Branża ITCloud computingRynekPolecane tematy
Oficjalnie ruszył region Google Cloud Warszawa
Google uruchomił najnowszą inwestycję w Polsce – region Google Cloud w Warszawie. To infrastruktura przetwarzająca dane i część globalnej sieci firmy zapewniającej dostęp do usług chmury obliczeniowej firmom i instytucjom. Region Google Cloud ma pomóc polskim przedsiębiorstwom w cyfrowej transformacji i przyspieszyć wdrażanie technologii chmurowych w gospodarce. To pierwsza tego typu infrastruktura globalnego dostawcy usług chmury publicznej nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawski region Google Cloud jest 25 takim ośrodkiem na świecie i jedynym, jaki firma otworzy w tym roku w Europie.
Przypomnijmy, otwarcie infrastruktury obliczeniowej Google zapowiedział w 2019 roku, kiedy zawarto strategiczne partnerstwo z Chmurą Krajową, spółką utworzoną przez PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju. Warszawski ośrodek składa się z trzech niezależnie działających stref dostępowych, połączonych superszybką siecią, co chroni przed ewentualnymi zakłóceniami w działaniu usług.
„Po 18 miesiącach ciężkiej pracy jutro oficjalnie otwieramy region Google w Warszawie. To pierwszy region w Europie Środkowo-Wschodniej i będzie hubem dla naszych inwestycji w całym regionie, pomoże im ‚podnieść’ się po pandemii. W regionie Google w Warszawie oferujemy komplet naszych usług chmurowych, a wraz z naszymi partnerami pomożemy im nie tylko w cyfrowej transformacji, ale także – wspólnie z naszymi, lokalnymi partnerami – w wyjściu ze swoimi produktami i usługami na rynki na całym świecie” – mówi Thomas Kurian, prezes zarządu Google Cloud podczas wczorajszego (13 kwietnia) spotkania z mediami i analitykami. „To inwestycja podobnej skali, jak inne nasze regiony w Europie, czy na świecie, np. we Frankfurcie” – dodaje.
Oferta Google Cloud koncentruje się na kilku kategoriach rozwiązań: Infrastructure; Data Analytics & Security oraz Machine Learning i Artificial Intelligence, w tym takie usługi jak: Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner czy BigQuery.
“To kolejny milowy krok w cyfrowej historii Polski. Dzięki rozwiązaniom chmurowym rodzime przedsiębiorstwa zwinnie wprowadzają innowacje, dostosowując produkty i usługi do szybko zmieniających się oczekiwań rynku. Chmura Krajowa jest dziś najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej w Polsce. Jej celem od samego początku jest przyspieszenie cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Zawierając i wcielając w życie takie partnerstwa jak umowa z Google, jesteśmy coraz bliżej tego celu” – powiedział na konferencji związanej z otwarciem regionu Google Cloud Warszawa Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, współwłaściciela Chmury Krajowej.
Google Cloud Warszawa ma być wsparciem cyfrowej transformacji dla firm z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ma przyspieszyć też rozwój inicjatyw startupowych i umożliwić globalną ekspansję firmom Digital Natives. „Infrastruktura Google Cloud pozwoli też każdemu przedsiębiorcy, niezależnie od branży, przygotować się na wyzwania biznesowe w czasach trudno przewidywalnej przyszłości” – przekonują przedstawiciele firmy. Choć pierwsi klienci korzystają już z regionu Google Cloud w Warszawie od kilku tygodni.
„W 1989 roku byliśmy tak mali, że Bank Światowy nie podawał nawet naszej pozycji pod względem wielkości Produktu Krajowego Brutto, ale od roku 1990 nasz PKB wzrósł 7-krotnie! Nasza inwestycja ma pomóc firmom w Polsce przyczynić się do jeszcze szybszego wzrostu polskiej gospodarki. Dodatkowo chcemy też wesprzeć globalne firmy, które po Brexit, coraz szybciej przenoszą swoje operacje do Polski” – mówi Magdalena Dziewguć, dyrektor biznesowa Google Cloud w Polsce. „Planujemy też szybki rozwój R&D Engineering Center rozwijających nasze technolgie chmurowe w Warszawie” – dodaje. Nowym szefem warszawskiego centrum inżynieryjnego Google Cloud został niedawno Dan Decasper, który objął również stanowisko wiceprezesa Google.
Warszawskie Centrum stanie jest największym centrum rozwoju technologii chmurowych Google w Europie i odpowiada za rozwój narzędzi, z których korzystają globalni klienci usług Google Cloud – jak Spotify, Snapchat czy Twitter – oraz tych, które umożliwiają działanie produktów własnych Google (w tym wyszukiwarki Google, YouTube, poczty Gmail i Zdjęć Google). Do zespołu zarządzającego centrum technologii chmurowych Google w Warszawie dołącza także Joanna Obstój, która obejmie stanowisko dyrektorki ds. inżynierii. Będzie liderką działu tworzącego interfejs użytkownika (UI) wiodących produktów Google Cloud takich, jak Google Kubernetes Engine i platforma Anthos.
W ramach trwających inwestycji Google w Polsce firma zapowiada dynamiczny wzrost zatrudnienia w centrum inżynierskim w Warszawie. Obecnie pracuje w nim już 500 osób, liczba ta podwoiła się w ciągu ostatnich 2-3 lat, a biuro ma się rozwijać co najmniej tak szybko, jeśli nie szybciej i w ciągu 2 lat podwoić liczbę pracowników. Rozwój nastąpi także w centrum Google we Wrocławiu, które ma wspierać klientów w migracji do chmury.
Wraz z otwarciem najnowszej inwestycji w Polsce, Google będzie kontynuował programy edukacyjne mające przygotować ekspertów i firmy do wykorzystywania technologii chmurowych. W 2020 roku Google przeszkolił w Polsce ponad 15 tysięcy specjalistów w dziedzinie chmury obliczeniowej. Od grudnia program “Firmy Jutra” oferuje także małym i średnim firmom w Polsce darmowe wsparcie w rozpoczęciu korzystania z usług chmurowych. Do tej pory z tego wsparcia skorzystało już ponad 4500 przedsiębiorstw.
Rośnie także liczba partnerów Google Cloud w Polsce. „Wczoraj mieliśmy Partner Summit – spotkanie z wszystkimi partnerami z Polski – i było tam reprezentowanych 450 różnych organizacji” – mówi Magdalena Dziewguć. „Chmura Krajowa także rozwija duży, własny ekosystem partnerów, których jest już ok. 100. Specjalizują się w różnych tematach, od zaplanowania migracji do chmury, po rozwiązania dla klientów SAP, którzy chcą zrezygnować z własnej infrastruktury. dla nich mamy też dedykowaną ofertę, która pozwala im realizować projekty, których samodzielnie mogliby nie podjąć się samodzielnie” – dodaje Michał Potoczek, prezes Chmury Krajowej.
Wśród branż, dla których dedykowane są usługi Google Cloud przedstawiciele firmy wymieniają oni: handel detaliczny, media i rozrywkę, usługi finansowe, produkcja, opieka zdrowotna i nauki biologiczne, dostawy usług komunikacyjnych oraz – wspomnieni wcześniej – Digital Natives.
Wśród rozwiązań dla firm handlowych są m.in.: systemy rekomendacyjne AI, Vision Search i Retail Search; platformy do analizy danych; narzędzia do prognozowania popytu; Anthos dla sprzedaży, contact center AI, czy system SAP na Google Cloud Platform. Jedną z polskich firm, które korzystają już z rozwiązań chmurowych Google Cloud jest LPP, właściciel m.in. marki Reserved.
Dla mediów i sektora rozrywki dedykowane są: pakiet do renderowania i postprodukcji w chmurze, streaming DTC, VOD w kanale na żywo, Media AI Suite, Smart Analytics for Media (BigQuery + Looker). Jednym z przykładów firm z tego sektora, które przeniosły działalność na Google Cloud jest Game Insight. Pozwoliło to tej firmie o 5-10% przyspieszyć rozrywkę i ograniczyć opóźnienia, a także zredukować, początkowe koszty inwestycji o 15-20%.
Usługi Google Cloud dla sektora finansowego to m.in. – poza wymienionymi już narzędziami – także wirtualny asystent, pożyczka DocAI oraz narzędzia wspierające obliczenia o wysokiej wydajności czy raportowanie płynności i ryzyka. Jednym z pierwszych klientów firmy w Polsce – który walnie przyczynił się do powstania regionu Google Cloud w Warszawie – jest PKO BP. Bank ten chce dzięki usługom chmurowym m.in. rozwijać innowacyjne funkcje dzięki zaawansowanej analizie danych o zachowaniach 5 mln użytkowników aplikacji bankowości mobilnej.
W sektorze produkcyjnym usługi chmurowe to np. inspekcja wizualna środowisk fabrycznych, inteligentne analizy dla produkcji, wizualna kontrola procesów produkcyjnych, czy w końcu okulary Google Glass Enterprise Edition 2. W transformacji cyfrowej usługi Google Cloud – w zakresie zarządzania danymi na temat zachowań konsumentów w wielu kanałach i ich inteligentnej analizy – wsparły m.in. P&G.
Google Cloud oferuje także usługi dedykowane – jednemu z najbardziej dotkniętych przez pandemię – sektorowi opieki zdrowotnej takie, jak wirtualna opieka z Amwell czy monitoring stanu zdrowia pacjenta.
Z kolei dla sektora telekomunikacyjnego są to rozwiązania Edge Computing czy platformy do przechowywania i analizy danych. Jednym z polskich klientów w tym sektorze jest UPC Polska, które korzysta platformy Anthos, co doprowadziło do nawet trzykrotnego przyspieszenia procesów CI/CD dla programistów.
Tuż przed otwarciem regiony Google Cloud Warszawa do tej chmury publicznej migrowało Booksy, które od początku pandemii wzrosło o 100% i osiągnęło ok. 200 tys. rezerwacji na całym świecie.