CIO
Jak wykorzystać model team leasing? Outsourcing w praktyce
Usługi outsourcingowe całych zespołów projektowych systematycznie zyskują na znaczeniu, często zastępując powszechne dotąd w niektórych branżach usługi typu body leasing. Niewykluczone, że popyt na outsourcing zespołów projektowych dodatkowo zyska na znaczeniu w obliczu konieczności prowadzenia działalności biznesowej w warunkach światowej pandemii. Podpowiadamy w jaki sposób, krok po kroku, skorzystać z usług outsourcingowych.
Na początku marca na łamach serwisu ITwiz.pl ukazał się artykuł podsumowujący rosnącą rolę outsourcingu całych zespołów projektowych. Teraz podpowiadamy w jaki sposób model team leasing funkcjonuje w praktyce.
Na etapie tworzenia zewnętrznego zespołu, któremu powierzona zostanie odpowiedzialność za realizację określonego projektu IT duże znaczenie ma m.in. określenie zasad współpracy z dostawcą usług team leasing. “Prawidłowo skonstruowany kontrakt na zakup zespołu agile powinien obejmować stawkę godzinową, stawkę za sprint lub za miesiąc pracy całego zespołu, jasno określony zakres zadań, KPI pozwalające na rozliczenie zleconych zadań. Warto tak skonstruować umowę, by umożliwiała ona przedłużenie czasu trwania współpracy, lub – w razie takiej potrzeby – zakończenie współpracy przed czasem, z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia” – mówi Tomasz Woropaj, Business Unit Leader w firmie Cybercom.
Jak przekonują przedstawiciele firmy Cybercom proces skalowania projektu IT poprzez zakup zespołu od zewnętrznego dostawcy można sprowadzić do kilku kroków. Jednocześnie, umiejętnie wykorzystanie usług typu leasing team ma prowadzić do istotnych korzyści w zakresie efektywności realizacji prac projektowych. Możliwe ma być m.in. podniesienie efektywności realizowanych projektów IT nawet o 25%.
Najważniejsze etapy wdrożenia outsourcingu zespołów projektowych to:
1. Precyzyjne określenie potrzeb oraz wyznaczenie osoby pełniącej rolę Product Ownera i odpowiedzialnej za realizację projektu oraz rozliczenie jego efektów po stronie firmy korzystającej z usług outsourcingu.
2. Analiza rynku, w tym omówienie zakresu planowanego projektu oraz perspektyw na jego dalszy rozwój oraz technologii z potencjalnymi dostawcami, a następnie – wybór najlepszej oferty.
3. Określenie warunków współpracy, w tym formy umowy z dostawcą usług team leasing oraz zasad mierzenia efektywności pracy.
4. Rozpoczęcie budowania zespołu przez dostawcę – na tym etapie bardzo istotne jest, aby każdy z członków zespołu powinien znać osoby, z którymi będzie pracować, a także klienta i zadanie, jakie zespół ma do zrealizowania.
5. Uruchomienie projektu.