Słuchawki bezprzewodowe zapewniają niewiarygodny komfort i wygodę przy słuchaniu ulubionych utworów muzycznych, podcastów albo audiobooków. Bardzo dobrze sprawdzają się także do prowadzenia rozmów telefonicznych czy wideokonferencji. Oferta takich urządzeń jest bardzo szeroka, więc szukając nowych słuchawek, można liczyć na ogromny wybór. Co wybrać, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał? Jakie cechy i technologie będą kluczowe? Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pomogą dobrać sprzęt do indywidualnych potrzeb.
Rodzaje słuchawek bezprzewodowych
Słuchawki bezprzewodowe to takie, które nie wymagają przewodu, żeby połączyć się z urządzeniem – na przykład tabletem albo smartfonem. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem technologii Bluetooth, dzięki czemu można pozbyć się niewygodnych kabli. Chcąc znaleźć najlepsze słuchawki bezprzewodowe na: https://mediamarkt.pl/pl/category/sluchawki-bezprzewodowe-61453.html, zobaczysz kilkaset modeli! Wybór czegoś odpowiedniego wymaga zastosowania odpowiednich filtrów, dzięki którym będzie zdecydowanie łatwiej.
W pierwszej kolejności zastanów się, czy interesują cię słuchawki nauszne, czy może douszne lub dokanałowe. Te pierwsze przypominają ciepłe nauszniki. Muszle dokładnie zakrywają ucho, a pałąk umieszczony na głowie utrzymuje je w stabilnym położeniu. Zupełnie czymś innym są słuchawki douszne i dokanałowe. Tutaj dwa drobne urządzenia (słuchawka lewa i prawa) wkładane są bezpośrednio do ucha. Zajmują znacznie mniej miejsca, ale za to łatwiej je zgubić.
Słuchawki nauszne często są używane przez graczy, streamerów, pracowników call center albo osoby, które często biorą udział w spotkaniach online. Czasami mają wysuwany mikrofon. Są większe od dousznych, dlatego bardzo często używa się ich w domu albo w pracy. Małe słuchawki douszne są za to bardzo lubiane przez biegaczy i inne aktywne osoby, które często wychodzą z domu i sprzęt mogą mieć zawsze pod ręką – na przykład w torebce albo w kieszeni.
Słuchawki bezprzewodowe – najważniejsze cechy
Niezależnie od rodzaju słuchawek, każdy model opisują konkretne parametry. Które z nich mają kluczowe znaczenie?
- Czas działania – słuchawki, podobnie jak telefon czy smartwatch, powinny mieć odpowiednią żywotność. Producenci zazwyczaj podają konkretną liczbę godzin, choć musisz pamiętać, że to wartości uśrednione, a faktyczny czas użytkowania zależy także od sposobu eksploatowania słuchawek i wykorzystywania różnych funkcji. Niektóre słuchawki mogą działać 50-60 godzin, a inne mniej niż 10.
- Szybkość ładowania – druga ważna cecha powiązana z tą pierwszą. Oprócz samej pojemności akumulatora istotne jest także to, jak szybko można uzupełnić energię do 100%.
- Wodoodporność i pyłoszczelność – istotna cecha, jeśli korzystasz ze słuchawek w terenie.
- Wygodne sterowanie – w przypadku słuchawek nausznych zazwyczaj są to przyciski i pokrętła, natomiast drobne słuchawki douszne często mają funkcję sterowania za pomocą gestów, takich jak delikatne dotknięcie czy uderzenie w słuchawkę prawą lub lewą.
- Sterowanie głosowe – niektóre słuchawki obsługują funkcję asystenta głosowego, dzięki czemu można poprosić o wykonanie połączenia albo wybranie utworu, bez konieczności wciskania przycisków w urządzeniu.
- Funkcja ANC – dzięki niej można wyciszyć wszystkie niepotrzebne dźwięki z zewnątrz, które przeszkadzają w słuchaniu tego, co cię interesuje.
Jak wybrać dobre słuchawki bezprzewodowe? Podsumowanie
Słuchawki bezprzewodowe oferują takie firmy jak Apple, JBL, Sony, Samsung, Philips, Logitech i Xioami. Konkurencja na rynku jest ogromna, ale to spora korzyść dla kupujących – możesz wybrać najlepiej dopasowaną do twoich potrzeb propozycję! Przed zakupem dobrze się zastanów, czego potrzebujesz. Musisz wiedzieć, gdzie najczęściej będziesz korzystał ze słuchawek i do czego będą przeznaczone. Następnie swoje oczekiwania należy skonfrontować z najbardziej potrzebnymi funkcjami i budżetem. W oparciu o te kryteria uda się na pewno wytypować krótką listę modeli. A wybór tego jedynego może ułatwić weryfikacja dostępnych w sieci testów i recenzji oraz zapytanie o opinię swoich znajomych!