InfrastrukturaRynekPolecane tematy
5G będzie dominującą technologią dostępu mobilnego już w 2027 roku
Liczba globalnych subskrypcji 5G rośnie. W III kwartale br. dodano ich około 160 mln, osiągając łączną liczbę 2,1 miliarda subskrypcji. Przewiduje się, że pod koniec 2024 roku, jedna czwarta wszystkich subskrypcji mobilnych będzie korzystać z tej technologii. Ta dynamika ma się utrzymać i oczekuje się, że 5G stanie się dominującą technologią dostępu mobilnego już w 2027 roku – a nie w roku 2028 jak przewidywano wcześniej. Z kolei globalny ruch danych mobilnych ma się niemal potroić do końca 2030 roku. Te oraz inne interesujące prognozy dla branży przynosi najnowsza edycja raportu Ericsson Mobility.
- Globalna liczba subskrypcji 5G osiągnie około 6,3 miliarda w 2030 roku, co stanowi 67% wszystkich subskrypcji mobilnych.
- Prognozuje się, że 5G będzie obsługiwać 80% całkowitego mobilnego ruchu danych do końca 2030 roku.
- Po uruchomieniu 5G SA i 5G Advanced, oczekuje się, że technologia 6G pojawi się w 2030 roku.
- Do końca 2024 roku zasięg 5G w średnim paśmie - poza Chinami kontynentalnymi - ma osiągnąć 40%.
Chociaż zasięg 5G rośnie wśród globalnej populacji, średnie pasmo 5G wdrażane jest tylko w około 30% wszystkich lokalizacji na świecie – poza Chinami kontynentalnymi. Aby w pełni wykorzystać potencjał 5G, konieczne jest więc dalsze zagęszczanie lokalizacji średniego pasma i wdrażanie autonomicznych sieci 5G (SA).
Spośród około 320 dostawców usług komunikacyjnych (CSP), którzy obecnie oferują komercyjne usługi 5G, mniej niż 20% wdrożyło technologię 5G Standalone (SA). Zagęszczenie lokalizacji średniego pasma oraz stacji bazowych 5G SA jest postrzegane jako kluczowy czynnik napędzający wykorzystanie pełnego potencjału technologii 5G, w tym możliwości programowalnych i inteligentnych sieci.
„Technologie 5G Standalone oraz zaawansowane sieci programowalne otwierają przed dostawcami usług komunikacyjnych nowe możliwości tworzenia atrakcyjnej oferty dla klientów. Raport Ericsson Mobility prezentuje kluczowe dane i analizy, które pomagają zrozumieć, jak efektywne zarządzanie wydajnością i innowacyjność mogą napędzać rozwój całej branży. W Polsce mamy okazję uczestniczyć w tej transformacji, przyczyniając się do budowy przyszłościowej infrastruktury cyfrowej” – skomentował Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.
Blisko 60% z 6,3 mld globalnych subskrypcji 5G prognozowanych do końca 2030 roku ma być subskrypcjami 5G Standalone (SA). Oczekuje się, że w globalnym ruchu danych mobilnych, sieci 5G będą przenosić około 80% całkowitego ruchu tych danych do końca 2030 roku – w porównaniu do 34% do końca 2024 roku.
Rośnie popularność FWA
Nadal na popularności zyskuje również stały dostęp bezprzewodowy (FWA). Na całym świecie występuje on jako drugi co do wielkości przypadek użycia 5G, po rozszerzonym, szerokopasmowym internecie mobilnym (eMBB). W czterech z sześciu regionów świata, usługi FWA oferuje obecnie ponad 80% dostawców usług komunikacyjnych (CSP). Liczba dostawców usług FWA, proponujących plany taryfowe oparte na prędkości – z parametrami pobierania i wysyłania danych zbliżonymi do ofert kablowych lub światłowodowych – w ciągu ostatniego roku wzrosła z 30 do 43%.
Europa Zachodnia odnotowała szybki wzrost ofert opartych na prędkości FWA. Proponuje je już 52% dostawców, w porównaniu z 32% rok temu. Sama Europa odpowiada za 73% wszystkich uruchomień usług 5G FWA na świecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Do końca 2030 roku spośród prognozowanych 350 milionów globalnych połączeń FWA prawie 80% będzie obsługiwanych przez sieci 5G.
Według innych prognoz z raportu, globalne subskrypcje 5G mają osiągnąć prawie 2,3 miliarda do końca 2024 roku, co stanowi 25% wszystkich globalnych subskrypcji mobilnych. Prognozuje się też, że liczba subskrypcji 5G przewyższy liczbę tych 4G w 2027 roku. Z kolei pierwsze wdrożenia sieci 6G przewidywane są na 2030 rok. Będą one rozwijać i skalować możliwości technologii 5G Standalone (SA) i 5G Advanced.
GenAI będzie napędzać wzrost ruchu mobilnego
Raport firmy Ericsson porusza również kwestię tego, w jaki sposób AI, w tym aplikacje GenAI – już zintegrowane w smartfonach, laptopach, zegarkach i produktach FWA – mogą wpłynąć na ruch sieciowy związany z wysyłaniem i pobieraniem danych.
Jak wskazują autorzy raportu, zwiększone wykorzystanie opartych na GenAI asystentów wideo i wciągających interakcji może znacząc zwiększyć przyszły ruch w sieci mobilnej – zarówno ten uplink, jak i downlink. Z kolei możliwości kompresji GenAI będą zapewne wykorzystywane w zamkniętych aplikacjach ekosystemowych, ale jest mało prawdopodobne, aby wpłynęły na ogólny ruch konsumencki w najbliższym czasie.