Zapraszam wszystkie firmy sektora ICT do wzięcia udziału we współorganizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) Warszawskich Targach Humanitarnych (Warsaw Humanitarian Expo, WHE), które odbędą się w dniach 11-13 czerwca w PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie k. Warszawy.
Targi te są jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej i mają pomóc w dostrzeżeniu przez firmy bardzo istotnego rynku, jaki stanowi obszar pomocy humanitarnej i rozwojowej. Niestety polskie firmy tylko w minimalnym stopniu uczestniczą w tym rynku, pomimo że jest on warty wiele miliardów złotych rocznie. Same tylko instytucje systemu Narodów Zjednoczonych na realizację zamówień wydają rocznie prawie 70 mld PLN.
Sektor doradczo-administracyjny, w ramach którego ONZ klasyfikuje usługi z szeroko rozumianej branży ICT, był w 2017 r. największym pod względem wartości, segmentem zamówień organizacji wyspecjalizowanych systemu ONZ (wzrost wartości zakupów w tym sektorze do roku poprzedniego o ponad 30%). W roku 2017 wartość zrealizowanych zamówień na usługi komputerowe (Computer Services) wyniosła ponad 450 mln USD. Dodatkowo prawie 170 mln USD zostało przeznaczone na usługi IT (Information Technology Service Delivery), a kolejnych 100 mln USD na oprogramowanie (Software). Powyższe liczby wskazują na bardzo duży potencjał dla współpracy polskich firm teleinformatycznych z organizacjami międzynarodowymi, a obecność na Warsaw Humanitarian Expoprzedstawicieli tych organizacji umożliwi pozyskanie dodatkowych informacji dla bieżących potrzeb i preferencji zakupowych bezpośrednio u źródła.
Należy pamiętać, iż ONZ premiuje innowacyjność rozwiązań, ale przede wszystkim jest zainteresowana rozszerzaniem swojej bazy dostawców. A także, że system zamówień ONZ jest bardzo sprawnie zorganizowany, procedury są transparentne, a płatności realizowane na czas.
Podczas WHE będziecie Państwo mogli zaprezentować swoje firmy (jak również umówić spotkania b2b) osobom odpowiedzialnym za zakupy usług w ONZ i jej agendach, Unii Europejskiej, NATO, czy międzynarodowych instytucji finansowych (jak np.: Banku Światowego, EBOR, EBI). A także wziąć udział w szkoleniach na temat efektywnego uczestnictwa w projektach i przetargach przez nie organizowanych (Warsaw Procurement Forum), które poprowadzi zespół zaproszonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych 30 ekspertów odpowiedzialnych za działy zakupów i projektów w wybranych organizacjach międzynarodowych.
Podczas WHE zostanie także zorganizowane Miasteczko Humanitarne, w którym wezmą udział przedstawiciele polskich i zagranicznych NGO’sów, czy fundacji niosących pomoc. Organizacje pozarządowe także dokonują zakupów na potrzeby prowadzonych przez siebie akcji humanitarnych, finansowanych również ze środków publicznych.
Przy okazji zachęcam Państwa do wzięcia udziału w konferencjipoświęconej relacjom pomiędzy pomocą humanitarną i rozwojową a biznesem. Dyskutowane tam będą takie tematy, jak rola innowacji, czy trendy jakie tworzą się w relacjach pomiędzy pomocą humanitarną i rozwojową a biznesem (Responsible Business for Humanitarian Emergencies).
Zachęcam Państwa do skorzystania z tej unikalnej okazji i uczestnictwa w WHE!
Program i rejestracja na: https://humanitarianexpo.com/
Wojciech Ponikiewski, Ambasador, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych