczas spotkania CXO HUB!

Ostatnie rozmowy po kolacji przeciągnęły się do 22. Było sporo spotkań nowych i starych, okazało się też, że spotkanie przysłużyło się konkretnym sprawom i współpracy. Kolejne spotkania są więc nieodzowne – cieszę się na nie już dziś.

Do zobaczenia w CXO HUB po wakacjach!

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *