InfrastrukturaBranża ITRynekPolecane tematy

MWC 2017 w Barcelonie pod znakiem sieci 5G

Pod koniec lutego Barcelona zmienia się w światowe centrum technologii mobilnych. Wszystko za sprawą Mobile World Congress. Zwykle te targi są okazją do prezentacji najnowszych smartfonów, tak było i w tym roku. W 2017 roku jednak to nie telefony były najważniejsze, a przyszłość, jaka nas czeka za sprawą nadejścia sieci 5G.

MWC 2017 w Barcelonie pod znakiem sieci 5G

Mobile World Congress w Barcelonie dla szerszego grona odbiorców to premiera takich telefonów jak Huawei P10, LG G6, czy powrót urządzeń z logo Nokia. Jednak, to co naprawdę interesujące i to co ma szansę zmienić świat, w którym żyjemy działo się na stoiskach operatorów telekomunikacyjnych, dostawców infrastruktury i podczas licznych prezentacji w centrum kongresowym. Pokazano tam pierwsze, komercyjne zastosowania sieci 5G.

Czym właściwie jest 5G

O 5G mówi się od dłuższego czasu, jednak na targach w Barcelonie technologia ta nabrała wyrazistych kształtów. Podczas MWC widać, że w temat są zaangażowani wszyscy gracze, nie jest to już wymysł jednej firmy, a cel dla całej branży. Tak jak przy poprzednich technologiach 3G i 4G, 5G oznacza szybsze połączenie internetowe. W przypadku 5G prędkość pobierania ma sięgać aż 20 Gb/s (początkowo miało to być 1 Gb/s), a prędkość wysyłania 10 Gb/s. Maksymalne opóźnienia nie będą mogłyby większe niż 4 ms. Jesienią tego roku mamy poznać oficjalną specyfikację łączności od ITU (International Telcommunication Union). Z kolei Unia Europejska ogłosiła plan 5G PPP (Public-Private Partnership), aby określić kierunki rozwoju kolejnej generacji sieci.

Jednak sam szybki internet to dopiero początek. Eksperci zwiastują, że 5G nie będzie ewolucją, a całkowitym przeobrażeniem technologii mobilnej. Ma to spowodować transformacje całej branży, wprowadzenie nowych kategorii produktów, powstanie nowych modeli biznesowych. Podczas prezentacji na MWC przedstawiciel Deutsche Telekom zapowiedział nawet, że 5G sprawi, iż smartfony przestaną istnieć. 5G ma sprawić, że zawsze będziemy w sieci i praktycznie wszystko, co nas otacza będzie w sieci. Sieci w tej technologii pozwolą m.in. na tzw. Network Slicing. W zależności od tego, jaki segment rynku będzie korzystał z tej technologii (telemedycyna, połączenia głosowe, platformy gier, przeglądanie stron internetowych), sieć będzie zachowywać się inaczej.

Targi MWC były świetną okazją do prezentacji osiągnięć i ogłoszenia wspólnych przedsięwzięć. Przede wszystkim czołowe firmy jak AT&T, NTT DOCOM, SK Telecom, Vodafone, LG Electronic, Sprint, Huawei, ZTE, Qualcomm, Intel i wiele innych jasno zadeklarowało poparcie dla przyśpieszenia realizacji harmonogramu standaryzacji 5GNR. Tego standardu wciąż brak, a wszyscy zainteresowani chcą rozpocząć komercyjne wdrożenia sieci 5G w 2019 roku. Do roku 2020 kraje Unii Europejskiej mają zaś uwolnić – zarezerwowaną dla tego standardu – częstotliwość 700 MHz.

Jednym z kluczowych elementów 5G jest internet rzeczy IoT oraz wizja inteligentnych miast. Do tej pory takie zapowiedzi mogliśmy traktować z przymrużeniem oka. Jednak jeśli spojrzymy na rynek dostępnych już urządzeń oraz zapowiedzi związanych z infrastrukturą, to jesteśmy bardzo blisko tej wizji. Już dziś w sklepach kupimy urządzenia AGD komunikujące się między sobą i z naszymi urządzeniami mobilnymi. Idea Smart City jest wdrażana na kolejnych obszarach. Spójrzmy też na działania operatorów, np. zniesienie opłat za roaming w Unii Europejskiej. 5G to nie tylko internet mobilny, to właśnie płynne przejście od światłowodu do radia i komunikacja z innymi urządzeniami również przez Bluetooth.

Wielcy współpracują ze sobą nad nową technologią

Targi MWC były świetną okazją do prezentacji osiągnięć i ogłoszenia wspólnych przedsięwzięć. Przede wszystkim czołowe firmy jak AT&T, NTT DOCOM, SK Telecom, Vodafone, LG Electronic, Sprint, Huawei, ZTE, Qualcomm, Intel i wiele innych jasno zadeklarowało poparcie dla przyśpieszenia realizacji harmonogramu standaryzacji 5GNR. Tego standardu wciąż brak, a wszyscy zainteresowani chcą rozpocząć komercyjne wdrożenia sieci 5G w 2019 roku. Do roku 2020 kraje Unii Europejskiej mają zaś uwolnić – zarezerwowaną dla tego standardu – częstotliwość 700 MHz. Porozumienie liderów ma pozwolić na wprowadzenie jednolitego standardu i rozpoczęcia transformacji 5G.

Intel współpracuje z Nokią nad łącznością 5G m.in. w laboratoriach w Murray Hill w New Jersey i Espoo w Finlandii. Nokia nad technologią 5G pracuje również we Wrocławiu. Z kolei 5G Innovators Initiative to znowu współpraca Ericssona i Intela. Działania tych firm mają się koncentrować wokół IoT, czyli przemysłowemu internetowi rzeczy. Intel i Ericsson wspólnie z innymi firmami i czołowymi uczelniami będą opracowywać projekty związane z rzeczywistością rozszerzoną, rzeczywistością wirtualną przy wykorzystaniu łączności 5G. Ericsson pracuje nad tego typu rozwiązaniami m.in. w centrach R&D w Krakowie i Łodzi.

Ważną współpracę w Hiszpanii ogłosił Hewlett Packard Enterprise z Tata Communications. Firmy wspólnie zbudują największą na świecie sieć IoT w Indiach. Powiązanych ze sobą będzie ponad 2000 różnych rozwiązań. Sieć LoRA zostanie zaimplementowana w budynkach, w tym na uczelniach. Będzie wykorzystywana w usługach związanych z opieką medyczną i bezpieczeństwem, a także zarządzaniem flotą samochodów. Sieć ta korzystać będzie z wszystkich możliwych rodzajów łączności – telefonii komórkowej, radiowej, Wi-Fi oraz Bluetooth. Na targach HPE demonstrowało zastosowanie swojej uniwersalnej platformy IoT.

Pierwsze, niemal gotowe urządzenia z 5G

Firma ZTE zaprezentowała na targach prototypowy, ale w pełni działający smartfon Gigabit Phone pozwalający na pobieranie danych z prędkością 1 Gb/s. Natomiast Intel zaprezentował Intel Mobile Trial Platform. Jest to wydajne środowisko programistyczne służące do testowania urządzeń 5G. Firma zaprezentowała też nowy modem XMM 7560 do zaawansowanych urządzeń LTE nowej generacji, właśnie z szybkością gigabitową. Z kolei Samsung zaprezentował domowy router wspierający sieć 5G. Wszystkie te urządzenia, wciąż są jedynie prototypami. Na razie trwają testy sieci, w przypadku Samsunga m.in. Korei, Japonii, USA. Producent ten współpracuje przy nich m.in. Deutsche Telecom i Verizon.

Technologia 5G prawdopodobnie zmieni sposób w jaki korzystamy z sieci i wielu innych urządzeń. Stanie się to jednak dopiero po 2020 roku. Pracę jednak znacząco nabrały tempa. Jak widać, targi MWC 2017 były okazją do prezentacji praktycznie gotowych rozwiązań.

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *