Artykuł z magazynu ITwizExecutive ViewPointBiznesPolecane tematy
Atende: Jesteśmy nieustająco entuzjastami innowacji
EVP
Executive ViewPoint
Z dr. hab. Romanem Szwedem, prezesem zarządu Atende, rozmawiamy o historii firmy, zmieniającej się ofercie, dostosowaniu jej do potrzeb klientów, najważniejszych, zrealizowanych projektach oraz strategii rozwoju Atende i siedmiu spółek zależnych, w tym w zakresie cloud computing, Big Data i IoT.
Nie zamierzamy porzucać wypracowanych przez lata umiejętności budowania systemów obliczeniowych i sieciowych. Widzimy jednak, że niezaprzeczalnym, światowym trendem jest przechodzenie od posiadania narzędzi IT do korzystania z nich w formie usług i w tę stronę się rozwijamy. Już dziś zbliżamy się do momentu, w którym usługi powtarzalne będą stanowiły większość naszej działalności.
Atende obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Jakie były początki firmy i jak na przełomie tych lat zmieniła się jej oferta i potrzeby klientów?
Jesienią 1991 roku – jeszcze jako pracownik naukowy Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego – dołączyłem do spółki PP ATM. Poprowadziłem Dział Zaawansowanych Systemów Komputerowych, z którego wyrosła późniejsza firma ATM. Nastąpiły lata dynamicznego rozwoju, a dzisiejsze Atende kontynuuje działalność teleinformatyczną ATM. Zaczynaliśmy działalność w czasach, gdy powszechne było przekonanie, że wszystkie potrzeby IT można zaspokoić przy użyciu komputera stojącego pod biurkiem. WWW było nowinką dla wąskiego grona naukowców, a e-mail dopiero raczkował.
Nasza firma pełniła na polskim rynku rolę – ośmielę się stwierdzić – cywilizacyjną. Wiedząc jak rozwija się światowa technika cyfrowa, edukowaliśmy klientów, otwieraliśmy przed nimi nowe możliwości i wspieraliśmy w ich wykorzystaniu. To my, jako pierwsza firma w Polsce, zaczęliśmy świadczyć usługę podłączania organizacji do internetu.
Przez wiele lat najpoważniejsze wyzwania i największe projekty dotyczyły zaawansowanej infrastruktury IT. Nadal trzeba ją rozwijać, ale współcześnie główne wyzwania polegają na zaspokajaniu potrzeb biznesowych, co wiąże się z przesunięciem oferty w stronę usług, oprogramowania i kompleksowych rozwiązań aplikacyjnych. Obecnie Atende jest giełdową grupą kapitałową i oferta naszych spółek-córek doskonale uzupełnia ofertę Atende SA właśnie w zakresie rozwiązań biznesowych.
Jakie najważniejsze osiągnięcia wymieniliby Państwo na przestrzeni ostatnich 25 lat?
Pierwszymi odbiorcami oferowanych przez nas zaawansowanych systemów komputerowych były uczelnie i instytuty naukowe. Współpraca ta zaowocowała dostawą pierwszego w Polsce superkomputera oraz wyposażeniem w sprzęt obliczeniowy głównych centrów obliczeniowych polskiej nauki. Byliśmy też współautorami koncepcji i partnerami technologicznymi w budowie pierwszej w Polsce sieci szerokopasmowej POL-34, prekursorki dzisiejszej sieci Pionier. Dużym osiągnięciem było stworzenie od podstaw operatora telekomunikacyjnego ATMAN, który jako pierwszy oparł usługi na własnej sieci światłowodowej. Rozpoczęta w 2001 roku działalność rozwinęła się pomyślnie i jest kontynuowana przez firmę ATM, od której oddzieliliśmy się w 2012 roku.
Bardzo wysoko cenimy sobie udział w rewolucyjnej transformacji operatorów telekomunikacji mobilnej od sieci nastawionych na transmisję głosu do sieci nastawionych na szerokopasmową transmisję danych. Braliśmy udział w kilku kolejnych rundach przemian – budowaniu sieci 2G, 3G i LTE – i utrzymujemy współpracę w dalszym ciągu tej ewolucji. Niewątpliwym sukcesem, a przy tym największym projektem w historii firmy, było zaprojektowanie, zbudowanie i uruchomienie Ogólnopolskiej Sieci Teleinformatycznej na potrzeby obsługi numeru alarmowego 112 (OST 112). Jako podwykonawca ATM wzięliśmy udział w projekcie, który jest chlubnym wyjątkiem wśród przedsięwzięć publicznych o tej skali, ponieważ został ukończony w terminie i w założonym budżecie.
Największym jednak osiągnięciem tego 25-lecia jest to, że zrealizowaliśmy w tym czasie wszystkie projekty, których się podjęliśmy. Jak to kiedyś zgrabnie podsumował jeden z analityków finansowych – Atende nie zaliczyło ani jednej „wtopy”!
Jak obecnie wygląda oferta firmy i do jakich segmentów rynku jest kierowana?
Trzon naszej oferty wciąż stanowi integracja złożonych systemów infrastruktury teleinformatycznej, coraz częściej uzupełnianej kompleksowymi rozwiązaniami aplikacyjnymi. Budujemy głównie nowoczesne, wielousługowe sieci transmisyjne oraz platformy obliczeniowe, z nastawieniem na budowanie chmury obliczeniowej. Staramy się utrzymać zrównoważoną obecność we wszystkich sektorach, jednak nasi klienci to głównie operatorzy oraz instytucje publiczne, wśród których szczególne miejsce zajmują jednostki MON. Spółki Grupy Atende działają na wielu rynkach i oferują kompleksowe rozwiązania IT m.in. w zakresie usług multimedialnych, energetyki, ochrony zdrowia oraz w administracji.
W jaki sposób dostosowują Państwo ofertę do potrzeb klientów?
Pielęgnujemy relacje z klientami, śledzimy rozwój ich biznesów i w naturalny sposób przewidujemy ich potrzeby. Jesteśmy partnerem dostawców technologii, którzy operują na rynku światowym i przez to mają większe doświadczenie. Wykorzystujemy ich wiedzę na równi z własną intuicją i własnymi produktami. Zwykle proponujemy rozwiązania z najwyższej półki, chociaż mamy świadomość, że nie wszyscy potrzebują właśnie takich zaawansowanych systemów. Staramy się być partnerem z wyboru dla tych, którzy takie potrzeby mają.
W którym kierunku rozwijana będzie oferta firmy? Niedawno zrealizowali Państwo ciekawy projekt dla resortu obrony narodowej związany z wdrożeniem rozwiązania Vblock…
Vblock firmy VCE to przykład tzw. konwergentnej infrastruktury, łączącej funkcjonalności serwerów, pamięci masowych i urządzeń sieciowych z oprogramowaniem do wirtualizacji. Jest to w zasadzie powrót do liczącej z górą 50 lat, pierwotnej zasady konstrukcji komputerów, w których logiczne środowisko użytkownika jest oddzielone od fizycznych urządzeń, na których jest realizowane. Dzięki temu możliwe jest udostępnianie wirtualnych komputerów przez sieć, np. internet, co jest podstawą funkcjonowania chmury obliczeniowej. Technologie chmurowe to przyszłość informatyki. Od kilku lat sami świadczymy takie usługi, nabierając doświadczenia i rozpoznając rzeczywiste potrzeby klientów. Coraz częściej zamiast inwestować we własne zasoby sprzętu i oprogramowania, klienci wolą kupować tę samą funkcjonalność w formie usług. Dlatego rozwijamy szeroki wachlarz usług outsourcingowych i utrzymaniowych, które spotykają się z rosnącym zainteresowaniem rynku.
Jakie są dziś – i jakie będą – najważniejsze specjalizacje Atende?
Nie zamierzamy porzucać wypracowanych przez lata umiejętności budowania systemów obliczeniowych i sieciowych. Widzimy jednak, że niezaprzeczalnym, światowym trendem jest przechodzenie od posiadania narzędzi IT do korzystania z nich w formie usług i w tę stronę się rozwijamy. Już dziś zbliżamy się do momentu, w którym usługi powtarzalne będą stanowiły większość naszej działalności.
Równocześnie pozostajemy entuzjastami innowacji. Angażując do współpracy nowe pokolenia ciekawych, zdolnych ludzi, tworzymy produkty i usługi związane z nadchodzącą erą internetu rzeczy. Mamy już osiągnięcia w dziedzinie inteligentnych sieci energetycznych – własny system oprogramowania pozwalającego zbierać dane z liczników zdalnego odczytu i własną konstrukcję nowatorskiego urządzenia, które w zależności od załadowanego oprogramowania może pełnić rolę inteligentnych liczników różnorakiego przeznaczenia lub koncentratorów komunikacyjnych. Mamy narzędzia typu Big Data, pozwalające z ogromnych ilości zbieranych danych wydobywać użyteczne informacje. Rozwijamy portfolio rozwiązań, które znajdą zastosowanie w budowaniu inteligentnego środowiska przyszłości.
W strategii na lata 2016–2017 wspominają Państwo o planach ekspansji na rynki zagraniczne…
Wypracowaliśmy w Grupie Atende wiele produktów, które mają potencjał podbijania rynków globalnych. Doskonałym przykładem są rozwiązania z zakresu inteligentnych sieci energetycznych. Atende Software właśnie podpisała umowę z kazachskim producentem liczników do sieci energetycznych nowej generacji.
Wspominają Państwo także o ewentualnych przejęciach. Czy wiadomo jakiego typu firm poszukuje Atende do swojej Grupy?
Stale dbamy o to, aby nasze usługi stały na najwyższym poziomie technicznym i często wyprzedzamy rynek w interesujących nas dziedzinach. Obecnie celujemy w ciekawe start-upy uzupełniające nasze portfolio produktów i usług, których przejęcie możemy sfinansować ze środków własnych. Dopływ nowych, dynamicznych i innowacyjnych kadr jest równie ważną motywacją, jak dobre portfolio produktów. Młodzi, zdolni i zmotywowani menedżerowie chcą rozwijać swoje biznesy w ramach Grupy Atende, bo wierzą, że nie zmarnujemy ich talentu.