Rynek

Kyndryl stawia na cyfryzację wykorzystującą chmurę, sztuczną inteligencję oraz rozwiązania open source

Kyndryl, obecnie niezależny już dostawca usług dla infrastruktury IT – do listopada 2021 roku będący częścią IBM – przedstawił plany wspierania digitalizacji polskich firm z różnych sektorów gospodarki. Obejmują one m.in. rozwój narzędzi open source dla automatyzacji infrastruktury IT, poprawę bezpieczeństwa usług IT, a także prace nad rozwiązaniami chmurowymi czy sztucznej inteligencji. Zatrudniający ponad 5 tys. pracowników polski oddział marki zakłada na ten rok co najmniej kilkuprocentowy wzrost oraz zwiększenie zatrudnienia. 

Kyndryl stawia na cyfryzację wykorzystującą chmurę, sztuczną inteligencję oraz rozwiązania open source
Źródło: IBM

Notowana na amerykańskiej giełdzie spółka Kyndryl, rozpoczęła swoją niezależną działalność w Polsce w listopadzie 2021 roku, na bazie działu Usług Technologicznych IBM. Przypomnijmy, że o planach odłączenia się spółki od koncernu IBM pisaliśmy na łamach serwisu ITwiz już w kwietniu ubiegłego roku. Globalnie Kyndryl zatrudnia około 90 tys. wykwalifikowanych profesjonalistów wspierając ponad 4000 klientów w 60 krajach na całym świecie – baza klientów spółki obejmuje m.in. 75 firm z listy Fortune 100. Polski oddział marki jest natomiast częścią regionu Europy Środkowo Wschodniej, zatrudniającego ponad jedenaście tysięcy ekspertów.

Samodzielne pół roku działalności polskiego oddziału marki na rynku przyniosło pierwsze strategiczne umowy i pozwoliło firmie zaangażować się w technologiczny rozwój zarówno krajowego sektora MŚP, jak i dużych, globalnych przedsiębiorstw w Polsce. Jednym z nich jest producent paneli podłogowych i wyrobów drewnopodobnych Swiss Krono. “Kyndryl wypracował dla nas rozwiązania pozwalające na elastyczne skalowanie systemów SAP bez skomplikowanych dostosowań konfiguracji, a co ważne – pozwalające nam swobodnie łączyć nowe systemy z tymi już istniejącymi” – powiedział Marek Ługowski, Head of IT Infrastructure, Swiss Krono w Polsce. Na mocy nowej umowy, Kyndryl wdroży dla Swiss Krono rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną integrację aplikacji biznesowych firmy w innym kraju.

“Technologiczny agnostyk”

Globalnie Kyndryl pozycjonuje się jako „technologiczny agnostyk” mający umowy partnerskie i współpracujący z największymi dostawcami IT (m.in. Google, Microsoft, SAP, VMware, Cisco, Dell Technologies, IBM czy Red Hat) i systemami operacyjnymi. Efektem tego podejścia jest rozwój usług w kierunku wykorzystania technologii open source, także na polskim rynku. Wykorzystując elastyczność, którą daje otwarte oprogramowanie, spółka może wspierać klientów na każdym etapie projektu – od analizy potrzeb biznesowych, przez przygotowanie i projektowanie rozwiązań, aż do realizacji i utrzymania, zapewniają przedstawiciele Kyndryl.

“W DNA naszej marki jest budowanie porozumienia ponad podziałami. Ma to dla nas wielkie znaczenie zarówno w kontaktach z partnerami biznesowymi, jak i w kontekście technologicznym. Naszym pomysłem na rozwój i przyspieszenie cyfryzacji w Polsce jest m.in. standaryzacja i szersze wykorzystanie technologii otwartych. Wierzymy, że praca w otwartym środowisku jest możliwa i przyniesie wymierne korzyści dla całego rynku IT. Przejście na ten model współpracy będzie wymagało konsekwentnej pracy nad uświadamianiem branży, ale jesteśmy do tej dyskusji przygotowani i mamy w niej niepodważalne argumenty” – zapewniał podczas spotkania z dziennikarzami Paweł Raczyński, dyrektor zarządzający Kyndryl Poland i Kraje Bałtyckie oraz prezes zarządu Kyndryl Poland.

Aquila – rozwiązanie AI analizujące dokumenty

Oprócz nowatorskiego podejścia do wykorzystania open source, spółka rozwija także inne usługi technologiczne, które pomagają przedsiębiorstwom osiągnąć maksymalną wydajność cyfrową. Polski oddział Kyndryl zaangażowany jest w tworzenie lub ewolucję lokalnych technologii chmurowych, sztucznej inteligencji, usług sieciowych i brzegowych, zarządzania czy odporności cybernetycznej. Jednym z przykładów rozwiązań wpierających zarządzanie systemami i usługami jest narzędzie sztucznej inteligencji do automatycznej analizy dokumentów o nazwie Aquila, stworzone przy współpracy z kancelarią SSW Pragmatic Solutions.

“Razem z Kyndryl Poland opracowaliśmy silnik sztucznej inteligencji Aquila do rozumienia i przetwarzania języka naturalnego dokumentów tekstowych. W tej chwili pracujemy nad jego dalszym rozwojem i udoskonaleniem, a docelowo chcemy stworzyć platformę, która będzie mogła być wykorzystywana w każdej organizacji i branży” – wskazał Piotr Spaczyński, partner zarządzający w SSW Pragmatic Solutions.

Rozwojowe plany

Z perspektywy lokalnej, Kyndryl jest więc organizacją dostarczająca strategiczne usługi obejmujące pełen zakres zarządzania projektami informatycznymi. Projekty dla klientów w Polsce realizują lokalne zespoły, które znają krajowy kontekst biznesowy oraz rozumieją polskie uwarunkowania prawne i finansowe, zapewniają przedstawiciele spółki, dodając jednocześnie, iż wraz z rozwojem wachlarza usług będzie ona prowadziła kolejne rekrutacje. Dodajmy również, że działania marki wychodzą poza ramy biznesowe – w jej planach znalazły się bowiem projekty CSR czy technologiczne wsparcie organizacji pożytku publicznego.

“Planujemy rosnąć w Polsce szybciej niż rynek. Stawiamy na rozwiązania otwarte i na to, aby umożliwiać naszym klientom wykorzystanie technologii, które nie zamykają ich w jednej konkretnej dziedzinie. Będziemy więc pracować dalej z klientami z wielu branż” – podsumował Paweł Raczyński.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *