W ramach działającego od kilku dni Centrum Technologii Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) i przy zaangażowaniu firmy Huawei powstanie Centrum Innowacji Data Science. Będzie to ośrodek wyspecjalizowany m.in. w pracach badawczo-rozwojowych dotyczących przetwarzania danych, rozwiązań chmurowych, modelowania i analityki danych oraz wielkoskalowych obliczeń komputerowych.
Uruchomione oficjalnie 17 czerwca Centrum Technologii ICM dysponuje m.in. dwoma superkomputerami oraz zaawansowaną technologicznie serwerownią o powierzchni ponad 6 tys. m.kw. Oba superkomputery będą realizowały określone zadania: superkomputer Okeanos (Cray XC40) o mocy ponad 1 petaflopsa będzie służył do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych, zaś wyprodukowany przez Huawei – wyposażony w ponad 8 tys. rdzeni obliczeniowych i pamięci pojemności rzędu 9 petabajtów – wykorzystujący technologie Apache Spark, Hadoop oraz rozwiązania Cloudera, superkomputer Enigma będzie używany na potrzeby prac związanych z przetwarzaniem dużych zbiorów danych.
Chiński koncern będzie wspierać ICM m.in. w pracach nad nowymi metodami efektywnej analizy oraz interpretacji danych m.in. na potrzeby medycyny, służby zdrowia, transportu i logistyki, geologii, energetyki, bezpieczeństwa publicznego, czy nauk społecznych. “Wierzymy, że ścisła współpraca nauki i biznesu przynosi najlepsze rezultaty. Firmy takie jak Huawei posiadają globalne doświadczenie i wiedzę praktyczną, którą czerpią z rynku. Z kolei instytucje naukowe wyznaczają kierunki rozwoju, przez co są cennym partnerem. W ten sposób jesteśmy na bieżąco z trendami i na tej podstawie możemy dostarczać dopasowane, innowacyjne rozwiązania. Jest to świetna synergia” – podkreśla Junfeng Li, dyrektor zarządzający Huawei Polska.
Centrum Technologii ICM to – wedle oficjalnych zapowiedzi – najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodek specjalizujący się w technologiach związanych z przetwarzaniem danych. Z kolei Centrum Innowacji Data Science ICM UW to drugi ośrodek tego typu w Polsce uruchomiony przy zaangażowaniu firmy Huawei. Od stycznia br. funkcjonuje Centrum Innowacji PCSS–Huawei oparte na współpracy chińskiego producenta z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Podczas odbywającego się w Warszawie Forum Jedwabnego Szlaku 2016 ogłoszono również zawarcie ścisłej współpracy firmy Huawei z operatorem P4. Zakłada ona, że firmy będą wspólnie pracować nad rozwojem sieci 4.5G, a w przyszłości również i 5G w celu zapewnienia lepszej jakości usług szerokopasmowego internetu. Z oficjalnych informacji wynika, że współpraca dotyczyć będzie m.in. budowy sieci bezprzewodowej, sieci transmisyjnej, sieci IP, wsparcie operatora Play w zakresie rozwiązań IT, a także dostawę urządzeń mobilnych. Oparte na współpracy projekty infrastrukturalne mają być realizowane do 2025 roku.