BiznesRynekPolecane tematy

Region Google Cloud Warszawa ruszy na początku 2021 roku

We wrześniu 2019 roku Google Cloud – wspólnie z Operatorem Chmury Krajowej – ogłosił plan powstania regionu w Warszawie. Obecnie firma intensywnie buduje hub infrastruktury technicznej i oprogramowania w wynajętych data center. Google Cloud poszukuje też już pracowników w Warszawie, którzy odpowiadać będą za infrastrukturę techniczną.

Region Google Cloud Warszawa ruszy na początku 2021 roku
fot. Marta Wojtal

Jesteśmy znani z tego, że pracujemy w globalnej skali. To, co mogę powiedzieć to, że region w Warszawie będzie większy niż cokolwiek, co do tej pory widzieliśmy w ofercie rynkowej w Polsce. Region Google Cloud Warszawa istotnie zwiększy na naszym rynku ofertę w zakresie dostępnej infrastruktury cloud computing” – mówi Magda Dziewguć, dyrektor w obszarze rozwoju biznesu dla Google Cloud w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Region Google Cloud Warszawa dedykowany jest nie tylko klientom z Polski, ale także z pozostałych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W Warszawie powstaną trzy, niezależnie od siebie działające strefy dostępowe z pełną infrastrukturą IT Google. Google nie buduje ich bezpośrednio, a wynajął niezbędną powierzchnię. Trzy strefy dostępowe będą chronić przed ewentualnymi zakłóceniami w świadczeniu usług platformy Google Cloud.

Warszawski region jest 9. lokalizacją infrastruktury przetwarzania danych Google w Europie. Całość inwestycji
Google w infrastrukturę techniczną w Europie wyniosła już od 2007 roku ponad 15 mld euro. Region Google Cloud Warszawa będzie udostępniał pełen katalog usług z portfolio Google Cloud, w tym takie kluczowe produkty jak m.in.: Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner i BigQuery. Przedstawiciele Google Cloud w Warszawie deklarują, że – w chwili uruchomienia regionu w naszym kraju – także partnerzy świadczący usługi w modelu SaaS będą mogli je oferować z wykorzystaniem regionu Warszawa.

Warszawski region jest 9. lokalizacją infrastruktury przetwarzania danych Google w Europie. Całość inwestycji Google w infrastrukturę techniczną w Europie wyniosła już od 2007 roku ponad 15 mld euro. Region Google Cloud Warszawa będzie udostępniał pełen katalog usług z portfolio Google Cloud, w tym takie kluczowe produkty jak m.in.: Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner i BigQuery.

Zgodnie z umową z września 2019 roku, Operator Chmury Krajowej będzie pośredniczył w sprzedaży usług Google Cloud. „OCHK jest oczywiście naszym strategicznym partnerem i to oznacza wiele dodatkowych korzyści, które może oferować swoim klientom, ale usługi regionu Google Cloud Warszawa będą dostępne zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i naszych klientów oraz partnerów na całym świecie. Pojawi się on po prostu na mapie publicznie dostępnych regionów dla wszystkich użytkowników usług Google Cloud” – tłumaczy Magda Dziewguć.

Uruchomienie regionu w Warszawie powiązane jest z uruchomieniem cyklu szkoleń ekspertów IT na ogromną skalę. „W przypadku nowych klientów szczególnie ważny jest tzw. Cloud Onboarding. Jest to praca w czasie pierwszych kilku tygodni z organizacją, która dopiero zaczyna działać w chmurze. Pomagamy wówczas zrozumieć nowym klientom to, jak działa nasza platforma, a także jak zarządzać kosztami i dostępem do usług chmury obliczeniowej oraz wykupionymi zasobami. Wiele firm musi zbudować fundamenty, aby móc potem – z korzyścią dla siebie – korzystać z tego typu usług” – tłumaczy Magda Dziewguć.

Obecnie bardzo mało jest w Polsce firm, które potrafią przekazać wiedzę w jaki sposób korzystać z platformy chmurowej, a jest tu dużo wyzwań, które można napotkać. Cały czas szkolimy informatyków zwiększając poziom ich kompetencji, pomagając im uzyskać certyfikaty Cloud Architect i Cloud Engineer. Ale to wszystko wciąż za mało. To zaledwie kropla w morzu potrzeb. Na całym świecie jest bardzo duży niedobór specjalistów z kompetencjami chmurowymi. Trzeba więc wciąż podkreślać, że rola informatyka się zmienia, że potrzebują oni przekwalifikowania się. Tylko wówczas firmy w Polsce będą mogły rywalizować na świecie. Widać jednak duży opór przed zmianą. “Dlaczego miałbym ‘wyrzucić do kosza’ wiedzę, którą zdobyłem przez ostatnie lata i zaczynać wszystko od nowa?” – zadają sobie pytanie” – dodaje.

Nowe kompetencje w obszarze IT związane z coraz bardziej powszechnym wykorzystaniem usług chmury obliczeniowej to m.in.: Architekt Cloud (zarówno w projektach lokalnych, jak i globalnych), Cloud Engineer, ale też specjaliści posiadający kompetencje związane z obszarem Artificial Intelligence, budową modeli finansowych, budżetowania i wielu, innych obszarów, które będą wymagały nowych, odświeżonych kompetencji.

Widzę w tym procesie również ważną rolę dla mediów. Konieczne jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat zachodzącej w tak szybkim tempie ogromnej transformacji. Dotyczy to zarówno pracowników z obszaru technologicznego, jak i decydentów w przedsiębiorstwach i na szczeblu rządowym” – wtóruje Mirosław Forystek, CEO Vodeno, która przekształca branżę usług finansowych oferując – na platformie Google Cloud – Vodeno Cloud Platform, dostępne w modelu chmury obliczeniowej rozwiązanie kompleksowo wspierające działalność banków.

Nowe kompetencje w obszarze IT związane z coraz bardziej powszechnym wykorzystaniem usług chmury obliczeniowej to m.in.: Architekt Cloud (zarówno w projektach lokalnych, jak i globalnych), Cloud Engineer, ale też specjaliści posiadający kompetencje związane z obszarem Artificial Intelligence, budową modeli finansowych, budżetowania i wielu, innych obszarów, które będą wymagały nowych, odświeżonych kompetencji. „To bardzo złożone środowiska i bez doświadczenia trudno jest nimi zarządzać. Dlatego tak ważne są szkolenia w zakresie nowych kompetencji” – przekonują przedstawiciele Google Cloud. „Mimo, że są podobne do infrastruktury on-premise, to jednak dają o wiele więcej możliwości. Bez wsparcia doświadczonych partnerów krzywa uczenia nie będzie tak szybka, jakby być mogła, albo też firmy będą wybierać nie najbardziej optymalne dla siebie rozwiązania” – dodają.

Jak podkreśla Magda Dziewguć, potrzebni są także swego rodzaju Technical Advisors w zarządach, którzy „nie pozwolą na ignorancję technologiczną”, sprawią, że wyższa kadra kierownicza organizacji wykorzysta„magię, jaką oferuje dziś nowoczesna technologia”. „Zmienia się także rola CTO i CIO, którzy powinni dziś odpowiadać za szybsze unowocześnianie i modernizowanie platform technologicznych” – mówi Magda Dziewguć.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 thoughts on “Region Google Cloud Warszawa ruszy na początku 2021 roku”

  1. Jeden z dzienników wspomniał o inwestycji Google w region w Warszawie rzędu 1,5-2 mld USD. We wrześniu 2019 roku – w kuluarach konferencji – mówiło się raczej o kilkuset milionach… Firma Google także skomentowała tę informację. “Cały czas rozwijamy naszą obecność i inwestycje w Polsce, jako naszym głównym ośrodku w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie ujawniamy jednak wartości tego typu inwestycji (w region – przyp. red.)” – komentują przedstawiciele Google. Jak podają, inwestycje w Polsce obejmują zaś kilka obszarów:

    • nowy region Google Cloud ogłoszony we wrześniu 2019 roku,
    • ale także, stale rozwijające się biuro w Warszawie – będące siedzibą zespołu inżynierów pracujących nad globalnymi technologiami chmury obliczeniowej Google,
    • Google Campus dla startupów na warszawskiej Pradze,
    • jak również programy rozwijające umiejętności cyfrowe, w tym niedawno ogłoszony specjalny program szkoleniowy z technologii chmurowych.