BranżaRynek

Nowe centrum innowacji ICM UW ze wsparciem Huawei

W ramach działającego od kilku dni Centrum Technologii Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) i przy zaangażowaniu firmy Huawei powstanie Centrum Innowacji Data Science. Będzie to ośrodek wyspecjalizowany m.in. w pracach badawczo-rozwojowych dotyczących przetwarzania danych, rozwiązań chmurowych, modelowania i analityki danych oraz wielkoskalowych obliczeń komputerowych.

Nowe centrum innowacji ICM UW ze wsparciem Huawei

Uruchomione oficjalnie 17 czerwca Centrum Technologii ICM dysponuje m.in. dwoma superkomputerami oraz zaawansowaną technologicznie serwerownią o powierzchni ponad 6 tys. m.kw. Oba superkomputery będą realizowały określone zadania: superkomputer Okeanos (Cray XC40) o mocy ponad 1 petaflopsa będzie służył do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych, zaś wyprodukowany przez Huawei – wyposażony w ponad 8 tys. rdzeni obliczeniowych i pamięci pojemności rzędu 9 petabajtów – wykorzystujący technologie Apache Spark, Hadoop oraz rozwiązania Cloudera, superkomputer Enigma będzie używany na potrzeby prac związanych z przetwarzaniem dużych zbiorów danych.

Chiński koncern będzie wspierać ICM m.in. w pracach nad nowymi metodami efektywnej analizy oraz interpretacji danych m.in. na potrzeby medycyny, służby zdrowia, transportu i logistyki, geologii, energetyki, bezpieczeństwa publicznego, czy nauk społecznych. „Wierzymy, że ścisła współpraca nauki i biznesu przynosi najlepsze rezultaty. Firmy takie jak Huawei posiadają globalne doświadczenie i wiedzę praktyczną, którą czerpią z rynku. Z kolei instytucje naukowe wyznaczają kierunki rozwoju, przez co są cennym partnerem. W ten sposób jesteśmy na bieżąco z trendami i na tej podstawie możemy dostarczać dopasowane, innowacyjne rozwiązania. Jest to świetna synergia” – podkreśla Junfeng Li, dyrektor zarządzający Huawei Polska.

Centrum Technologii ICM to – wedle oficjalnych zapowiedzi – najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodek specjalizujący się w technologiach związanych z przetwarzaniem danych. Z kolei Centrum Innowacji Data Science ICM UW to drugi ośrodek tego typu w Polsce uruchomiony przy zaangażowaniu firmy Huawei. Od stycznia br. funkcjonuje Centrum Innowacji PCSS–Huawei oparte na współpracy chińskiego producenta z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Podczas odbywającego się w Warszawie Forum Jedwabnego Szlaku 2016 ogłoszono również zawarcie ścisłej współpracy firmy Huawei z operatorem P4. Zakłada ona, że firmy będą wspólnie pracować nad rozwojem sieci 4.5G, a w przyszłości również i 5G w celu zapewnienia lepszej jakości usług szerokopasmowego internetu. Z oficjalnych informacji wynika, że współpraca dotyczyć będzie m.in. budowy sieci bezprzewodowej, sieci transmisyjnej, sieci IP, wsparcie operatora Play w zakresie rozwiązań IT, a także dostawę urządzeń mobilnych. Oparte na współpracy projekty infrastrukturalne mają być realizowane do 2025 roku.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *