CDOCloud computingCloud Use Case

Na co można wydać 10 000 USD w IBM Cloud?

Cloud computing

W odpowiedzi na to pytanie prezentujemy dwa podejścia, pokazujące jednocześnie nowości w ofercie IBM Cloud Platform. Obejmuje ona najbardziej otwartą i bezpieczną chmurę publiczną dla biznesu z platformą chmury hybrydowej nowej generacji, zaawansowanymi możliwościami w zakresie danych i sztucznej inteligencji oraz głęboką wiedzą w 20 branżach.

Na co można wydać 10 000 USD w IBM Cloud?

Scenariusz 1 – Quantum Computing

Pierwsze 10 000 USD wydałbym na… komputer kwantowy w IBM Cloud! Trochę zaskakujące prawda? I brzmi raczej jak opowieść z gatunku fantastyki naukowej? Nic bardziej mylnego. Komputery kwantowe coraz śmielej wkraczają do naszej rzeczywistości i wkrótce zajmą się zadaniami, których rozwiązanie przekracza możliwości klasycznych systemów binarnych, zaczynając kolejną rewolucję w IT.

Drugie pytanie, które się nasuwa, no dobrze, ale po co? Cały czas mówimy o przewadze konkurencyjnej. Jak ona jest ważna dla każdego z nas, a szczególnie dla nowych, młodych firm, które muszą pozyskiwać pierwszych klientów i rynki, co nie jest łatwe. Bez posiadania unikalnych rozwiązań, którymi jesteśmy w stanie wyprzedzić konkurencję, jest to bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Chyba że wybierzemy model biznesowy zwany „uberyzacją”, czyli obniżenie kosztów, a jednocześnie standardów naszych usług.

Jeśli chcemy iść w drugą stronę, czyli oferować usługi o wysokim standardzie i jakości, musimy poszukać rozwiązań, które nam to zapewnią. Czymś takim jest właśnie komputer kwantowy, dostępny w formie usługi w IBM Cloud. Dzięki niemu możemy analizować duże zbiory danych, w skończonym czasie, niedostępnym dla komputerów klasycznych, albo zamodelować pewne procesy i uzyskać rozwiązania problemów, takich jak opracowanie nowych rodzajów szczepionek, lekarstw czy materiałów.

Konkludując, do odważnych świat należy. Nie idźmy w powielanie już istniejących rozwiązań, tylko myślmy, jak być liderami rynku razem z IBM, a doczekamy się nowych Jednorożców biznesu IT nad Wisłą.

Marcin Klabiński, IBM Cloud Platform Leader, Poland & Baltics, IBM Technology Unit

Scenariusz 2 – Confidential Computing

Jako IBM jesteśmy zaangażowani we wspieranie prawdziwie globalnego rozwoju gospodarki związanej z obliczeniami kwantowymi. Nasz komputer IBM Quantum System One znajduje się już u strategicznych partnerów w Niemczech i Japonii, a kolejne w USA, Korei Południowej i Kanadzie. Wraz z naszymi partnerami chcemy budować krajowe ekosystemy kwantowe, rozwijać kadry, przyspieszać prace badawczo-rozwojowe.

Gdy w 2020 roku przedstawiliśmy pierwszy plan rozwoju Quantum Computing, wyznaczyliśmy ambitny harmonogram postępów w dziedzinie obliczeń kwantowych w kolejnych latach. Do tej pory spełniliśmy wszystkie te zobowiązania i wierzymy, że nadal będziemy to robić. Teraz nasza nowa mapa drogowa rozwoju na rok 2022 rozszerza naszą, nową wizję do roku 2025.

W 2022 roku w ramach IBM Cloud Platform uruchomiliśmy dla naszych partnerów 433-kubitowy procesor Osprey. Za rok dostarczymy ponad 1000-kubitowy procesor Condor. Procesory te przesuwają granice tego, co można zrobić z procesorami jednoukładowymi i kontrolować duże systemy.

Jednocześnie – we współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym – udało się zbudować duży ekosystem firm zainteresowanych obliczeniami kwantowymi. Umożliwia on wspólne badania, aby w przyszłości zmienić obliczenia IT w wielu branżach i dyscyplinach, m.in. w finansach, energetyce, chemii, materiałoznawstwie, optymalizacji i Machine Learning.

Jednak polemizowałbym z Marcinem i 10 000 USD zainwestował w zabezpieczenie danych za pomocą najwyższego standardu kluczy kryptograficznych. Są one dostępne w ramach IBM Cloud w postaci Hyper Protect Crypto Services. Patrząc na rozwój informatyki kwantowej, idea Confidential Computing w tym momencie nabiera zupełnie nowego wymiaru. Wymiana algorytmów szyfrujących na Quantum Safe staje się zaś koniecznością.

dr Piotr Biskupski, IBM Client Engineering – IBM Security

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *