Sztuczna inteligencjaPolecane tematy
Jak w system opieki zdrowotnej inwestują firmy z sektora BigTech
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii w sektorze opieki zdrowotnej. Napędzany jest też przez największe firmy technologiczne świata: Amazon, Google, Microsoft czy Nvidia.
Raport CB Insights „Big Tech in healthcare” szczegółowo analizuje ich zaangażowanie i strategie, które mają na celu rewolucjonizowanie różnych aspektów opieki zdrowotnej. Przyjrzyjmy się, jak technologiczni giganci zmieniają oblicze medycyny.
Amazon: transformacja opieki podstawowej i farmacji
Amazon, znany przede wszystkim ze swojej platformy e-commerce, ale także usług chmury obliczeniowej pod marką Amazon Web Services (AWS), wchodzi na rynek opieki zdrowotnej z dużym impetem.
Firma inwestuje w różne obszary, w tym Generative AI do tworzenia i analizowania dokumentacji EHR (Electronic Health Record), wykorzystanie technologii blockchain w rejestrach farmaceutycznych oraz w wirtualną opiekę podstawową i specjalistyczną.
Kluczowe Inicjatywy:
Opieka podstawowa i farmacja: Amazon buduje ekosystem, który łączy opiekę podstawową, dystrybucję leków i narzędzia wspierające tzw. wellness. Przejęcie internetowej „apteki” PillPack za 750 mln USD i współpraca z Blue Cross Blue Shield oferującą ubezpieczenia zdrowotne to tylko niektóre z kroków, które podjęła firma.
AWS w opiece zdrowotnej: Amazon Web Services rozwija specjalistyczne analizy i integracje danych dla urządzeń medycznych, co pomaga w poprawie usług farmaceutycznych.
Jak piszą autorzy raportu, Amazon wyróżnia się na tle konkurencji dzięki strategicznym przejęciom, jak zakup w 2023 roku za 3,9 mld USD firmy one medica oferującej usługi podstawowej opieki zdrowotnej, a także innowacyjnym usługom, takim jak asynchroniczna opieka wirtualna i zintegrowana, pełna obsługa farmaceutyczna.
Google: dane, interoperacyjność i AI
Google koncentruje się na tworzeniu ujednoliconej struktury danych zdrowotnych, która zapewnić ma zgodność z przepisami HIPAA. Firma rozwija również algorytmy AI do zastosowań w radiologii, terapii genetycznej oraz monitorowaniu pacjentów w szpitalach.
Kluczowe Inicjatywy:
Interoperacyjność danych i AI: Google rozwija procesory Arm także wykorzystywane do przetwarzania danych z wykorzystaniem algorytmów AI. W kwietniu 2024 firma zaprezentowała najnowszy z nich. Najnowszy procesor Axion Arm Neoverse V2 zapewnia ogromny skok wydajności w przypadku obciążeń ogólnego przeznaczenia, w tym trenowanie algorytmów AI. Google współpracuje też z Google Cloud w celu poprawy analizy danych.
Inwestycje w biotechnologię: Google Ventures aktywnie inwestuje w startupy biotechnologiczne, wspierając firmy zajmujące się onkologią i farmaceutyką. Jedna czwarta inwestycji w roku 2024 dotyczyła tych sektorów.
Jak przekonują analitycy CB Insights, Google wyróżnia się dzięki własnemu silnikowi danych oraz rozwiązaniom, które ułatwiają tworzenie innowacji zewnętrznym deweloperem oraz inicjatywom takim, jak własny procesor Axion czy partnerstwo z Fitbit, którego efektem ma być model LLM dedykowany aplikacjom śledzącym nasze zdrowie.
Microsoft: AI i chmura w służbie zdrowia
Microsoft wykorzystuje narzędzia AI do usprawnienia przepływów pracy w opiece zdrowotnej i przyspieszenia rozwoju leków. Przejęcie w 2022 roku firmy Nuance za 19,7 mld USD – lidera w dziedzinie konwersacyjnej sztucznej inteligencji i tzw. inteligencji otoczenia (Ambient Intelligence) w różnych branżach, w tym w służbie zdrowia – podkreśla zaangażowanie firmy w tworzenie algorytmów AI dla dokumentacji klinicznej.
Kluczowe Inicjatywy:
AI i chmura obliczeniowa: Usługi Microsoft Fabric i Azure wspierają bezpieczne i zgodne z przepisami zarządzanie danymi zdrowotnymi. Firma współpracuje z dostawcami opieki zdrowotnej w celu ulepszenia badań klinicznych i usług podstawowej opieki medycznej. Z DAX Copilot korzysta już ponad 200 placówek służby zdrowia.
Inwestycje w AI: Microsoft inwestuje w startupy zajmujące się obrazowaniem medycznym czy patologią (przykładami są firmy Page czy Flywheel)
Wg autorów raportu „Big Tech in healthcare”, Microsoft wyróżnia się integracją narzędzi AI Nuance w swoim ekosystemie produktów oraz partnerstwami, które wzmacniają procesy związane z badaniami klinicznymi i rozwojem leków.
Nvidia: AI i inteligentne szpitale
Ostatni z opisywanych BigTechów, Nvidia koncentruje się na zastosowaniach AI w opiece zdrowotnej, takich jak odkrywanie leków i obrazowanie medyczne. Platforma tej firmy Nvidia Clara i usługa BioNeMo są kluczowymi elementami tej strategii.
Kluczowe Inicjatywy:
Zaawansowany sprzęt i AI: Nvidia współpracuje ze startupami i dużymi firmami, aby rozwijać AI dla medycznego obrazowania, odkrywania nowych leków czy kolejnych generacji urządzeń wearables. Nvidia i japońska firma Mitsui zbudowały superkomputer Tokyo-1 mający przyspieszyć prace nad nowymi lekami.
Inteligentne szpitale: partnerstwa Nvidii mają na celu rozwój technologii dla inteligentnych szpitali, koncentrując się na empatycznych agentach AI i poprawie badań klinicznych.
Jak piszą autorzy raportu, Nvidia wyróżnia się rozwiązaniami sprzętowymi wspierającymi wykorzystanie algorytmów AI, który jest znaczącą przewagą w zastosowaniach zdrowotnych, oraz kompleksowymi rozwiązaniami AI wspieranymi przez strategiczne partnerstwa. Firma wspiera m.in. startupy wykorzystujące AI do obrazowania medycznego, np. Cybo czy Segmed, ale także te tworzące algorytmy AI dla robotów medycznych wykorzystywanych w przeprowadzaniu operacji (np. Active Surgical czy Moon Surgical).
Z raportu widać, że firmy Big Tech mogą odegrać kluczową rolę w transformacji systemu opieki zdrowotnej, wykorzystując technologiczne zdolności do rozwiązywania wyzwań jakie stoją przed tą branżą i wykorzystywania możliwości szybszego jej rozwoju.
Amazon zmienia oblicze podstawowej opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych, Google ulepsza interoperacyjność danych i inwestuje w biotechnologię, Microsoft integruje AI, aby usprawnić przepływy pracy klinicznej, a Nvidia napędza innowacje w sprzęcie AI i inteligentnych szpitalach.