BiznesPolecane tematy

Megatrendy IT, czyli jak technologie zmieniają biznes

Wśród wymienianych przez HP na Forum Wyzwania IT 2015 megatrendów – które wpływają dziś w największym stopniu na IT – są: mobilność, rosnące znaczenie bezpieczeństwa, cloud computing oraz Big Data. ITwiz był patronem Forum.

Megatrendy IT, czyli jak technologie zmieniają biznes

Rosnące znaczenie mobilności to efekt podłączenia 100 mld urządzeń do internetu do roku 2020. Coraz większy nacisk na bezpieczeństwo spowodowany jest tym, że średni koszt związany z naruszeniem bezpieczeństwa IT w korporacjach to 5,5 mln USD. Do końca 2015 roku zdigitalizowanych zostanie 1 bln stron tekstu. Aby sprostać ilości cyfrowych informacji w coraz większym stopniu korzystamy – zarówno prywatnie, jak i w biznesie – z chmury. Z kolei 7-krotny wzrost liczby przetwarzanych danych w latach 2010-2015 wpływa na coraz większe znaczenie rozwiązań do analizy dużych wolumenów danych Big Data.

Informacje w kontekście wytwarzających je ludzi

Megatrendy zmieniają też sposób w jaki się komunikujemy. Dzięki Big Data możliwe jest dostosowanie informacji do nas i naszych potrzeb, czyli wdrożenie koncepcji Smart Data” – mówił Eric Lallier, wiceprezes i dyrektor generalny działu Printing and Personal Systems w regionie Central & Estern Europe i Izraelu w HP. W przypadku Big Data, widać lawinowy wzrost danych związany z danymi tworzonymi przez ludzi (human data) i maszyny (machine data), zwłaszcza w kontekście rozwoju Internetu rzeczy.

Dane to z jednej strony najcenniejszy, strategiczny wręcz zasób, który możemy monetyzować, personalizować, monitorować, mierzyć, optymalizować i wykorzystać do przewidywania przyszłych zdarzeń. Z drugiej zaś narażone są na wielkie ryzyko wymuszające kontrolowanie i zabezpieczanie ich. Dane pozwalają na zwiększenie efektywności działania (przez znalezienie odpowiednich informacji), produktywności (wzbogacenie ich), zredukowanie kosztów (analizę) oraz zwiększenie przychodów (wykorzystanie w praktyce).

Wyzwaniami IT związanymi z wykorzystaniem zbieranych informacji stanowi fakt, że 90% danych wytworzonych do roku 2015 będzie nieustrukturyzowana, a 75% aktualnie wdrożonych hurtowni danych nie będzie w stanie przechowywać tego typu danych ze względu na ich różnorodność oraz złożoność. Jednocześnie 86% firm nie jest w stanie dostarczyć odpowiednich informacji w odpowiednim czasie” – mówi Sebastian Pawlak, CTO w HP Polska. Dodatkowo rok do roku następuje 48 proc. wzrost ilości danych.

Innym wyzwaniem związanym z rosnącą ilością informacji są dane tworzone przez ludzi. Informacje te są bardzo zróżnicowane (tekst, audio, wideo, serwisy społecznościowe), dynamiczne, skomplikowane w zrozumieniu i niejednoznaczne. Problemów tych nie rozwiąże zastosowanie metadanych i słów kluczowych. Aż 70% wszystkich powstających informacji tworzą ludzie. Każdego dnia wysyłamy 294 mld maili, w każdej minucie 12 mln komunikatów SMS, a w każdej sekundzie 97 tys. twieet’ów. Rozwiązaniami proponowanymi przez HP do rozwiązania tych problemów są m.in. platformy HP Idol (przejęta wraz z firmą Autonomy) i HP Vertica.

Zabezpieczenie najcenniejszych zasobów przedsiębiorstw

Dane to nie tylko potencjał, który za nimi stoi. To także najcenniejszy zasób przedsiębiorstw narażony na coraz większą liczbę cyberzagrożeń. Średnia wartość kosztów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa w firmach wzrosła w latach 2010-2014 o 95% – z 6,5 mln USD do 12,7 mln USD. „Z kolei o 221% wzrósł średni czas potrzebny na rozwiązanie problemów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa – z 10 dni do 45 dni” – mówi Andrzej Kawalec, CTO w HP Enterprise Security w regionie EMEA w HP. „Dziś atak hakerów podzielony jest na kilka etapów – poszukiwania informacji, infiltracji wybranych pracowników, włamaniu, pozyskaniu danych, ukryciu śladów, a następnie sprzedaży wykradzionych informacji” – dodaje.

Najważniejsze zagrożenia na rok 2015 wg HP to: zagrożenia związane z „eksplozją” liczby urządzeń mobilnych, podatności w rozwiązaniach open source, ataki kierowane na konkretne sektory gospodarki, naruszenia bezpieczeństwa w łańcuchach dostaw oraz zwiększenie nacisku na zachowanie prywatności.

Cyfryzacja to przede wszystkim zamiana – formy, jakości, wydajności i postrzegania. To zastąpienie dotychczasowych procesów i przeniesienie ich w pełni do świata IT. Wiemy, że największą wartością każdej firmy są dane – informacja. Należy je przekazywać i przetwarzać w odpowiedni sposób, co wiąże się z komunikacją. Im więcej danych i procesów oddajemy w ręce komputerów, tym łatwiejsza jest nasza praca. Niesie to jednak ryzyko utraty lub kradzieży danych. Dlatego też ostatnim filarem cyfrowej transformacji jest bezpieczeństwo. Z tego powodu sesja plenarna Forum Wyzwania IT została podzielona na te trzy główne tematy – Informacja, Komunikacja i Bezpieczeństwo” – podsumowuje Sebastian Pawlak.

Megatrendy IT w liczbach: 7-krotny wzrost liczby przetwarzanych danych nastąpi w latach 2010-2015, co wpływa na coraz większe znaczenie rozwiązań Big Data.
5,5 mln USD to średni koszt związany z naruszeniem bezpieczeństwa IT w korporacjach.
100 mld urządzeń będzie podłączonych do internetu do roku 2020.
1 bln stron tekstu zostanie zdigitalizowanych do końca roku 2015.

Więcej o konferencji HP Forum Wyzwania IT 2015 – http://www.wyzwaniait.pl

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *