InfrastrukturaRynek

LUMI – nowy superkomputer napędzany przez AMD EPYC i AMD Instinct

Firmy AMD i HPE poinformowały, że procesory AMD EPYC następnej generacji oraz akceleratory AMD Instinct, będą napędzać superkomputer powstający w ramach inicjatywy European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU). LUMI, jak w skrócie określana jest ta nowa maszyna, powstaje w fińskim Kajaan w IT Center of Science (CSC).

LUMI – nowy superkomputer napędzany przez AMD EPYC i AMD Instinct

Jako jedna z najszybszych maszyn tego rodzaju na świecie, wspomniany superkomputer będzie współdzielony przez kraje europejskie w ramach nowo sformowanego konsorcjum, właśnie o nazwie LUMI. W jego skład wchodzą Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Norwegia, Polska, Szwecja oraz Szwajcaria. Dzięki procesorom AMD EPYC i akceleratorom AMD Instinct, powinien on zapewnić niezrównaną wydajność, która pomoże w rozwijaniu algorytmów głębokiego uczenia i w efekcie w rozwiązywaniu złożonych problemów na styku modelowania, symulacji oraz sztucznej inteligencji.

Nowy superkomputer pomoże naukowcom, organizacjom prywatnym i publicznym, przyspieszyć w znaczący sposób prace badawczo-rozwojowe oraz napędzać innowacje w takich m.in. dziedzinach, jak opieka zdrowotna czy prognozowanie pogody. LUMI będzie wyposażony w system, którego wydajność osiągnąć ma wartość 550 PetaFlops (jednostka mocy obliczeniowej komputerów), co odpowiada mniej więcej łącznej wydajności 1,5 miliona laptopów. Jak wskazali producenci, nowy system powinien być dostępny w połowie przyszłego roku.

Ponadto, dzięki współpracy z EuroHPC JU, firma HPE zwiększy zasoby superkomputerowe, aby przyspieszyć realizację europejskiego planu działania na rzecz osiągnięcia obliczeń w eksaskali, co stanowić ma kolejny znaczący skok w dziedzinie superkomputerów, które zapewnią od 5 do 10 razy większą wydajność niż obecne systemy.

Przypomnijmy też, że LUMI to trzeci superkomputer zaprezentowany w ostatnich dniach, który konstruowany jest w oparciu o rozwiązana AMD. Dwa pozostałe to: superkomputer stworzony dla Laboratorium Narodowego w Los Alamos (o nazwie Chicoma) oraz maszyna powstająca dla australijskiego Centrum Superkomputerowego Pawsey.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *