PracaProgramowanieRynek

Kluczowe technologie Nokii powstają w Polsce

W Polsce powstają rozwiązania dla sieci 5G oraz LTE-Advanced, a także urządzenia bazujące na technologii Small Cells. Zdaniem przedstawicieli firmy Nokia Networks są to rozwiązania o kluczowym znaczeniu dla rozwoju rynku telekomunikacyjnego w nadchodzących latach. Poza działalnością badawczo-rozwojową polski oddział firmy Nokia Networks specjalizuje się w budowaniu rozwiązań infrastrukturalnych oraz dostarczaniu usług dla lokalnych operatorów telekomunikacyjnych. W Warszawie działa również centrum usługowe świadczące usługi dla klientów koncernu z całego świata.

Kluczowe technologie Nokii powstają w Polsce

Przedstawiciele polskiego oddziału firmy podkreślają, że pracownicy ośrodków badawczo-rozojowych zlokalizowanych w Warszawie i w Krakowie biorą udział w najważniejszych projektach pozwalających realizować wizję rozwoju technologicznego. “Polski oddział Nokii jest dziś jednym z największych w Europie – zatrudniamy ponad 3 750 osób, głównie w obszarze R&D” – podkreśla Piotr Kaczmarek, prezes zarządu Nokia Networks w Polsce. O znaczeniu polskich struktur koncernu świadczyć ma także dynamiczny rozwój zatrudnienia – w ciągu 8 ostatnich lat Nokia w Polsce zatrudniła ok. 2,6 tys. osób.

W Polsce rozwijane są m.in. rozwiązania dla sieci mobilnych piątej generacji – 5G. Wizja kierownictwa firmy Nokia w tym zakresie zakłada, że kolejna generacja sieci mobilnych będzie zapewniać przepustowość wyższą niż 10 Gb/s oraz ekstremalnie niskie opóźnienia. Sieci 5G mają być zaś wykorzystywane nie tylko do komunikacji pomiędzy użytkownikami urządzeń mobilnych, ale także przez autonomiczne urządzenia. „Projekt systemu telekomunikacji mobilnej piątej generacji jest ściśle związany z rozwojem komunikacji pomiędzy urządzeniami, ale również rosnącym ruchem danych we wszystkich sieciach. 5G jest obecnie w fazie badań i pierwsze bazujące na standardzie 5G komercyjne wdrożenia tej technologii spodziewane są około roku 2020″ – mówi Agnieszka Szufarska, Radio Research Manager z Centrum R&D Nokii we Wrocławiu. “Jesteśmy jednym w wiodących graczy w tworzeniu standardu 5G biorąc udział w międzynarodowych projektach METIS czy 5G PPP. Oprócz wytyczania drogi do 5G, polscy inżynierowie opracowują oprogramowanie i aplikacje dla technologii LTE, LTE-Advanced. Uczestniczą także w tworzeniu rozwiązań 3G oraz LTE, wspierając operatorów z całego świata” – dodaje Bartosz Ciepluch, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii firmy Nokia w Wrocławiu.

Przedstawiciele polskiego oddziału Nokia Networks podkreślają również, że lokalne ośrodki badawcze tworzą największa instytucję badawczo-rozwojową w zakresie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w kraju i mogą pochwalić się jednymi z najnowocześniejszych laboratoriów w Europie. Nokia współpracuje też polskimi uczelniami wyższymi. Efektem tej współpracy jest, otwarte we wrześniu br., laboratorium LTE dla studentów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH w Krakowie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *