InfrastrukturaRynek

LUMI – nowy superkomputer napędzany przez AMD EPYC i AMD Instinct

Firmy AMD i HPE poinformowały, że procesory AMD EPYC następnej generacji oraz akceleratory AMD Instinct, będą napędzać superkomputer powstający w ramach inicjatywy European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU). LUMI, jak w skrócie określana jest ta nowa maszyna, powstaje w fińskim Kajaan w IT Center of Science (CSC).

LUMI – nowy superkomputer napędzany przez AMD EPYC i AMD Instinct

Jako jedna z najszybszych maszyn tego rodzaju na świecie, wspomniany superkomputer będzie współdzielony przez kraje europejskie w ramach nowo sformowanego konsorcjum, właśnie o nazwie LUMI. W jego skład wchodzą Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Norwegia, Polska, Szwecja oraz Szwajcaria. Dzięki procesorom AMD EPYC i akceleratorom AMD Instinct, powinien on zapewnić niezrównaną wydajność, która pomoże w rozwijaniu algorytmów głębokiego uczenia i w efekcie w rozwiązywaniu złożonych problemów na styku modelowania, symulacji oraz sztucznej inteligencji.

Nowy superkomputer pomoże naukowcom, organizacjom prywatnym i publicznym, przyspieszyć w znaczący sposób prace badawczo-rozwojowe oraz napędzać innowacje w takich m.in. dziedzinach, jak opieka zdrowotna czy prognozowanie pogody. LUMI będzie wyposażony w system, którego wydajność osiągnąć ma wartość 550 PetaFlops (jednostka mocy obliczeniowej komputerów), co odpowiada mniej więcej łącznej wydajności 1,5 miliona laptopów. Jak wskazali producenci, nowy system powinien być dostępny w połowie przyszłego roku.

Ponadto, dzięki współpracy z EuroHPC JU, firma HPE zwiększy zasoby superkomputerowe, aby przyspieszyć realizację europejskiego planu działania na rzecz osiągnięcia obliczeń w eksaskali, co stanowić ma kolejny znaczący skok w dziedzinie superkomputerów, które zapewnią od 5 do 10 razy większą wydajność niż obecne systemy.

Przypomnijmy też, że LUMI to trzeci superkomputer zaprezentowany w ostatnich dniach, który konstruowany jest w oparciu o rozwiązana AMD. Dwa pozostałe to: superkomputer stworzony dla Laboratorium Narodowego w Los Alamos (o nazwie Chicoma) oraz maszyna powstająca dla australijskiego Centrum Superkomputerowego Pawsey.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *